Nowoczesne systemy smart home wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z biurami, domami jednorodzinnymi i dużymi apartamentami. Tymczasem tego typu rozwiązanie z powodzeniem można zastosować również w klasycznym mieszkaniu - i to nawet o stosunkowo niewielkim metrażu. Jak zatem podejść do tematu i co zrobić, aby zamontować inteligentną instalację we własnym mieszkaniu?
Inteligentny system w mieszkaniu? To możliwe!
Pod nazwą “smart home” kryje się system, łączący automatykę, technologię i infrastrukturę domową, którego celem jest przede wszystkim zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa użytkujących go ludzi. Inaczej mówiąc - to instalacja, dzięki której można łatwo i wygodnie sterować różnymi urządzeniami w domu, dopasowując ich pracę do własnych potrzeb i upodobań.
W przypadku tego typu rozwiązań kluczowym wyróżnikiem jest elastyczność, czyli możliwość stworzenia systemu na bazie takich elementów, które rzeczywiście są w danej przestrzeni wykorzystywane. Nie ma więc znaczenia wielkość obiektu - inteligentny dom może być z powodzeniem zaimplementowany zarówno w olbrzymiej willi, jak i w mieszkaniu w bloku czy kamienicy.
Mieszkanie w kamienicy w Amsterdamie, w którym zastosowano system Basalte Home.
Jakie rozwiązania smart home sprawdzą się w mieszkaniu?
Decydując się na automatykę domową w mieszkaniu do dyspozycji można mieć niemal wszystkie rozwiązania, które spotyka się w budynkach jednorodzinnych czy obiektach biurowych. Mowa o sterowaniu ogrzewaniem, oświetleniem i roletami, a także o monitoringu.
Dobrze dobrany i skonfigurowany system smart home w mieszkaniu pozwala także na zarządzanie multimediami (np. muzyką czy telewizją) i urządzeniami ułatwiającymi codzienne życie, np. oczyszczaczem powietrza, odkurzaczem bezprzewodowym, a nawet dozownikiem karmy dla psa czy kota. Ważnym elementem systemu są także wszelkiego rodzaju czujniki, zwiększające bezpieczeństwo domowników i ich mienia, jak czujnik zalania lub dymu.
Właściciele mieszkań z pewnością docenią również fakt, że decydując się na system smart home w swoim “M”, będą mogli samodzielnie programować harmonogramy pracy domowych urządzeń (np. podgrzewacza wody czy klimatyzatora), a także ustawiać tzw. sceny.
Pod tą nazwą kryje się opcja ustawienia schematów działania dla wybranych urządzeń, aby wykreować pożądaną atmosferę określonych czynności - pracy, relaksu, ćwiczeń, nauki itp. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem ręcznie zmieniać ustawień na urządzeniach, ale wystarczy jedna komenda, aby różne parametry (np. temperatura w pomieszczeniu, natężenie światła i głośność muzyki) jednocześnie dostosowały się do konkretnych potrzeb domowników.
Na jakim etapie wdrożyć system smart home w mieszkaniu?
System smart home oferuje właścicielom mieszkań olbrzymie możliwości, jednak aby w pełni z nich skorzystać niezbędne jest dobre rozplanowanie całej instalacji.
Dlatego prace nad automatyką najlepiej jest rozpocząć jeszcze przed wykończeniem nowego mieszkania lub też przed rozpoczęciem remontu w lokalu posiadanym lub kupionym z rynku wtórnego. Dzięki temu, projekt systemu zostanie w pełni dostosowany do potrzeb domowników, okablowanie będzie poprowadzone w jak najmniej inwazyjny sposób, a urządzenia sterujące, wykonawcze, czujniki i włączniki zostaną optymalnie rozmieszczone.
Co jednak w sytuacji, gdy mieszkanie jest już urządzone, a właścicielom zamarzy się system smart home? Doświadczony integrator (instalator) poradzi sobie również z takim wyzwaniem i zaprojektuje instalację w taki sposób, by maksymalnie dostosować ją do potrzeb domowników. Zazwyczaj stosowanym rozwiązaniem jest wówczas inteligentny dom bezprzewodowy, gdzie komunikacja między urządzeniami, sterownikami i łącznikami odbywa się drogą radiową.
Dobrą opcją jest system hybrydowy, który łączy klasyczne okablowanie z technologią bezprzewodową. Ten ostatni model świetnie sprawdza się także wtedy, gdy właściciele mieszkania na początku decydują się na system przewodowy w bardzo okrojonym wymiarze, a z czasem chcą go rozbudować lub zmodyfikować. Zamiast kuć ściany i prowadzić nowe okablowanie, mogą nowe moduły połączyć z centralą sterującą w sposób radiowy. Szybko, czysto i wygodnie.
Dowiedz się więcej o systemach przewodowych i bezprzewodowych >
System automatyki budynkowej pozwala nie tylko łatwiej sterować mieszkaniem, ale także zmniejszyć ilość włączników i sterowników na ścianach.
System smart home w mieszkaniu krok po kroku - od czego zacząć?
Wykorzystanie systemu smart home w mieszkaniu to świetny sposób na zwiększenie komfortu i ułatwienie codziennego życia wszystkich domowników. Kiedy więc zapadnie decyzja o jego instalacji, warto skontaktować się ze specjalistą od elektryki i programowania, czyli tzw. integratorem, aby zaprojektował w pełni spersonalizowany i inteligentny dom.
Jak taki proces wygląda krok po kroku?
1. Integrator rozmawia z wszystkimi mieszkańcami, aby poznać ich codzienne przyzwyczajenia i potrzeby, a także oczekiwania względem systemu smart home.
2. Po konsultacjach z domownikami, specjalista zapoznaje się z planami mieszkania i jego warunkami technicznymi, aby zaproponować rozwiązania możliwe do realizacji w danym lokalu.
3. Integrator omawia plany z ekipą wykończeniową/remontową, a także projektantem wnętrz i przygotowuje spersonalizowany projekt inteligentnego domu.
4. System jest montowany, a następnie ekspert konfiguruje ustawienia urządzeń, dostosowując je do indywidualnych preferencji domowników
5. Mieszkańcy zaczynają korzystać z systemu i cieszyć się jego możliwościami we własnym “M”.
Planujesz system smart dom we własnym mieszkaniu? Współpracuj z profesjonalistami. Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą i zyskaj pewność, że Twój dom jest w dobrych rękach.
Ewelina Schubert
tel. 717 187 371
Od ponad 6
lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami.
Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.
Wyślij wiadomość >