Inteligentny dom przewodowy czy bezprzewodowy?

Którą wersję smart home wybrać?


System smart home, sterowany z pomocą aplikacji lub jednego dotknięcia na panelu, to niesamowite wsparcie na co dzień. Zanim jednak będziemy mogli się nim cieszyć, należy dokładnie przemyśleć zakres, układ oraz rodzaj instalacji. 

Jedną z ważniejszych decyzji jest wybór między systemem przewodowym a bezprzewodowym. Czym różnią się między sobą? Jakie są ich możliwości i ograniczenia? Który najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu?

Określenie systemu smart home jako przewodowy lub bezprzewodowy oznacza sposób, w jaki system łączy się i przekazuje informacje między swoimi kolejnymi elementami. 

Systemy inteligentnego domu ze względu na rodzaj połączenia możemy podzielić na:
przewodowy, w którym informacje przekazywane są za pośrednictwem impulsów elektrycznych drogą kablową,
bezprzewodowy, wykorzystujący fale radiowe o określonej częstotliwości,
hybrydowy, łączący obie te technologie.

Co istotne, metoda sterowania za pomocą paneli, włączników czy aplikacji pozostaje niezmienna, niezależnie od naszego wyboru. Od czego więc może zależeć nasza decyzja? Przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz stanu i powierzchni mieszkania lub domu.

Niezawodne systemy przewodowe

Połączenie systemu smart home za pomocą przewodów charakteryzuje się dużą stabilnością działania oraz niską podatnością na zakłócenia. Przy zachowaniu odpowiedniego rozmieszczenia okablowania, możemy wyeliminować zakłócenia pochodzące z innych odbiorników elektrycznych. 

Dzięki temu system przewodowy doskonale sprawdzi się w domach o większej powierzchni, a także w biurach, halach, hotelach lub budynkach użyteczności publicznej, w którym komunikacja bezprzewodowa może być zakłócona.System przewodowy daje wiele możliwości dopasowania do swoich potrzeb oraz integracji z różnymi urządzeniami, jak np. połączenie z innymi systemami zarządzania budynkiem (BMS), obecnymi często w dużych obiektach. 

Wymaga jednak dokładnego zaplanowania, ponieważ późniejsze modyfikacje mogą wiązać się z koniecznością obróbki tynkarskiej i ponownego wykończenia wnętrza, co wpływa na większe koszty. 

Z tego powodu systemy przewodowe najczęściej pojawiają się w nowopowstałych lub gruntownie remontowanych i modernizowanych budynkach. W takich przypadkach położenie niezbędnego okablowania jest dużo łatwiejsze i nie wiąże się z dodatkowymi pracami oraz kosztami, w porównaniu do już wykończonego wnętrza.

Zalety systemu przewodowego:

◾ stabilne działanie, nawet na wielkich powierzchniach,
◾ odporność na zakłócenia,
◾ wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji,
◾ większe możliwości dopasowania do swoich potrzeb.

Elastyczne systemy bezprzewodowe

Alternatywnym rozwiązaniem dla systemu kablowego jest instalacja bezprzewodowa, umożliwiająca łatwe i szybkie podłączenie różnych urządzeń bez konieczności montażu okablowania. 

Stosowana jest najczęściej w budynkach i mieszkaniach już wykończonych lub takich, w których w najbliższym czasie nie jest planowany remont. Poszczególne elementy systemu bezprzewodowego, zasilane napięciem z baterii, akumulatorów lub sieci, łączą się ze sobą lub z jednostką centralną w sposób zdalny za pomocą fal radiowych o określonej częstotliwości, np. Wi-Fi, Bluetooth, itp.

Montaż systemu bezprzewodowego jest nieinwazyjny, dlatego może być wdrożony na każdym etapie istnienia mieszkania lub domu, również świeżo po zakończeniu remontu. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku niewielkich powierzchni. System bezprzewodowy charakteryzuje się dużą elastycznością, jednak jest bardziej wrażliwy na różnego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne lub przeszkody fizyczne. 


Podczas planowania systemu bezprzewodowego należy zwrócić uwagę na zbyt duże odległości, a nawet sposób wykończenia wnętrza – obecność takich materiałów jak kamień, marmur, czy szkło lub lustra mogą ograniczyć przesył informacji. 

Zastosowanie zbyt dużej liczby urządzeń może sprawić, że będą mieć one problemy z komunikacją między sobą lub z centralą i konieczne będzie zastosowanie dodatkowych wzmacniaczy sygnału.

Decydując się na bezprzewodowy system smart home, należy również wziąć pod uwagę jego ograniczone możliwości oraz konieczność częstych serwisów – szczególnie w przypadku korzystania z zasilania bateryjnego. Należy również pamiętać o konieczności stałego i stabilnego podłączenia do sieci, aby instalacja działała nieprzerwanie.

Zalety systemu bezprzewodowego:

◾ tańszy montaż w porównaniu do systemu kablowego,
◾ elastyczny i łatwy w rozbudowie,
◾ nie wymaga ingerencji w strukturę budynku.

Jaki system smart home wybrać?

Znając możliwości i ograniczenia każdego z systemów, wybór najlepszego rozwiązania jest dużo łatwiejszy. Ogromne znaczenie w decyzji ma stan budynku – czy jest to dom lub mieszkanie w stanie surowym, czy już po zakończonym remoncie. Istotna jest również powierzchnia, która wpływa na zakres i wydajność sieci. 

Czy wybór rodzaju systemu wpływa na jego cenę? Tak – każdy z systemów wyceniany jest w inny sposób. Decydując się na okablowanie, instalacja oraz ewentualne poprawki mogą być czasochłonne i kosztowne, jednak cena urządzeń systemowych jest niższa. W przypadku systemu bezprzewodowego koszty montażu są mniejsze, natomiast same sterowniki dużo droższe, a przy zasilaniu bateryjnym – wymagające częstszego serwisowania.

Możliwe jest również stworzenie hybrydowego systemu smart home, będącego połączeniem przewodów z komunikacją bezprzewodową. W ten sposób możemy uzyskać system, w którym główna komunikacja będzie oparta o komunikację przewodową, natomiast dodatkowe modyfikacje i rozbudowa będą łączone w sposób radiowy. 

Wahasz się, który system najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Skontaktuj się z nami i umów się na rozmowę z ekspertem.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Inteligentny dom - więcej niż gadżet
Co naprawdę oferuje smart home?