Czym są sceny w inteligentnym domu?

Poznaj przykładowe i sprawdź, jakie dają możliwości.

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pomieszczenia i jednym skinieniem palca przygotowujesz je na czynność, którą zaplanowałeś. Brzmi jak komfort? A to codzienność w inteligentnym domu!

Jak wygląda proces przygotowania popołudniowej kawy w tradycyjnym domu? Załóżmy, że Twoja kawa jest już gotowa i chcesz wypić ją w salonie przy dźwiękach ulubionej muzyki. Zanim rozsiądziesz się wygodnie na kanapie ze swoją filiżanką, musisz zatem uruchomić odtwarzacz, wybrać utwór, jeśli jest już ciemno – włączyć odpowiednie oświetlenie, a jeśli akurat wprost do salonu wpada popołudniowe słońce – wyregulować żaluzje.

Uff, samo pisanie o tym zabiera sporo czasu! A kawa stygnie.

A gdyby tak przed wejściem do salonu, na włączniku lub telefonie wykonać jedno kliknięcie, by to wszystko wydarzyło się automatycznie? Brzmi jak dobry plan!

W ten sposób uruchomisz jedną ze scen.

Czym więc jest scena?

Scena to zestaw ustawień, np. oświetlenia, muzyki, rolet, temperatury, która pozwala na szybkie i wygodne zarządzanie inteligentnym domem.

Zobacz, co oferują wybrane sceny

Rozpocznij dobrze każdy dzień.

Bez zmartwień i tracenia czasu.

Mniej na Twojej głowie? Tak!

Dom pomoże Ci efektywnie odpocząć.

Noc

Śpij spokojnie w inteligentnym domu.

Bezpieczeństwo i zdalna kontrola.


PS. Podane w tym artykule nazwy scen są przykładowe. Sceny w swoim inteligentnym domu możesz nazwać dowolnie :)

Zacznijmy od poranka

Niektóre sceny mogą uruchamiać się automatycznie – na przykład kiedy jeszcze smacznie śpisz. Scena Poranek może załączyć się na kilka minut przed Twoim wstaniem z łóżka. Jeśli budzisz się o 6:00, system zadba o to, by wraz z budzikiem stopniowo odsłaniały się rolety, temperatura w pomieszczeniu osiągnęła nieco wyższy poziom, a z głośników popłynęły dźwięki, które delikatnie Cię rozbudzą i wprawią w dobry nastrój.

Gwarantujemy, że poranne wstawanie, kiedy Twój dom tak miło Cię wita, jest o wiele przyjemniejsze!

Wyjście z domu

Wyobraź sobie dom o powierzchni kilkuset lub 1000+ metrów kwadratowych. W przypadku tradycyjnej instalacji, przed każdym wyjściem czeka nas prawdziwy maraton, by upewnić się, czy wszystkie światła i odtwarzacze zostały wyłączone, a telewizor w sypialni na drugim piętrze nadal nie transmituje kolejnego odcinka "Przyjaciół".

Musimy także naocznie sprawdzić, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, co również wiąże się z odwiedzinami w każdym z kilkunastu pomieszczeń.

Scena Wyjście z domu - inteligentny dom

W inteligentnym domu wszystkie te czynności zamieniamy na jedno kliknięcie w aplikacji mobilnej lub na włączniku przy drzwiach wyjściowych.

Gdy wybierzesz scenę "Wyjście z domu", wszystkie urządzenia elektryczne, takie jak telewizory, odtwarzacze muzyki, a także oświetlenie, zostaną wyłączone. Masz pewność, że żadne zbędne urządzenie nie pozostaje włączone podczas Twojej nieobecności.

Dodatkowo, aby zmniejszyć zużycie energii, temperatura w domu obniży się. Zamki i alarm zostaną uzbrojone, a w wybranych pomieszczeniach mogą zasunąć się rolety antywłamaniowe.

Twoja aplikacja do sterowania domem poinformuje Cię także, które drzwi i okna pozostają otwarte i pozwoli na ich zdalne zamknięcie.

Czas na przyjęcie!

Oprócz dobrego towarzystwa i pysznego jedzenia, w skład udanego przyjęcia wchodzi także środowisko wydarzenia, czyli w tym przypadku – Twój dom.

Jakie czynności należy wykonać, by przygotować go na spotkanie w większym gronie?

Z pewnością ważna będzie odpowiednia temperatura w pomieszczeniach – nie chcemy, by nasi goście wspominali pobyt u nas niczym wizytę w tropikach w porze deszczowej czy też wypad na Biegun Północny :)

Na dobrą atmosferę wpływa także oświetlenie. W skład tego "pakietu" mogą wchodzić: kinkiety, LEDy w suficie podwieszanym, oświetlenie orientacyjne na schodach i korytarzach, a także podświetlenie basenu, ogrodu czy elewacji domu. Dla jeszcze lepszego efektu możesz uruchomić oświetlenie punktowe, które zwróci uwagę na obrazy czy rzeźby.

Kolejny punkt przygotowań, bez którego ani rusz, to muzyka. Przed przyjściem gości musisz więc wybrać listę odtwarzania i uruchomić ją w wybranych pomieszczeniach.

Z pewnością będziesz także chciał(a) wyregulować rolety czy żaluzje – w zależności od pory dnia/nocy oraz chęci stopnia ekspozycji na świat zewnętrzny.

Wreszcie pora na wyłączenie harmonogramu, który codziennie o 24:00 uruchamia zraszacze nawadniające trawnik. Nie chcemy, aby goście otrzymali zimny prysznic podczas spaceru po ogrodzie!

Scena Przyjęcie - inteligentny dom

Okazuje się, że przygotowanie domu na przyjęcie to nie lada wyzwanie. A przecież to tylko część obowiązków, jakie spoczywają na gospodarzach...

Na szczęście, posiadaczy systemu automatyki budynkowej ratuje w tej sytuacji scena "Przyjęcie". Wystarczy wybrać ją na włączniku lub w aplikacji (zdjęcie powyżej), a Twój inteligentny dom w kilka sekund będzie w najwyższym stanie gotowości.

Oprócz wykonania czynności opisanych wyżej, w scenie Przyjęcie mogą np. blokować się włączniki, po to, by goście nie mogli "bawić się" ustawieniami i zmieniać ich. Kontrola pozostaje w Twoich rękach.

Chwila relaksu

Gdy w ciągu dnia przyjdzie taki moment, kiedy chcesz oddać się swoim ulubionym czynnościom, Twój inteligentny dom zdecydowanie Ci to ułatwi.

Oczywiście każdy z nas inaczej postrzega relaks – może to być obejrzenie ulubionego serialu, chwila spokoju z książką, sesja w domowej siłowni czy medytacja. Dlatego każdy z domowników może spersonalizować swoją scenę Relaks i zaprojektować ją zgodnie ze swoimi potrzebami.

Scena Relaks - inteligentny dom

Relaks niejedno ma imię – my opiszemy scenę, która posłuży (przykładowej) domowniczce Alicji za idealne środowisko do porannej sesji jogi.

Wybierając tę scenę, Alicja ma pewność, że temperatura w pokoju osiągnie pożądany poziom – 23 stopnie przez pierwsze 15 minut, następnie 21°C – kiedy przejdziemy do bardziej wymagających ćwiczeń.

Pokój znajduje się od strony wschodniej. Jest 7:30 rano, czyli słońce wpada wprost do pomieszczenia. Po uruchomieniu sceny, żaluzje ułożą się tak, by zapewnić odpowiednią ilość światła i jednocześnie komfort (słońce nie oślepia Alicji).

Wraz z uruchomieniem sceny, z głośników zaczęła sączyć się delikatna muzyka, która zawsze wprawia Alicję w dobry nastrój.

Spokojny sen

Wyobraź sobie, że leżysz już wygodnie w łóżku i nagle w głowie pojawia się mała wątpliwość: "Czy lampa nad fotelem w salonie jest wyłączona?". Nieznośna myśl nie daje Ci spokoju, nie chcesz jednak opuszczać ciepłego łóżka, aby udać się piętro niżej i sprawdzić to na własne oczy.

Wtedy przypominasz sobie, że przecież mieszkasz w inteligentnym domu i jednym dotknięciem włącznika możesz uruchomić scenę Noc, która sprawi, że wszystkie zbędne światła w domu zgasną, rolety zasuną się, a temperatura obniży o kilka stopni dla lepszego snu.

Scena Sen - inteligentny dom

Uruchamiając scenę Noc, uzbroisz także alarm oraz przełączysz dom w tryb nocny. Co to oznacza w praktyce?

System zamknie wszystkie drzwi i bramy oraz poinformuje Cię, jeżeli któreś z okien powinno zostać zamknięte. Podczas działania trybu nocnego, muzyka w scenach zostanie odtworzona ciszej lub wcale, w zależności od Twojej preferencji.

Dźwięk dzwonka zostanie przyciszony o kilka poziomów. Uruchomi się także tylko w wybranych strefach, aby nie obudzić wszystkich domowników.

Jeśli w środku nocy postanowisz pójść do toalety, czujniki ruchu włączą oświetlenie na 30% mocy – tak, by wskazać Ci drogę w ciemności, jednocześnie nie rażąc zbyt jasnym światłem i nie budząc innych.

Jedziemy na wakacje

Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni lub tygodni – możesz być spokojny, system automatyki zadba o to, by Twój dom był w pełni bezpieczny.

Uruchamiając scenę Wakacje / Poza domem, włączamy 100% zabezpieczeń. Uzbraja się alarm, wyłącza zbędna elektronika, zasuwają rolety antywłamaniowe.

Twój dom nie musi jednak wcale sprawiać wrażenia opuszczonego podczas nieobecności domowników. Dzięki symulacji obecności, dom "żyje" zgodnie z rytmem dnia i nocy.

Po co stosować takie rozwiązanie? Aby odstraszyć potencjalnych włamywaczy. Pamiętasz, jak w Kevinie samym w domu, łupem rabusiów padały domostwa wyglądające na "zamknięte na cztery spusty?". Dzięki systemowi automatyki możesz uniknąć takich zmartwień.

Jedną z ważnych opcji w scenie "Poza domem", jest przełączenie całej posiadłości w tryb oszczędzania (eco). Systemy takie jak ogrzewanie czy wentylacja nie działają wtedy na pełnych obrotach, dzięki czemu oszczędzamy zarówno zużycie energii, jak i pieniądze. Dodatkowo, wyłącza się produkcja i dystrybucja ciepłej wody użytkowej, a temperatura w budynku będzie utrzymywana na niższym poziomie. System wentylacji przejdzie w stan czuwania, uruchamiając raz na dobę przewietrzanie domu pod Twoją nieobecność.

Scena Wakacje - inteligentny dom

Kiedy jesteś już poza domem, w każdej chwili możesz sprawdzić w aplikacji podgląd z kamer czy stan drzwi i okien.

Aplikacja mobilna poinformuje Cię także o wszelkich wydarzeniach czy "stanach nadzwyczajnych" w Twoim domu. Otrzymasz informacje w formie powiadomień push.

Sceny dopasowane do Ciebie

Pamiętaj, że opisane przez nas sceny to jedynie wycinek możliwości, jakie daje inteligentny dom. Konkretne funkcjonalności zawsze dostosowywane są do indywidualnych potrzeb domowników. Efekt finalny może zatem w części pokrywać się z tym, co właśnie przeczytałeś, a może też być zupełnie inny.

Wspólnym mianownikiem jest z pewnością znaczna poprawa komfortu życia – zarówno w codziennych, drobnych czynnościach, jak i długofalowo.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, od czego zacząć przygodę z inteligentnym domem, sprawdź: Etapy budowy inteligentnego domu. Jak się przygotować i z kim współpracować? >>

Chcesz dowiedzieć się więcej o sterowaniu Twoim smart domem?

Umów się na niezobowiązującą konsultację.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371 

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

umów się na konsultację > 

Udostępnij ten wpis! 


Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Etapy realizacji inteligentnego domu
Jak się przygotować i z kim współpracować?