Kim jest integrator smart home?

Dlaczego go potrzebujesz?
Budowa inteligentnego domu to inwestycja, którą warto powierzyć profesjonalistom. Kluczową osobą w tym przedsięwzięciu jest integrator automatyki budynkowej. Czym dokładnie się zajmuje i dlaczego warto z nim współpracować?

Kim jest integrator inteligentnych systemów?

Technologie do inteligentnych domów (i nie tylko) zmieniają się z roku na rok. Pojawiają się nowe produkty, producenci, a rynek rozwija się bardzo dynamicznie. Dla wielu inwestorów jest to zupełnie nowy, nieznany świat. Warto jednak pamiętać, że nie musisz stawać się ekspertem w każdej dziedzinie, kiedy budujesz dom lub wykańczasz mieszkanie. Z pomocą przychodzą tu doświadczeni specjaliści, tacy jak integratorzy, którzy przeprowadzą Cię przez świat smart home i pomogą w doborze najlepszego rozwiązania.

Integrator to połączenie profesjonalnego elektryka i programisty – specjalisty z branży IT. Dzięki tak szerokiej wiedzy wykona kompleksowy projekt Twojej instalacji inteligentnej. Zrealizuje także prace począwszy od doboru i wykonania okablowania, aż po konfigurację urządzeń systemowych. Dba także o programowanie zależności między systemami.

Czy integrator jest niezastąpiony i trzeba z nim współpracować? Oczywiście nie ma takiego przymusu. Jednak biorąc pod uwagę złożoność systemów automatyki budynkowej, niesie to za sobą spore ryzyko. Inteligentny dom to nie zbiór ciekawych gadżetów (smart odkurzacz i ekspres do kawy) – to kompleksowy system, który mimo, że łatwy w obsłudze i przyjazny użytkownikowi, pod spodem kryje wiele skomplikowanych zależności, połączeń i logik. Warto pamiętać, że w tym przypadku na szali jest Twój codzienny komfort i wygoda zarządzania całym domem.

Praca integratora nad inteligentną inwestycją dzieli się na trzy etapy: projektowanie, montaż oraz programowanie i uruchomienie. Omówmy teraz, co dzieje się w każdym z nich i czym zajmuje się bohater naszego tekstu.

Etap projektowania

Współpraca integratora z inwestorem rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, podczas którego otrzymuje informacje o potrzebach domowników, zwyczajach oraz oczekiwaniach dotyczących inteligentnego domu.

Rolą integratora jest zaprojektowanie i wdrożenie instalacji, która sprawi, że wszystkie systemy takie jak: oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja, rolety, system alarmowy itd., będą działać jak jeden organizm. Oznacza to, że będą ze sobą zintegrowane (stąd "integrator").

Aby było to możliwe, integrator musi na tym etapie być w stałym kontakcie z przedstawicielami pozostałych branż, np. ekipą od ogrzewania, klimatyzacji, okien, rolet, hydraulikami. Co ustala na przykład z firmą od okien? Informuje ekipę, że w oknach przewidywane są czujniki otwarcia (kontaktrony) i wspólnie ustalają ich dokładne umiejscowienie.

Na etapie projektowania, integrator planuje także wszelkie kwestie techniczne, takie jak trasy kablowe, umiejscowienie włączników czy czujników ruchu. Wszystkie te kwestie konsultowane są z inwestorem oraz architektem i projektantem wnętrz. Projektant przedstawia swoją wizję dotyczącą np. oświetlenia czy głośników w salonie, które mają być mało widoczne. Integrator pomaga dobrać rozwiązania, które będą kompatybilne z systemem smart home oraz spełnią wymogi architekta.

Wspólnie z architektem ustalane jest także rozmieszczenie lamp, gniazd elektrycznych, stacji domofonowych czy telewizorów i głośników. Integrator weryfikuje, czy pomysły architekta i inwestorów są wykonalne i w razie potrzeby proponuje alternatywne rozwiązania. Istotnym aspektem jest także umiejscowienie rozdzielni elektrycznej – w zależności od wielkości projektu może to być oddzielne pomieszczenie, bądź wydzielone miejsce np. na korytarzu.

Przeczytaj także: Budowa domu a projekt wnętrz – czy i dlaczego warto go posiadać?

Efektem finalnym tego etapu jest szczegółowy projekt instalacji inteligentnego domu (w tym projekt elektryczny oraz rozmieszczenie wszystkich komponentów systemu). Projekt uwzględnia potrzeby inwestorów, sugestie architekta oraz przedstawicieli ekip budowlanych.

Etap montażu

Etap realizacji i montażu wiąże się z dużą odpowiedzialnością wszystkich osób zaangażowanych w inwestycję. W tym czasie nadzoruje przebieg prac na budowie i sprawdza, czy wszystkie kwestie związane z inteligentną instalacją przebiegają pomyślnie i zgodnie z przygotowanym projektem. Dba o to, by wszystkie komponenty zostały zamontowane poprawnie i pojawiły się w odpowiednich miejscach (np. bramka do pieca, która pozwoli na zintegrowanie go z automatyką).

Montażu niektórych urządzeń bezpośrednio związanych ze smart home – włączniki, inteligentne panele – integrator zwykle dopilnowuje osobiście. Często bierze sprawy w swoje ręce i sam zajmuje się ich montażem, ponieważ wymagana jest tu jego specjalistyczna wiedza.

Inteligentny włącznik - montaż
Montaż inteligentnych urządzeń wymaga uwagi i precyzji. Na zdjęciu: inteligentny włącznik dotykowy Sentido.

Etap programowania i uruchomienia

Programowanie systemu inteligentnego domu to inaczej tworzenie zależności między poszczególnymi komponentami i systemami. Na tym etapie integrator wyciska 100% ze swojego "wewnętrznego informatyka".

To na tym etapie wdrożone zostaje działanie całego inteligentnego domu. Integrator ustala, co ma się wydarzyć, kiedy w danym pomieszczeniu naciśniemy określony włącznik (zapali się wybrane światło, włączy muzyka, zasuną rolety itd.); co stanie się automatycznie, kiedy wejdziemy do pomieszczenia (np. dzięki czujnikowi ruchu włączy się światło oraz muzyka). Tworzone są także harmonogramy, czyli działania, które system uruchamia samoczynnie o określonych porach dnia lub nocy. Może to być odsłanianie się rolet zawsze o 7 rano, włączenie zraszaczy ogrodowych o 20:00 (po "konsultacji" z czujnikiem wilgotności gleby) czy uruchomienie klimatyzacji przed Twoim powrotem z pracy o 17:30.

Programowane są również sceny, czyli zestawy ustawień – oświetlenia, temperatury, rolet, muzyki. Dzięki scenom, domownicy nie muszą już wykonywać kilku czynności, by przygotować pomieszczenie na kolację czy oglądanie filmu. Wystarczy jedno dotknięcie włącznika lub kliknięcie w aplikacji mobilnej, a pokój w sekundę przygotuje się na wybraną okoliczność.

Sceny w inteligentnym domu | Basalte Home

Po zaprogramowaniu całego systemu automatyki, przychodzi czas na testowanie. Integrator przyjeżdża na inwestycję i zaczynając od samego wejścia, po kolei sprawdza, czy wszystko działa zgodnie z planem. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek odstępstwa od normy, zostają one niezwłocznie skorygowane.

Dopiero po zamieszkaniu w domu czy apartamencie, inwestorzy w praktyce weryfikują swoje potrzeby i wcześniejsze wybory. Często coś, co na etapie projektowania wydawało się świetnym pomysłem, w praktyce i codziennym życiu okazuje się zbędne lub wymaga modyfikacji. Wtedy integrator nanosi odpowiednie poprawki i jeszcze dokładniej dostosowuje system do potrzeb klientów. W zależności od wielkości projektu i indywidualnych potrzeb domowników oraz ustaleń zawartych w umowie, integrator przez okres od 1 do 12 miesięcy, nadal pracuje nad optymalizacją projektu.

Po zaakceptowaniu przez inwestorów finalnej wersji ich inteligentnego domu, integrator może uznać realizację za zakończoną.

Zmiany, które domownicy chcą wprowadzić już po zaakceptowaniu systemu, realizowane są w ramach usługi serwisowej, na podstawie odpowiedniej umowy. Integrator udziela również gwarancji na swoje usługi oraz produkty, które zamontował.

Dlaczego warto współpracować z integratorem inteligentnych domów?

✔ Otrzymasz projekt systemu inteligentnego domu dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.
✔ Integrator zadba o to, by wszystkie systemy i urządzenia w domu zgodnie współpracowały w ramach smart instalacji.
✔ Unikniesz przykrych niespodzianek (wynik braku planowania), nerwów oraz niepotrzebnie wydanych pieniędzy dzięki rzetelnym planom i projektom.
✔ Twój inteligentny dom będzie działał dokładnie tak, jak powinien – po wprowadzeniu się do domu, integrator optymalizuje system zgodnie z sugestiami domowników.

Wybuduj swój inteligentny dom z pomocą rzetelnego integratora.

Jeśli planujesz budowę inteligentnego domu lub apartamentu, warto podjąć współpracę z profesjonalistą od systemów automatyki budynkowej.

Uzyskaj kontakt do integratora

Udostępnij ten wpis!

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Co to jest multiroom audio?
Czym różni się od standardowych rozwiązań audio?