Czym są harmonogramy w inteligentnym domu?

Mniej obowiązków na Twojej głowie

Wyobraź sobie, że dom codziennie przygotowuje się na Twoje obudzenie się lub powrót z pracy. Czy to możliwe, by pewne rzeczy działy się automatycznie? Tak, jeśli zdecydujesz się na inteligentny dom.

W naszych domach pojawia się coraz więcej nowych technologii. I choć od przybytku głowa nie boli, to jednak czasami co za dużo, to niezdrowo. Nie mamy tu oczywiście na myśli dosłownego wpływu technologii na nasze zdrowie, a jej wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie w domu.

Z założenia, nowe technologie mają upraszczać nasze życie. Bywa jednak tak, że budując dom o powierzchni 500 i więcej metrów kwadratowych, ciężko jest nam sterować wszystkimi technologiami, które się w nim pojawiają. Dziesiątki aplikacji, włączników i sterowników na ścianach i tylko jeden/jedna Ty.

Po co mi inteligentny dom?

Najłatwiej byłoby wszystkie te technologie zintegrować i sprawić, by każda z nich nie była odrębnym bytem. Ale jak tego dokonać?

Za pomocą automatyki budynkowej, czyli inteligentnego domu. To właśnie odpowiednio dobrany system smart home, pozwoli Ci cieszyć się komfortem płynącym z nowych technologii.

Warto pamiętać, że inteligentny dom to nie gadżet, a kompleksowy system wdrażany na etapie budowy domu. To dzięki automatyce budynkowej zmniejszysz ilość włączników na ścianach, ułatwiając sterowanie pomieszczeniami, a aplikacja mobilna pozwoli Ci kontrolować całą posiadłość.

Dowiedz się więcej o smart home: Co to jest inteligentny dom? >

Jak harmonogramy pomagają w codziennym życiu?

Harmonogramy w inteligentnym domu to nic innego jak plany dnia, w których określone jest co i kiedy wydarzy się w Twoim domu automatycznie.

Warto zaznaczyć, że to Ty wraz ze swoim integratorem ustalacie te zdarzenia podczas realizacji projektu inteligentnego domu. Inwestor ma również dostęp do tych ustawień poprzez aplikację mobilną.

Harmonogramy - Inteligentny domHarmonogramy w aplikacji Basalte Home.

Harmonogramy pozwalają domownikom na "oddanie" części rutynowych obowiązków, takich jak zasłanianie rolet wieczorem, odsłanianie ich o poranku, podlewanie ogrodu czy uruchamianie pompy basenowej.

Harmonogramy mogą być połączone ze scenami (zestawami ustawień) w inteligentnym domu. Więcej o scenach przeczytasz TUTAJ. Oznacza to, że o wybranej godzinie w Twoim domu uruchomi się dana scena. Na przykład o 23:00 dom przejdzie w tryb nocny poprzez załączenie się sceny Noc.

Zautomatyzować może także pojedynczą funkcję, przykładowo codziennie o godz. 22:00 w ogrodzie włączą się zraszacze.

Harmonogramy - Inteligentny domOpcja timerów pozwala zaplanować automatyczne działania na konkretne godziny w poszczególne dni tygodnia.

Jakie harmonogramy warto zastosować w inteligentnym domu?

Dobór odpowiednich harmonogramów to kwestia indywidualna dla każdego domostwa. Zależy od stylu życia domowników, ich preferencji i wymagań. Poniżej znajdziesz kilka zastosowań dla harmonogramów. Zainspiruj się!

Poranek

Jeśli nie lubisz wstawać wcześnie rano, a z jakiegoś powodu musisz, Twój inteligentny dom sprawi, że będzie to nieco przyjemniejsza chwila. Jak? Tuż przed Twoim wstaniem z łóżka, dom odpowiednio się przygotuje: odsłonią się rolety, z głośników popłynie ulubiona muzyka, a temperatura osiągnie komfortowy poziom (jeśli w nocy była o kilka stopni obniżona).

Jeżeli Twój ekspres do kawy jest zintegrowany z systemem automatyki, może uruchomić się automatycznie odpowiednio wcześniej, by być gotowym do pracy, gdy wstaniesz.

Kawa w inteligentnym domu - harmonogramy

Powrót z pracy

Podobnie jak o poranku, Twój dom może powitać Cię idealnymi warunkami również po powrocie z pracy. Wychodząc, z pewnością uruchomisz scenę "Poza domem", co oznacza, że wszystkie okna i drzwi zostaną zamknięte, a temperatura obniżona, by niepotrzebnie nie zużywać energii.

Jeśli codziennie wracasz o podobnej porze, przed Twoim przyjazdem uchylą się okna lub wentylacja uruchomi się na wyższych obrotach. Temperatura osiągnie wybrany przez Ciebie poziom komfortu.


Podlewanie ogrodu

W inteligentnym domu nie tylko będziesz mieć mniej obowiązków. Możesz też mieć pewność, że będą one wykonywane "mądrze". Co to znaczy? Załóżmy, że planujesz harmonogram  podlewania ogrodu codziennie na godzinę 22:00. Co jednak w przypadku, kiedy cały dzień padał deszcz i Twój trawnik zdecydowanie nie potrzebuje dodatkowego nawodnienia?

Dzięki czujnikom wilgotności gleby, system smart home wie, kiedy zadziałać automatycznie, a kiedy natura sama o to zadbała.


Oświetlenie zewnętrzne

Harmonogramom możesz powierzyć także uruchamianie oświetlenia w Twoim ogrodzie, nad basenem czy podświetlenie elewacji domu. W zależności od pory roku, lampy uruchomią się i wyłączą o odpowiedniej porze, a Ty nie musisz zaprzątać sobie tym głowy.Symulacja obecności

Jednym z harmonogramów, który zwykle robi największe wrażenie, jest symulacja obecności domowników – podczas wakacji czy dowolnego wyjazdu. Dom, który z daleka sprawia wrażenie opuszczonego, może przyciągać niechcianych gości. Spraw więc, aby Twój dom żył zwykłym dobowym rytmem, mimo nieobecności domowników.

Jak to działa? O poranku podniosą się rolety, które wieczorem automatycznie zostały zasłonięte. W ciągu dnia może uruchomić się muzyka – w domu lub na tarasie – która po jakimś czasie zostanie wyłączona.

Wieczorem zapalą się wybrane lampy, by upewnić postronnych obserwatorów, że domownicy są obecni.

Czy roboty przejmą kontrolę nad światem?

Jedną z powszechnych obaw jest to, że dom przejmie kontrolę na domownikami i zacznie "żyć własnym życiem". Boimy się, że inteligentne domy, które zdejmują z nas pewne obowiązki, to początek apokaliptycznej wizji świata kontrolowanego przez roboty i sztuczną inteligencję.

Czy faktycznie mamy się czego bać? Zapytaliśmy naszego eksperta, Marcina Makosa, który zajmuje się wdrażaniem automatyki budynkowej.

"Inteligentny dom, owszem, wyręcza użytkownika w codziennych czynnościach, aczkolwiek ręczne przejęcie kontroli przez domowników jest zawsze możliwe i – co więcej – na porządku dziennym.

Podobnie jak najnowocześniejsze systemy asystujące kierowcę podczas jazdy i wykonywania manewrów na drodze, tak inteligentny dom wspiera użytkownika i w momencie wykrycia ręcznego sterowania system blokuje automatykę danej funkcji.

Dodatkowo zasygnalizuje kiedy ingerencja użytkownika będzie niezbędna np. gdy zaistnieje konieczność wymiany filtrów w układzie wentylacji. Dobrze zaprojektowany system nigdy nie zamknie użytkownika na zewnątrz bez możliwości wejścia do środka.

Mimo swojej nazwy, inteligentny dom pozbawiony jest globalnie zarządzającej sztucznej inteligencji (AI), wykorzystuje jedynie jej elementy do zarządzania konkretnymi urządzeniami, zgodnie z założeniami użytkownika, np. kontrola klimatu w pomieszczeniu – spełnia życzenia, a nie je definiuje."

Możesz więc mieć pewność, że w swoim domu nadal to Ty rządzisz, a Twój dom działa tak, jak to zaplanujesz.

Aplikacja do sterowania domem, Basalte Home.

Planujesz budowę inteligentnego domu?

Szukasz profesjonalnego doradztwa i sprawdzonych fachowców? Porozmawiaj z naszym doradcą i uzyskaj wsparcie.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis! 


Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Czym są sceny w inteligentnym domu?
Poznaj przykładowe i sprawdź, jakie dają możliwości.