Inteligentna kuchnia w smart home

Czyli o komforcie podczas codziennych czynności

Inteligentna kuchnia to coś więcej niż ekspres do kawy sterowany za pomocą aplikacji w telefonie czy blaty kuchenne z możliwością dostosowania wysokości dla każdego z domowników. Co więc kryje się pod pojęciem smart kuchni?

W dzisiejszych czasach określenie "inteligentny" czy "smart" jest stosowane w tak wielu przypadkach i kontekstach, że trudno odnaleźć jego właściwe znaczenie.

W większości przypadków jednak, smart urządzenia mają jedną cechę wspólną. Ich inteligencja oznacza dostosowywanie swojego działania do panujących warunków, bycie "o krok" przed użytkownikiem i w ten sposób ułatwianie jego życia.

Taka jest również inteligentna kuchnia – w naszej definicji. To nie tylko zbiór urządzeń AGD, które opisane są jako smart. To system, połączony i zintegrowany, w taki sposób, aby jego działanie było jak najbardziej efektywne i łatwe w użyciu.

Dowiedz się, czym jest inteligentny dom

W inteligentnej kuchni możemy zastosować szereg rozwiązań upraszczających codzienne funkcjonowanie. Poniżej opisujemy kilka wybranych przez nas możliwości.

Sceny oświetleniowe i wiele więcej

Sceny to przydatna funkcjonalność w każdym z pomieszczeń smart home, także w kuchni. Są to zestawy ustawień, które pozwalają nam przygotować pomieszczenie na wybraną okazję.

Scenę możesz uruchomić za pomocą włącznika lub aplikacji w telefonie. Cała magia polega na tym, że nie musisz już włączać każdego z urządzeń oddzielnie, a wystarczy jeden dotyk/kliknięcie, aby kuchnia była gotowa np. na gotowanie z rodziną bądź przyjaciółmi.


 

Jak mogą wyglądać wybrane sceny w kuchni?

Scena gotowanie
Najjaśniej włączają się światła nad blatem i kuchenką/płytą indukcyjną. Wentylacja działa na wyższych obrotach. Możesz od razu przystąpić do pracy.

Lubisz słuchać muzyki, radia lub ulubionego podcastu w czasie gotowania? W inteligentnej kuchni wybrany dźwięk może uruchamiać się automatycznie. Na przykład w scenie Gotowanie z głośników popłyną dźwięki Twojej playlisty przygotowanej na tę okazję.

Co więcej, temperatura w kuchni pozostanie na komfortowym poziomie przez cały proces gotowania. System zadba także o odpowiednie nasłonecznienie pomieszczenia dzięki regulacji lameli rolet.


Scena jedzenie
Światło koncentruje się nad stołem, nad blatami świeci na 30%, nadając przyjemny klimat pomieszczeniu. Uruchamia się spokojna, nastrojowa muzyka, która towarzyszy Wam w tle podczas posiłku. Temperatura osiąga wybraną wartość, a rolety dostosowane są do pory dnia i poziomu nasłonecznienia pomieszczenia.Scena impreza 
Włączniki zostają zablokowane, aby goście nie zmieniali wybranych przez Ciebie ustawień. Uruchomione zostaje oświetlenie ledowe oraz wybrane punkty świetlne w kuchni i pozostałych pomieszczeniach. Z głośników płynie imprezowa muzyka z wybranego źródła (serwis streamingowy, telefon, gramofon).

Warto wspomnieć, że posiadając system multiroom audio, możesz w wybranych pomieszczeniach (kuchnia, salon, taras) z łatwością uruchomić tę samą muzykę, w 100% zsynchronizowaną ze sobą. Nie musisz już martwić się o to, czy utwór włączony na głośnikach w salonie słychać w kuchni lub podejmować żmudne próby synchronicznego uruchomienia tej samej piosenki w kilku pomieszczeniach na raz.

Ustawiona jest odpowiednia temperatura, klimatyzacja i wentylacja działają na wyższych obrotach. Koszenie i nawadnianie ogrodu zostaje opóźnione (zamiast o 23, odbywa się o 4:00).

Aby goście w domu czuli się komfortowo, wszystkie rolety zostaną zasłonięte – za wyjątkiem wyjścia na taras. System zablokuje również automatyczne opuszczenie tarasowej rolety, aby nie zamknąć gości na tarasie.

Czujniki

Czujnik ruchu
W kuchni, przy wejściu dobrze sprawdza się czujnik ruchu; zwłaszcza kiedy wracasz do domu z rękami pełnymi toreb z zakupami. Nie musisz wtedy włączać światła – wydarzy się to automatycznie, kiedy przekroczysz próg kuchni.

Podobne rozwiązanie warto zastosować w spiżarni czy pomieszczeniu gospodarczym znajdującym się w pobliżu kuchni. Zwykle wchodzimy tam na krótko, aby coś zabrać lub odłożyć, więc nie warto tracić czasu na włączanie/wyłączanie światła za pomocą włącznika.


Czujnik ruchu może być niemal niezauważalny, tak jak Auro – montowany podtynkowo, wystaje ponad powierzchnię ściany zaledwie kilka milimetrów. Dodatkowo, w nocy posłuży Ci jako oświetlenie orientacyjne, dzięki wbudowanej diodzie LED, która daje delikatne światło.

Czujnik zalania
Innym przydatnym w kuchni czujnikiem może być czujnik zalania. Możemy umieścić go np. na blacie w pobliżu zlewu bądź na podłodze. Pozwoli Ci to uniknąć przykrych konsekwencji zalania spowodowanego awarią zmywarki do naczyń czy pękniętej rury.


Czujnik dymu
Swego rodzaju klasyka, jeśli chodzi o kuchnię, nie tylko inteligentną. Nowoczesne czujniki dymu możemy zintegrować z aplikacją mobilną, by informowały nas o wszelkich wydarzeniach w domu (za pomocą powiadomień).

Co więcej, jeśli czujnik wykryje zagrożenie, system natychmiast zadziała, by zniwelować możliwe szkody, np. zamknie okna, odcinając dopływ świeżego powietrza, uruchomi wentylację na wyższych obrotach.

Smart urządzenia AGD 

Oto co większość z nas ma przed oczami, kiedy mowa o inteligentnej kuchni. Ekspres do kawy, który umożliwia robienie kawy poprzez aplikację (leżysz w łóżku i wybierasz, jaka kawa ma zostać przygotowana). Lodówka, która sporządza dla Ciebie listę zakupów, a nawet sama je zamawia. Zmywarka, która włączysz za pomocą aplikacji w telefonie.

Większość tych sprzętów dostępna jest od ręki w sklepach. Należy jednak pamiętać, że każde z tych urządzeń będzie sterowane za pomocą innej aplikacji. Jeśli będziemy mieć “smart” pralkę, suszarkę do ubrań, ekspres do kawy, zmywarkę, piekarnik – oznacza to 5 oddzielnych aplikacji na naszym telefonie. Sterowanie nimi może być zatem dość skomplikowane.

Bezdotykowy włącznik podblatowy

Niezwykle przydatnym rozwiązaniem w kuchni są bezdotykowe włączniki montowane pod blatem czy w szafce. Pozwalają za pomocą gestu dłonią uruchomić daną funkcję, na przykład zapalić światło nad blatem roboczym. Dzięki bezdotykowemu działaniu, możesz obsługiwać go nie robiąc przerwy na umycie rąk podczas przygotowywania posiłku.

Podczas wyrabiania ciasta stwierdzasz, że przydałoby się dodatkowe światło nad blatem? Bezdotykowy włącznik możesz obsłużyć "brudnymi" rękoma – szybko i sprawnie.

Planujesz inteligentny dom? Współpracuj z profesjonalistami.

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą i miej pewność, że Twój dom jest w dobrych rękach.


Ewelina Schubert

zadzwoń i umów spotkanie 717 187 371

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Lena – nowy inteligentny panel Basalte
Steruj domem za pomocą wygodnego ekranu dotykowego