Systemy smart home: KNX

Inteligentny dom


Jeśli rozważasz opcję zainstalowania w swoim domu czy biurze systemu smart home, z pewnością spotkałeś się ze skrótem KNX. 

Pod tymi trzema literami kryje się międzynarodowy standard wśród systemów inteligentnego sterowania budynkiem, który umożliwia proste i wygodnie zintegrowanie wielu różnych funkcji. Co istotne, dzięki standardowi KNX możemy powiązać ze sobą urządzenia różnych producentów, tworząc z nich jeden kompatybilny i sprawnie działający system.

KNX - geneza systemu

Branża nowoczesnych technologii, a do takich bez wątpienia zaliczają się systemy inteligentnych domów, rozwija się w błyskawicznym tempie. Na rynku działa obecnie kilkuset producentów, oferujących łącznie tysiące modeli urządzeń do zarządzania dowolnymi instalacjami w obrębie budynku: ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją etc. 

I choć produkty poszczególnych marek różnią się między sobą w wielu aspektach, to większość z nich łączy jedno - właśnie KNX. Jest to bowiem pierwszy na świecie otwarty standard zarządzania i kontroli urządzeń oraz budynków, który z powodzeniem wykorzystywany jest na całym globie i wspiera go ponad 400 producentów sprzętu. 

W oparciu o założenia KNX powstały m.in. europejskie normy w zakresie systemów automatycznego sterowania budynków. Od 2003 roku KNX jest obowiązującym na całym świecie standardem, a od 2007 r. został on uznany również w Chinach, które zazwyczaj są zamknięte na rozwiązania, stosowane w krajach zachodnich. 

Inteligentny dom w systemie KNXInteligentny dom w systemie KNX pozwala na centralne sterowanie całą posiadłością za pomocą panelu. Możesz wybrać spośród dedykowanych urządzeń lub zdecydować się na iPada w ramce.

Dlaczego warto wybrać KNX?

Dlaczego standard KNX jest tak ceniony i popularny? Ponieważ jest otwarty, co zdecydowanie ułatwia dopasowanie funkcjonalności systemów smart home do potrzeb użytkowników. Dzięki niemu nie trzeba ograniczać się do urządzeń jednego producenta, by całość działała sprawnie i bez zarzutu. 

Co więcej, system można dowolnie rozbudowywać lub rekonfigurować w dowolnym momencie. A ponieważ KNX rozwijają najwięksi i najbardziej renomowani gracze (obecnie jest to ponad 400 firm), to jego możliwości wciąż się zwiększają, a jakość utrzymywana jest na najwyższym poziomie. 

Inaczej mówiąc: każde urządzenie KNX musi zostać certyfikowane przez stowarzyszenie, a zanim to nastąpi - sztab ludzi sprawdza jakość użytych komponentów oraz działanie oprogramowania. Dopiero po pozytywnej weryfikacji aplikacja trafia do środowiska programistycznego dla integratorów, a urządzenie otrzymuje logo i certyfikat KNX.

KNX producenci

Na tym jednak nie koniec zalet standardu KNX - daje on gwarancję stabilności i bezpieczeństwa całego systemu smart home. Z czego to wynika? KNX jest systemem rozproszonym, czyli każde urządzenie posiada swój własny "mózg". Jeżeli któreś z urządzeń ulegnie awarii to traci się tylko tę funkcjonalność, za którą ono odpowiadało. Reszta systemu bez problemu działa dalej, więc użytkownicy mogą korzystać z pozostałych funkcji bez utrudnień.


Ostatnimi, ale nie najmniej ważnymi zaletami systemu KNX są: ekologia, ekonomia i aspekty wizualne. Urządzenia do systemu KNX cechują się niezwykłą energooszczędnością, co przekłada się na oszczędności finansowe i mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Ponadto żaden inny system nie oferuje tak dużego wyboru designu włączników. Bez trudu można znaleźć więc takie modele, które wpiszą się w klimat całego wnętrza i nie zaburzą jego estetyki.


Włączniki i panele system KNX

Charakterystyka i wymogi KNX

Krótka geneza standardu KNX i przedstawienie jego zalet za nami, więc czas na garść konkretów technicznych. Podstawą całej struktury KNX jest zwykle linia magistralna w postaci skrętki dwuparowej, do której podłączane są kolejne elementy systemu, jak sterowniki rolet, oświetlenia, ogrzewania czy klimatyzacji, a także wzmacniacze audio. 

Do tej linii, oprócz zasilacza, podłączyć można maksymalnie 64 urządzenia magistralne. Co jednak istotne, topologia systemu KNX jest niezwykle elastyczna i daje ogromne możliwości rozbudowy. Instalator może zastosować repeatery liniowe, sprzęgła liniowe bądź sprzęgła obszarowe, które zwielokrotniają możliwości całego systemu. W efekcie całość instalacji smart home w standardzie KNX nie jest niczym ograniczona - może obejmować tysiące sensorów, włączników i sterowników. 

Jak zatem nie pogubić się w tym morzu możliwości? Kluczową rolę pełni tu wybór odpowiedniego integratora, który przygotuje projekt instalacji i dobierze odpowiednie okablowanie, oparte o funkcjonalność, ustaloną wcześniej z architektem i inwestorem. 

Zdobądź kontakt do integratora

Integrator KNX

Doświadczenie pokazuje, że instalację najlepiej zaplanować na etapie budowy domu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to wcześniej lub później. W przypadku modernizacji budynku z pomocą zwykle przychodzi system bezprzewodowy KNX RF. Część producentów posiada jednak w swojej ofercie również urządzenia dopuszkowe (chowane w puszce elektrycznej z włącznikiem), które umożliwiają przemianę istniejącej wcześniej instalacji w wariant smart.

Możliwości systemu KNX

System smart home oparty na standardzie KNX daje użytkownikom niemal nieograniczone możliwości w temacie liczby i rodzaju urządzeń sterujących. Warto jednak pamiętać, że kluczową sprawą jest zadbanie o to, aby okablowanie było od początku dobrze zaprojektowane i optymalnie rozlokowane w obrębie budynku. Dzięki temu całość będzie działała sprawnie i komunikacja z żadnym urządzeniem nie będzie zakłócona, a ponadto w budynku nie będzie problemu z późniejsza rozbudową systemu. Jeśli jednak w danym pomieszczeniu nie ma możliwości poprowadzenia okablowania instalator może wykorzystać wspomniane już wcześniej urządzenia bezprzewodowe KNX RF, oparte o specjalnie zaprojektowaną architekturę komunikacji, pracującej na częstotliwości 868 MHZ. 

Komunikacja odbywa się dwu- lub jednokierunkowo w zależności od wymagań danego urządzenia. Warto też dodać, że system bezprzewodowy współpracuje z przewodowym, więc można tworzyć również instalacje hybrydowe.

Jakie zatem możliwości daje system KNX? Pozwala on na stworzenie inteligentnego budynku, w ramach którego użytkownicy mogą wygodnie i komfortowo sterować i zarządzać:

• klimatyzacją, ogrzewaniem i wentylacją,
• oświetleniem,
• żaluzjami i roletami,
• monitoringiem,
• systemem alarmowym,
• domofonem,
• urządzeniami audio-video,
• sprzętem AGD,
• wszelkiego rodzaju czujnikami, np. zmierzchu, ruchu, obecności w pomieszczeniu, pogody czy jakości powietrza.

KNX systemyŹródło: knxstandard.pl

W przypadku systemów smart home opartych na standardzie KNX ważne jest, że wszystkie elementy mogą ze sobą współpracować i wzajemnie wpływać na swoje działanie. Oznacza to, że użytkownik może tworzyć tzw. sceny i powiązać godziny pracy monitoringu z roletami czy ogrzewania z klimatyzacją.

 A co ważne - można to zrobić nawet w sytuacji, gdy urządzenia pochodzą od innych producentów i teoretycznie nie mają ze sobą punktów styku. Mówiąc krótko: KNX to standard, który pozwala na budowę świetnie funkcjonującego, a zarazem maksymalnie spersonalizowanego systemu smart home.

Planujesz inteligentny dom? Współpracuj z profesjonalistami. 

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą i miej pewność, że Twój dom jest w dobrych rękach.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Na jakim etapie budowy wdrożyć system smart home?