Porównanie systemów multiroom: Sonos vs Asano

Który jest łatwiej dostępny, a który prostszy w instalacji?


System multiroom to coś więcej niż muzyka płynąca z głośników. To muzyka, która podąża za Tobą przez cały dom, a zarządzanie nią jest proste i komfortowe. 

Aby ułatwić Ci wybór multiroom audio, przygotowaliśmy porównanie dwóch konkurencyjnych systemów: ASANO od Basalte oraz SONOS.

Nasze porównanie przeprowadziliśmy na podstawie kilku kategorii, takich jak: rozpoznawalność marki, dostępność produktów, montaż i okablowanie czy ceny. Segmenty te pozwolą Ci zapoznać się z rozwiązaniami obu producentów i wybrać opcję najlepszą dla Ciebie.

Rozpoznawalność

Na początek pora na przedstawienie obu kandydatów.

Sonos

Marka komercyjna, znana z kampanii reklamowych i witryn sklepowych. Produkt dedykowany jest do klienta masowego, produkowany na dużą skalę. W ofercie marki znajdziesz nie tylko wyposażenie systemu multiroom, ale także elementy inteligentnego domu.

Kampania marketingowa SonosKampania marketingowa Sonos. Źródło zdjęcia: blog.sonos.com

Asano

Produkt  znany głównie wśród klientów i instalatorów z rynku rezydencyjnego premium. Producentem Asano jest belgijska marka Basalte produkująca urządzenia do inteligentnego domu.

Basalte Light+BuildingStand Basalte na branżowych targach Light+Building 2022. Źródło zdjęcia: www.facebook.com/basalte.be

Dostępność

Sonos

Produkty marki Sonos znajdziesz w sklepach on-line, a także stacjonarnie w sieciowych marketach z elektroniką, czy salonach Denon. Sonos, we współpracy z marką IKEA, stworzył także serię głośników Wi-Fi SYMFONISK, które nabyć możesz w najpopularniejszym szwedzkim sklepie meblowym.

Sonos SYMFONISKŹródło zdjęcia: www.sonos.com


Asano

Produkt niszowy, znany głównie wśród klientów i instalatorów z rynku rezydencyjnego premium. Jego zakupu możesz dokonać za pośrednictwem wykwalifikowanego integratora systemów automatyki. Oznacza to, że Asano nie jest dostępne w sklepach stacjonarnych ani w sprzedaży on-line.

Dowiedz się Jak kupić Asano >

Jakie korzyści płyną z takiej formy sprzedaży? Po pierwsze, masz pewność, że Twój towar pochodzi wprost od producenta. Opakowanie nie było wcześniej otwierane, a sprzęty używane ani nawet dotykane przez klientów w sklepie. 

Sprzedaż niebezpośrednia daje także poczucie prestiżu i ekskluzywności – nie jest to produkt, po który może sięgnąć każdy. Masz tutaj także gwarancję profesjonalnego doradztwa. Unikasz sytuacji, w której idziesz do sklepu, kupujesz produkt, po czym okazuje się on niewłaściwy. Jeśli decydujesz się na zakup Asano, możesz być pewien, że projektem Twojego systemu multiroom zajmą się eksperci.

Montaż i okablowanie

Sonos

Występuje w wersji przewodowej i bezprzewodowej. Opcja bezprzewodowa to dobre wyjście dla osób, które mają już wykończone mieszkanie bądź dom i nie planują generalnego remontu lub nie mają możliwości wykonania dodatkowego okablowania. 

Wśród głośników bezprzewodowych znajdziesz m.in. linię Move oraz One, które dają Ci pełną swobodę podczas słuchania muzyki i pozwalają umieścić sprzęt tam, gdzie to w danej chwili dla Ciebie wygodne (biurko, blat kuchenny, półka w łazience).

Sonos MoveŹródło zdjęcia: www.sonos.com/pl-pl/shop/move

Asano

Jest systemem przewodowym – aby zamontować multiroom Asano należy więc wcześniej zaplanować odpowiednie okablowanie. 

Jakie przewagi zapewnia system przewodowy? Przede wszystkim gwarantuje większą stabilność – nie polegamy tu na wirtualnym połączeniu, a na okablowaniu, które z reguły nie zawodzi. 

Wśród głośników w systemie Asano znajdziesz warianty aktywne: Aalto D3, soundbar Aalto D4, subwoofer Aalto B2, a także głośniki instalacyjne: Cielo oraz Plano (R3 i R5). 

Warto wspomnieć, że głośniki z linii Aalto oraz Plano dostępne są w szerokiej gamie wykończeń premium - obudowę możesz wybrać spośród sześciu wariantów (m.in.: aluminium, nikiel, mosiądz), a materiały frontów pochodzą z kolekcji renomowanych skandynawskich marek Gabriel i Kvadrat.

Głośniki Aalto od Basalte

Konfiguracja

Sonos

Stopień trudności konfiguracji multiroomu Sonos zależy od stopnia złożoności systemu. Jeśli wybierzesz mało skomplikowany wariant (2-3 elementy), prawdopodobnie będziesz mógł skonfigurować urządzenia samodzielnie.

Warto pamiętać, że jeśli samodzielnie konfigurujesz system, w przypadku jego awarii, musisz na własną rękę zorganizować naprawę lub oddać sprzęt do serwisu w ramach gwarancji.

Jeśli natomiast w Twoim domu znajduje się kilkanaście pomieszczeń i stref multiroomu, konieczne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego instalatora.

Asano

Konfiguracja systemu wymaga działań wykwalifikowanego profesjonalisty – integratora. Plusem współpracy ze specjalistą jest serwis, który dostarcza integrator – w razie awarii systemu, nie jesteś pozostawiony sam sobie, integrator dba o szybką naprawę usterki. 

Istotnym plusem współpracy ze specjalistą jest dostarczenie przez niego "szytego na miarę" rozwiązania – projektu, który jest w pełni dopasowany do topologii budynku, a elementy systemu są optymalnie rozmieszczone.

Ze współpracy z integratorem wynika jeszcze jeden plus, który doceni każdy zabiegany inwestor: nie musisz samodzielnie zgłębiać wiedzy, "doktoryzować się" z dziedziny multiroomu. Tę wiedzę posiada instalator, który po rozmowie z Tobą będzie w stanie doradzić najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu oszczędzasz  czas i masz pewność, że wszystko będzie działać jak należy.

Strumieniowanie

Sonos

Wspiera technologię AirPlay2. Zapewnia ona wbudowaną w system operacyjny i wygodną dla użytkowników iPhone, iPad i Mac metodę przesyłania muzyki z urządzenia na system audio.

Dla użytkowników systemu Android możliwe jest tylko przesłanie muzyki lokalnie przechowywanej na urządzeniu. 

Źródło zdjęcia: cnet.com

Asano

Także wspiera technologię AirPlay, co więcej, istnieje możliwość połączenia stref audio w dodatkowe grupy, np. Grill, która automatycznie odtworzy muzykę w salonie i na tarasie. Nie musimy wówczas wybierać kolejno kilku stref – muzyka uruchamia się jednocześnie w wybranych przez Ciebie pomieszczeniach.

Dla użytkowników systemu Android, Asano posiada wbudowany odbiornik Bluetooth, co daje możliwość łatwego połączenia telefonu z multiroomem i odtwarzania wybranej muzyki np. z serwisów streamingowych czy YouTube. 

Muzyką w całym domu sterujesz za pomocą aplikacji Basalte Home

Serwisy muzyczne

Sonos

Wspiera praktycznie każdy serwis muzyczny dostępny na świecie. 

Źródło: sonos.com

Asano

Wspiera Spotify wraz ze Spotify Connect, Tidal, Deezer oraz TuneIn. 

Serwisy streamingowe - Asano

Integracja z inteligentnym domem

Inteligentny dom składa się z wielu różnych systemów takich jak: oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, a także multimedia - w tym system multiroom audio. Istota smart home tkwi w integracji wszystkich wymienionych wyżej komponentów, tak by sterowanie nimi stało się jak najprostsze dla użytkowników.

W jaki sposób Sonos i Asano komunikują się z pozostałymi systemami w domu? Sprawdźmy.

Sonos

Możliwości integracji z innymi systemami są tu ograniczone. Po pierwsze, aby zintegrować multiroom Sonos z systemem KNX (system inteligentnego domu), potrzebujemy zakupić dodatkowe urządzenie, które to umożliwi.

Kolejną kwestią jest ograniczona integracja z urządzeniami AV oparta jedynie na wejściach i wyjściach analogowych; brak tu dostępnych wyjść i wejść cyfrowych.

Po trzecie, Sonos jest w stanie wysterować urządzeniami AV tylko i wyłącznie połączonymi przez HDMI z wykorzystaniem protokołu HDMI-CEC (Consumer Electronics Control), który jest ograniczony w funkcjonalności do podstawowych komend. Jest to protokół ustandaryzowany między producentami, jednak nie gwarantuje kompatybilności. 

Sonos - kino domoweZdjęcie: sonos.com

Sonos nie będzie w stanie uruchomić np. amplitunera, odtwarzacza Blu-Ray czy dekodera. Jeżeli chcielibyśmy odtwarzać muzykę z systemu Sonos w strefie np. opartej o amplituner kina domowego, będziesz musiał ręcznie uruchomić zewnętrzny amplituner i wybrać odpowiednie źródło. 

Asano

System cechuje wbudowana integracja ze smart home. Multiroomem i całym domem sterujemy za pomocą tej samej aplikacjiBasalte Home. Do zarządzania funkcjami domu i muzyką służą także włączniki oraz czujniki ruchu.

Dzięki wbudowanej integracji z inteligentnym domem, system audio może również pełnić rolę dzwonka, syreny alarmowej lub odtwarzać komunikaty np. przy wyjściu z domu poinformuje nas głosowo o otwartych oknach.

W systemie Asano strefa audio oparta o zewnętrzny amplituner np. kino domowe staje się pełnoprawną strefą Asano. System automatycznie uruchomi potrzebne urządzania i ustawi je w odpowiedni sposób.

Dla użytkownika nie ma różnicy czy jest to strefa oparta o wzmacniacz Asano czy zewnętrzne urządzenie. 

Multiroom Asano - inteligentny dom

Skalowalność systemu i duże realizacje

Sonos

Jest systemem skalowalnym, jednak przy dużych realizacjach może wymagać odseparowania od sieci komputerowej użytkownika ze względu na możliwe "zapchanie" sieci wewnętrznej. Wówczas użytkownik musiałby zmieniać sieć Wi-Fi, aby korzystać z aplikacji Sonos. Aplikacja nie wspiera zarządzania system zdalnie, z poza sieci Wi-Fi. Zaletą systemu Sonos jest jego rozproszenie – jeżeli jedno urządzenie ulegnie awarii pozostałe będą dalej funkcjonować. 

System Sonos

Zdjęcie: sonos.com

Asano

Również jest systemem skalowalnym, co więcej do komunikacji audio służy odseparowany od sieci komputerowej użytkownika protokół CobraNet. Jest to standard bezstratnego strumieniowania dźwięku wielokanałowego używany w rozwiązaniach profesjonalnych, estradowych i budynkach użyteczności publicznej. 

Główny serwer jest mostem łączącym sieć komputerową i CobraNet. Dzięki temu użytkownik nie musi przełączać się na osobną sieć Wi-Fi, aby sterować systemem multiroom. Asano jest również systemem rozproszonym, jeżeli jedno urządzenie ulegnie awarii, pozostałe będą pracować normalnie. Wyjątkiem jest główny serwer, który kontroluje pracę całego systemu audio. Serwery Asano mogą pracować w trybie redundancyjnym, jeżeli jeden ulegnie uszkodzeniu, drugi przejmie wszystkie jego obowiązki. 

System Asano

Cena

Sonos

Podstawowa wersja multiroomu Sonos – wzmacniacz Amp to koszt mniej więcej 3699 zł. W urządzeniu mamy wbudowany Apple AirPlay 2, HDMI ARC oraz wejście liniowe.

Z Sonos Amp kompatybilny jest szereg pozostałych produktów Sonos, takich jak głośniki, subwoofery oraz soundbary. Wraz ze zwiększającą się ilością stref muzycznych w Twoim projekcie, rośnie liczba potrzebnych urządzeń, a co za tym idzie – cena systemu.


Asano

Jeden z najprostszych  zestawów składających się z serwera Basalte Core Plus oraz 4-strefowego wzmacniacza M4 to koszt rzędu 6960 euro. Za sam serwer zapłacisz 3360 €, natomiast cena wzmacniacza wynosi 3600 €.

Górną granicę cenową wyznacza maksymalna ilość stref multiroomu Asano – 300. 

Należy pamiętać, że oprócz serwera i wzmacniaczy, na system multiroom audio składają się także głośniki, które również należy uwzględnić w wycenie.


Porównanie cenowe Asano i Sonos

Przedstawione wyżej zestawy startowe multiroomów różnią się mocą i możliwościami. Aby za pomocą urządzeń Sonos uzyskać funkcjonalność zbliżoną do zestawu Asano (Core Plus i wzmacniacz M4) potrzebujemy czterech wzmacniaczy Sonos Amp.

Ostateczne podsumowanie cenowe prezentuje się więc następująco:

  • Sonos: 4 x 3699 zł = 14 796 zł
  • Asano: 3360 € + 3600 € = 6960 € (około 32 466 zł)

Który system powinieneś wybrać?

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach Sonos i Asano. Zdajemy sobie jednak sprawę, że do dokonania trafnego wyboru nie wystarczy research w internecie i przeczytanie kilku wpisów porównawczych. System multiroom to inwestycja na lata, dlatego warto przy jego wyborze współpracować z doradcami.

Uzyskaj profesjonalne doradztwo i stwórz swój multiroom z nami.

Skontaktuj się z naszym doradcą.


Ewelina Schubert

zadzwoń: 717 187 371

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Symulacja obecności w inteligentnym domu
Zwiększ bezpieczeństwo swojej posiadłości