Najpopularniejsze systemy smart home - porównanie

KNX, Loxone, Fibaro, Somfy, Free@Home, Grenton i inne


W ostatnich latach systemy umożliwiające stworzenie prawdziwie inteligentnego domu są coraz popularniejsze. I nic dziwnego. W końcu wystarczy jeden przycisk, aby zadziała się magia. A to, co do niedawna było marzeniem, teraz może stać się elementem codzienności.

Jednak, czy każdy system smart home potrafi to samo i działa tak samo intuicyjnie? Sprawdziliśmy ofertę czołowych producentów, takich jak: KNX, Loxone, Fibaro, Somfy - TaHoma, ABB - Free@Home, Grenton, Ampio i Gira One. Na który z nich warto postawić? 

System KNX 

przewodowy, bezprzewodowy

O tym systemie słyszał zapewne każdy, kto szukał inspiracji dotyczących stworzenia własnej wersji smart home. Szerzej opisaliśmy go także na naszym blogu.

System KNX tworzą setki producentów, których produkty (obecnie ponad 8000) można łączyć ze sobą bez ryzyka, że coś nie zadziała. Łatwo dopasować go do każdego typu i wielkości nieruchomości, zarówno w fazie budowy, jak i później. Co istotne, wariant przewodowy współpracuje z bezprzewodowym, więc w razie potrzeby można stworzyć instalację hybrydową. 

Ogromna funkcjonalność i możliwości integracyjne tysięcy urządzeń z oferty ponad 500 producentów, pozwalają dostosować system do wymagań każdego wnętrza. KNX umożliwia tworzenie zaawansowanych scenariuszy, które mogą uwzględniać różne warunki i parametry, takie jak pory dnia, warunki pogodowe czy obecność w domu. 

Źródło: knxstandard.pl

Załóżmy, że system KNX wykorzystywany jest do zarządzania oświetleniem, ogrzewaniem i systemem audio. Można zaprogramować scenariusz, który automatycznie wykrywa, kiedy ostatnia osoba opuszcza dom i wtedy wyłączą się wszystkie światła oraz obniży się temperatura ogrzewania. Ale także (jeżeli domownicy są na miejscu), to np. o godzinie 18:00 system uruchomi radio i stopniowo zwiększy oświetlenie w salonie.

Dzięki temu, że KNX rozwijają setki renomowanych producentów, system można bez problemu rozbudowywać. Co więcej, wszystkie elementy oparte na standardzie KNX są ze sobą kompatybilne. Dużym plusem jest także jego skalowalność i dowolna modyfikacja - w niektórych przypadkach można nawet samodzielnie wprowadzać zmiany w działaniu urządzeń KNX, wystarczy skorzystać z dedykowanego programatora.

Kolejną zaletą standardu KNX jest możliwość wybrania tylko tych rozwiązań, które w danej chwili są dla domowników przydatne. Co więcej, system KNX oferuje niezwykle szeroką gamę kompatybilnych włączników i sensorów, dzięki czemu możemy być spokojni o dopasowanie ich designu do wystroju naszych wnętrz. KNX jest systemem rozproszonym (zdecentralizowanym), co sprawia, że w razie ewentualnej awarii jednego z urządzeń, praca całego systemu smart home jest niezagrożona. Dzieje się tak, ponieważ każdy element systemu działa autonomicznie, bez kontroli jednostki głównej. Jeżeli ulegnie on awarii, pozostałe urządzenia nadal będą pracowały bez przeszkód.
Przykładowo, jeśli w systemie zepsuje się serwer wizualizacyjny np. Basalte Core Mini, tracimy jedynie wizualizację (sterowanie z aplikacji mobilnych). Natomiast funkcje automatyczne i sterowanie z poziomu klawiszy nadal działa.

Dużym plusem jest także troska o ekologię. Urządzenia podłączone do systemu KNX są energooszczędne, co redukuje negatywny wpływ na środowisko, a przy tym generuje dodatkowe oszczędności w domowym budżecie.Mimo wielu niewątpliwych zalet, należy wspomnieć również o wadach tego systemu. Pierwszą z nich jest cena. Każde urządzenie KNX musi przejść proces certyfikacji i licencjonowania, dzięki czemu zyskujemy lepszą stabilność systemu. Jest to długi i skomplikowany proces, w efekcie urządzenia mają nieco wyższy koszt, który niestety ponosi klient.

Drugą wadą są ograniczone funkcjonalności w poszczególnych wersjach. Wersje przewodowe zwykle oferują szybszą i bardziej stabilną komunikację między urządzeniami, co jest kluczowe dla zaawansowanych scenariuszy i dużych systemów. Można w niej także podłączyć więcej urządzeń oraz mieć dostęp do niektórych zaawansowanych funkcji, takich jak precyzyjne sterowanie systemami HVAC czy złożone scenariusze automatyki.

Natomiast wersje bezprzewodowe mogą mieć ograniczony zasięg, co czasami bywa problematyczne w dużych budynkach lub w konstrukcjach z materiałami, które utrudniają transmisję sygnałów bezprzewodowych. Dlatego też - chcąc mieć dostęp do bardziej rozbudowanej i zaawansowanej automatyki z większą ilością funkcjonalności - w pierwszej kolejności warto pomyśleć o użyciu przewodu KNX.

Zalety systemu KNX

• wszechstronny, zdecentralizowany system do każdego typu budynku;
• skalowalny nawet do ogromnych realizacji;
• urządzenia, mimo że tworzone są przez ponad 500 producentów, są ze sobą kompatybilne, dzięki temu można dopasować osprzęt montowany na ścianach do wystroju wnętrz;
• ogromna funkcjonalność i możliwości integracyjne.

Wady systemu KNX

• koszty licencji integratorskiej oraz certyfikacji urządzeń mogą powodować nieco wyższą cenę dla klienta;
• ograniczona funkcjonalność w wersji bezprzewodowej w stosunku do przewodowej.

System Loxone 

przewodowy, bezprzewodowy

Loxone samodzielnie produkuje oprogramowanie i urządzenia automatyki budynkowej. Współpracuje także m.in. z: Miele, Bosch-Siemens i Apple, których urządzenia, po odpowiednim zintegrowaniu, są kompatybilne z systemem Loxone.

Główną zaletą Loxone jest jego elastyczność i otwartość. System wykorzystuje wiele interfejsów, przez co można go zintegrować z różnymi standardami, m.in.: KNX, DALI, Modbus RTU/TCP, EnOcean, RS485/RS232 czy DMX. Jego sercem jest autorski Miniserver, który nie potrzebuje dostępu do internetu. Przetwarza i przechowuje dane, ale nie zapisuje ich w chmurze, co zdaniem marki zwiększa bezpieczeństwo. Technologia radiowa Loxone uniemożliwia natomiast podsłuchiwanie, ponieważ komunikacja między wszystkimi urządzeniami jest zaszyfrowana własnym kodem szyfrowania.


Zdjęcie: www.loxone.com

System posiada też wiele urządzeń własnych np. Wallbox, oprawy oświetleniowe, gniazda przełączane, siłowniki, czujniki dymu czy kontakty drzwiowe i okienne, co umożliwia prostą i niezawodną komunikację między urządzeniami.

Co więcej, system już oferuje ponad 250 gotowych funkcji, które mogą samoistnie programować się w zależności od urządzeń wykorzystywanych w inwestycji. Pozwala także na dowolne skalowanie, dzięki użyciu Miniservera, czyli jednostki sterowania, z którym parowane są wszystkie urządzenia i domowe instalacje. Miniserver w wariancie przewodowym można zainstalować w rozdzielnicy elektrycznej lub w dowolnym miejscu, jeśli wybierzemy wariant mobilny. 

W przeszłości pojawiły się zarzuty, że karta SD Loxone, na której przechowywany jest system, często ulega awarii. Jak się okazało, był to problem z oprogramowaniem, które czasami przeciążało kartę. Firma zaczęła więc wykorzystywać przemysłowe karty SD do przechowywania informacji i zapisywania statystyk. Nowe karty SD są bardziej niezawodne, a ich ewentualne uszkodzenie nie wpływa w żaden sposób na działanie systemu, ponieważ jest on od nich niezależny. 

System Loxone - wyłączniki

Zdjęcie: www.loxone.com

Problem z niezawodnością systemu może pojawić się jednak w kontekście realizacji komercyjnych. Loxone może okazać się bardziej zawodny niż system KNX, który jest uważany za standard w automatyce budynkowej, zwłaszcza w dużych i złożonych instalacjach. Podobnie w kwestii jakości materiałów i komponentów używanych w systemie Loxone - okazuje się ona nieco niższa w porównaniu do systemu KNX. A to może już wpływać na trwałość i niezawodność systemu w dłuższej perspektywie.

Zalety systemu Loxone

• duża elastyczność;
• skalowalny do ogromnych realizacji;
• szybko rozwijające się oprogramowanie;
• autorski, stabilny protokół bezprzewodowy z dużą ilością urządzeń;
• duża funkcjonalność i możliwości integracyjne;
• duża liczba urządzeń własnych np. Wallbox lub oprawy oświetleniowe.

Wady systemu Loxone

• w przypadku komercyjnych realizacji nieco mniej niezawodne podejście niż system KNX;
• elementy montażowe odrobinę niższej jakości niż w KNX.

Fibaro 

bezprzewodowy

Fibaro to kolejna, tym razem polska firma produkująca m.in. czujniki, moduły wykonawcze czy przyciski służące do sterowania oświetleniem czy roletami, a także czujniki wykrywające cieknącą wodę czy włamanie do domu.

Ważną zaletą systemu Fibaro jest jego cena, szczególnie wersji bezprzewodowej. Działa na stabilnej sieci Z-Wave, więc nie spowalnia domowego WiFi. Można też łatwo dodawać do niego inne urządzenia korzystające z tej samej sieci.

System charakteryzuje się też łatwą instalacją i konfiguracją. Nie wymaga dodatkowych przewodów czy dedykowanej instalacji. Jego montaż wykonywany jest na już istniejącej instalacji elektrycznej.Zdjęcie: www.fibaro.com

Minusami są natomiast ograniczony wybór urządzeń oraz niska funkcjonalność systemu. Komunikacja bezprzewodowa pomiędzy urządzeniami bywa zawodna. Na forach internetowych pojawiają się opisy problemów z obsługą oświetlenia czy rolet. Często użytkownicy wspominają, że podstawowa konfiguracja jest szybka i dość intuicyjna, natomiast problemy zaczynają się w momencie, gdy użytkownik chce skorzystać z bardziej zaawansowanych funkcji.

Dodatkowo, niektórzy użytkownicy narzekają na częste problemy z połączeniem w sieci oraz na niestabilne czujniki. Niektóre moduły mają większy rozmiar i mogą być bardziej narażone na ryzyko pożaru.

Smart Home od Fibaro może zostać zainstalowany w mieszkaniu czy domu, ale nie spełni swojego zadania w budynkach o większych powierzchniach. W tym przypadku im więcej urządzeń podłączonych jest do systemu, tym gorzej komunikują się one między sobą. W efekcie przestają działać.

Dla niektórych użytkowników sporym minusem może być też częsta wymiana baterii w urządzeniach. Przy dużej ilości urządzeń okazuje się, że nawet co kilkanaście dni w którymś z nich trzeba ją wymienić lub naładować.

Zdjęcie: www.fibaro.com

Zalety systemu Fibaro

• atrakcyjna cena;
• łatwa instalacja i konfiguracja, nawet przez użytkownika końcowego;
• oparty o stabilny protokół bezprzewodowy Z-Wave.

Wady systemu Fibaro

• ograniczona liczba urządzeń;
• niska funkcjonalność;
• zdarzająca się zawodność urządzeń;
• nie nadaje się do dużych budynków.

System TaHoma 

bezprzewodowy

Bezprzewodowy system TaHoma marki Somfy jest kompatybilny z niemal 300 typami produktów domowych (głównie Somfy, ale także innych marek takich jak: Sonos, Velux czy Philips Hue).

Najważniejszymi zaletami systemu TaHoma są wbudowane integracje z napędami techniki zacieniania i automatyki bramowej Somfy oraz z systemem oświetlania Philips Hue. 

System TaHoma powstał, aby umożliwić wygodniejsze sterowanie techniką zacieniania oraz automatyką bramową produktów marki Somfy. Z czasem marka dodawała kolejne urządzenia własne i partnerów zewnętrznych (przede wszystkim wewnętrzne oraz zewnętrzne kamery, systemy alarmowe, termostaty czy zamki do drzwi), którymi można sterować zdalnie, dzięki specjalnej aplikacji. 


Centrala TaHoma | Zdjęcie: www.somfy.pl


Mimo coraz większej ilości urządzeń, które są ze sobą kompatybilne, funkcjonalność systemu nadal jest dość mocno ograniczona. Przez co znajdzie zastosowanie raczej w domach jednorodzinnych, a nie w wielkopowierzchniowych budynkach.

Pozostaje jeszcze kwestia designu urządzeń montowanych na ścianie. Urządzenia wykonane są w większości z plastiku. Zwykle jedyną opcją kolorystyczną jest biel, co nie zawsze wpasowuje się w gust najbardziej wymagających klientów.

Zdjęcie: www.somfy.pl

Zalety systemu Tahoma

• wbudowana integracja z napędami techniki zacieniania i automatyki bramowej Somfy oraz z systemem oświetlania Philips Hue.


Wady systemu Tahoma

• prosty, a więc mało funkcjonalny system wywodzący się ze sterowania techniką zacieniania oraz automatyką bramową;
• niska funkcjonalność;
• mało atrakcyjny design urządzeń montowanych na ścianie;
• nie nadaje się do dużych budynków.

System ABB Free@Home 

bezprzewodowy i przewodowy

System ABB-free@home umożliwia podłączenie różnych urządzeń, jak czujniki, zarówno za pomocą kabli, jak i bez nich. Można je zainstalować w jednym miejscu, ale także rozłożyć w różnych miejscach domu. 

Samo skonfigurowanie systemu jest proste i szybkie, można to zrobić samodzielnie. Jeśli używasz przewodu, możliwe jest poprowadzenie go razem z kablami do zasilania, jednak producent radzi używać specjalnych, certyfikowanych kabli KNX.

Urządzenia bezprzewodowe systemu ABB-free@home zapewniają ten sam poziom funkcjonalności, co urządzenia przewodowe, z tym, że nie muszą być podłączone do przewodu magistralnego. Do komunikacji między urządzeniami potrzebny jest jedynie zasilacz sieciowy. W jednej instalacji można umieścić maks. 128 urządzeń - do 64 przewodowych i 64 bezprzewodowych. 

Zdjęcia: new.abb.com

Dla systemu ABB-free@home dostępny jest duży wybór linii wzorniczych dla łączników. Co ciekawe, czujniki mają jedną wspólną wielkość nominalną, dlatego wszystkie serie wzornicze są ze sobą zamienne i kompatybilne z pozostałymi elementami osprzętu elektrycznego. Jednak ich ilość i możliwości wyboru nie są tak duże jak w przypadku systemu KNX.

ABB-free@home ma wbudowaną integrację z Philips Hue oraz z multiroom Sonos. Dzięki systemowi można sterować oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem czy klimatyzacją. Jednak jego możliwości są dość ograniczone w stosunku do systemu KNX, w którym można tworzyć zaawansowane scenariusze łączące różne elementy systemu w jeden skomplikowany proces. 

Dla przykładu, w KNX można zaprogramować, aby światła, klimatyzacja i muzyka uruchamiały się w określony sposób w zależności od pory dnia, obecności w domu, czy nawet warunków pogodowych. W systemie ABB-free@home tak zaawansowane integracje i personalizacje mogą być trudniejsze do osiągnięcia lub w ogóle niedostępne. Naszym zdaniem ABB-free@home spełni swoje zadanie w domach, ale raczej nie sprawdzi się w większych budynkach.

Zalety systemu ABB-free@home

• doświadczenia przy tworzeniu urządzeń zaczerpnięte z systemu KNX;
• niższa cena w stosunku do KNX;
• funkcjonalność wersji bezprzewodowej zbliżona do wersji przewodowej;
• wbudowana integracja z systemem oświetlania Philips Hue oraz z systemem multiroom Sonos;
• łatwa instalacja i konfiguracja, nawet przez użytkownika końcowego.

Wady systemu ABB-free@home

• ograniczona funkcjonalność w stosunku do KNX;
• niewielki wybór designu urządzeń montowanych na ścianie w stosunku do KNX;
• nie nadaje się do dużych budynków.


System Grenton 

przewodowy

System Grenton może być połączony przewodowo w oparciu o Ethernet oraz uzupełniony o moduły bezprzewodowe na bazie WiFi oraz Z-Wave. Jego instalację i konfigurację powinni wykonać certyfikowani instalatorzy.

Zarządzanie nim możliwe jest bezpośrednio z poziomu paneli dotykowych, dostępnych w różnych wariantach wykończenia, aplikacji mobilnej oraz Multisensora Grenton, czyli zestawu najważniejszych czujników zintegrowanych w jednym urządzeniu.

Zdjęcie: grenton.pl

Sprawdzi się w domach i mieszkaniach, nowo budowanych i remontowanych, zwłaszcza że łączy zalety systemów przewodowych i bezprzewodowych. Z jednej strony zapewnia szybkość i stabilność komunikacji – flagową cechę systemów przewodowych. Z drugiej, tam gdzie nie ma możliwości zastosowania magistrali przewodowej lub oczekiwana jest bezinwazyjna rozbudowa systemu bez ingerencji w ściany, rozwiązaniem są bezprzewodowe moduły Z-Wave i WiFi. Jednak system ten nie powinien być pierwszym wyborem do realizacji wielkopowierzchniowych.

Do jego wad należą też umiarkowana funkcjonalność oraz wielkość urządzeń wykonawczych z logotypem Grenton. Przed zakupem trzeba mieć świadomość, że zajmują one dużo miejsca w rozdzielnicy.

Zalety systemu Grenton

• bogata oferta rozszerzeń do integracji;
szeroki wybór designu urządzeń montowanych na ścianie.

Wady systemu Grenton

• średnia funkcjonalność;
urządzenia wykonawcze zajmują dużo miejsca w rozdzielnicy;
• nie jest najlepszym systemem do wielkopowierzchniowych realizacji.

System Ampio

przewodowy, bezprzewodowy

Ampio to kolejna polska firma oferująca rozwiązanie oparte o system magistralowy, który potrzebuje połączeń przewodowych między włącznikami i modułami montowanymi na szynie. Nawet te instalowane w puszkach muszą komunikować się ze sobą przewodem, bo jak się okazuje, moduły bezprzewodowe w tym systemie są tylko dodatkiem. Działają w standardzie Z-Wave.

W efekcie system Ampio można (a właściwie licencjonowany instalator może) zainstalować na etapie budowy lub gruntownego remontu. Co istotne, jeśli chcemy sterować osobno każdym gniazdkiem, to do każdego z nich należy doprowadzić osobny przewód, co niestety znacznie podnosi koszty inwestycji. Najczęstszym rozwiązaniem jest więc sterowanie grupami gniazdek, co w ogólnym rozrachunku jest tańsze.

System Ampio oferuje różne opcje integracji z innymi urządzeniami i systemami wykorzystując np. moduły KNX, Z-Wave czy do kontroli HVAC. Umożliwia to szeroką gamę personalizacji i kontrolę różnych aspektów domowego ekosystemu. 


Zdjęcie: ampio.com

Elastyczne podejście producenta do personalizowania funkcjonalności w zamawianych produktach widoczne jest choćby wtedy, gdy klient chce zintegrować system Ampio z rzadko spotykaną marką inteligentnych zamków drzwiowych, której standardowo system nie obsługuje. W tym przypadku producent może zaoferować specjalną wersję oprogramowania lub dodatkowy moduł sprzętowy, który umożliwi taką integrację. Dzięki temu, klient będzie mógł korzystać z preferowanego przez siebie rozwiązania zabezpieczeń w ramach jednolitego systemu automatyki domowej. Taka elastyczność jest dużą zaletą, zwłaszcza dla klientów z nietypowymi potrzebami lub wymaganiami.

Wadą jest natomiast ubogi wybór designu urządzeń montowanych na ścianie, takich jak panele dotykowe, włączniki czy termostaty. Monotonny wygląd i ograniczone opcje kolorystyczne mogą być istotnym minusem dla klientów, którzy chcą dopasować je do estetyki wnętrza.

Zdjęcie: ampio.com

Zalety systemu Ampio

• bogata oferta rozszerzeń do integracji;
• elastyczne podejście producenta do personalizowania funkcjonalności w zamawianych produktach;
• zdecentralizowany system.

Wady systemu Ampio

• umiarkowana funkcjonalność;
• ograniczony wybór designu urządzeń montowanych na ścianie;
• nie jest najlepszym systemem do większych realizacji.

System Gira One

przewodowy

Przewodowy system Gira One obejmuje skoordynowane ze sobą aktory, czujniki, serwery i elementy do obsługi, pozwalające na inteligentne sterowanie oświetleniem, zacienieniem, temperaturą pomieszczeń, muzyką i instalacjami bezpieczeństwa.

Ustawienia w Gira One można w każdej chwili samodzielnie zmieniać w domu lub zdalnie za pomocą aplikacji Gira Smart Home. Możliwa jest także łatwa integracja za pomocą aplikacji Gira Smart Home systemów innych firm, takich jak Sonos lub Philips Hue.

Zdjęcie: partner.gira.com

System znajduje zastosowanie raczej w mniejszych inwestycjach, zwłaszcza że posiada ograniczone funkcjonalności w stosunku do systemu KNX.

Zalety systemu Gira One

• doświadczenia przy tworzeniu urządzeń zaczerpnięte z systemu KNX;
• niższa cena w stosunku do KNX;
• integracja z systemem oświetlania Philips Hue oraz z multiroom Sonos;
• łatwa instalacja i konfiguracja, nawet przez użytkownika końcowego.

Wady systemu Gira One

• ograniczona funkcjonalność w stosunku do KNX;
• ograniczony wybór designu urządzeń montowanych na ścianie w stosunku do KNX;
• nie nadaje się do dużych budynków.

Który system smart home wybrać?

Instalacja inteligentnej automatyki budynkowej, aby naprawdę ułatwiała codzienność, powinna być odpowiednio przemyślana, zaprojektowana i zainstalowana. System, który jest stabilny, bezpieczny, bezawaryjny i skalowalny zwiększa wartość nieruchomości, ale co ważniejsze, jest funkcjonalny. A koniec końców, przecież o to każdemu chodzi.

Wybierając system renomowanego producenta o ugruntowanej pozycji na rynku smart home, można mieć pewność, że nie będą to stracone pieniądze na chwilową modną fanaberię. Otwarty standard KNX oraz Loxone, które współpracują ze sprzętem wielu producentów smart home, a nawet innymi jednostkami centralnymi inteligentnego domu, zdają się tutaj rozsądnym wyborem. Co istotne, jeśli okaże się, że dany dostawca przestanie wspierać system KNX, można podłączyć się pod inne urządzenia systemu KNX, które przejmą zarządzanie.

Na drugim biegunie znajdują się systemy „zamknięte”, które rozwijane są wg standardów stworzonych przez producenta i najlepiej pracują z produktami przez niego sygnowanymi. Ryzyko jest takie, że dana instalacja smart home uzależni się od jednej firmy i jej oferty. A jeśli producent zniknie z rynku, pozostaniemy z niedziałającą instalacją.

A co w takim razie z bezprzewodową automatyką budynkową? Tutaj kluczowa jest jakość używanych produktów, standardów łączności, konfiguracji oraz rodzaju jednostek centralnych inteligentnego domu. Choć te systemy działają coraz lepiej, to nadal zapewnią raczej podstawową funkcjonalność i mniejszy wybór urządzeń.

Potrzebujesz wsparcia przy wyborze smart home? 

Dobrze się składa, chętnie Ci pomożemy.

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Jak inteligentny dom pomaga w opiece nad Twoimi zwierzętami?
Smart home w służbie naszym pupilom