Inteligentny dom na tradycyjnej instalacji - czy to możliwe?

Każdy, kto choć raz miał możliwość bliższego zapoznania się z systemem smart home z pewnością potwierdzi, że oferuje on najwyższy poziom komfortu. Co więcej, znaczna część z tych osób żałuje, że budowę domu czy remont mieszkania mają już za sobą, a w ich trakcie postawili na instalację tradycyjną zamiast inteligentnej. Czy jednak klasycznie poprowadzone okablowanie przekreśla nasze szanse na system smart home? Niekoniecznie!

System smart home - dlaczego warto go mieć?

Dobrze dopasowany do potrzeb domowników system smart home ułatwia codzienne życie w sposób nieporównywalny. Dzięki niemu sterowanie m.in. ogrzewaniem, oświetleniem, roletami czy systemami bezpieczeństwa jest dziecinnie proste. 

Co więcej, wiele obowiązków domowników po prostu znika, bo pewne czynności dzieją się automatycznie - są odpowiednio zaprogramowane, więc nie wymagają naszego udziału. Do tego dochodzą realne oszczędności finansowe, bo system smart home monitoruje i optymalizuje zużycie energii, np. poprzez wyłączanie zbędnie działających urządzeń.

Inteligentny dom na tradycyjnej instalacji - 3 możliwości wdrożenia systemu

W przypadku tradycyjnej instalacji niestety sprawa wygląda inaczej, ponieważ poszczególne systemy w domu nie są zintegrowane, więc każdy z nich trzeba obsługiwać osobno. Co prawda istnieją aplikacje na telefon, które pozwalają obsługiwać zdalnie niektóre urządzenia, ale najczęściej nie obejmują one wszystkich sprzętów i nie zawsze działają poprawnie. 

W domownikach może to więc budzić frustrację i kierować ich myśli ku systemowi smart home. I tu pojawia się w ich głowach pytanie: czy jedynym sposobem na cieszenie się komfortem, jaki oferuje inteligentny dom, jest kucie ścian i położenie całej instalacji od nowa? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna: wcale nie! 

Choć kompletna wymiana instalacji daje największe możliwości i pozwala w 100% dopasować system smart home do potrzeb domowników, to jednak doświadczony integrator jest w stanie zaproponować szereg udogodnień bez żmudnych i czasochłonnych prac remontowych.

W przypadku istniejącej już instalacji, wykonanej w tradycyjnym stylu, można zastosować trzy rozwiązania:

  • wersję bezprzewodową, która pozwala na łatwe i szybkie podłączenie różnych urządzeń bez konieczności montażu dodatkowego okablowania. W tej sytuacji elementy systemu bezprzewodowego (zasilane z sieci energetycznej, poprzez baterie lub akumulatory) łączą się ze sobą lub z jednostką centralną w sposób zdalny za pomocą fal radiowych o określonej częstotliwości, np. poprzez Zigbee lub Z-wave.
  • wersję przewodową - w jej przypadku pojawi się niestety konieczność pewnych prac remontowych w celu dołożenia przewodu komunikacyjnego do konkretnych miejsc, np. do puszki za wyłącznikiem oświetlenia, do rolety czy do rozdzielacza centralnego ogrzewania. Nie oznacza to jednak przebudowy całej, istniejącej instalacji, a tylko jej uzupełnienie.
  • wersję hybrydową, w której podstawę stanowi komunikacja przewodowa (co oznacza konieczność przeprowadzenia okablowania), a dodatkowe elementy są łączone w sposób radiowy.


Jakie funkcje smart home można wdrożyć bez wymiany instalacji?

Wdrożenie systemu smart home bez wymiany istniejącej instalacji nie jest zadaniem niemożliwym. A wręcz przeciwnie - istnieją aż trzy możliwości wprowadzenie takiego udogodnienia dla domowników. Która opcja będzie najlepsza? Wybór zawsze zależy od indywidualnych preferencji i możliwości (czasowych i finansowych) właścicieli domu czy mieszkania. 

Najbardziej stabilnym i odpornym na zakłócenia rozwiązaniem zwykle jest wersja przewodowa systemu smart home. Ona też oferuje najbardziej wszechstronne zastosowanie. 

Za wersją bezprzewodową przemawia natomiast brak ingerencji w strukturę budynku, a więc łatwiejszy i tańszy montaż niż w przypadku systemu przewodowego. Minusem jest fakt, że moduły systemu bezprzewodowego są zwykle droższe niż przewodowego. Ponadto, niektóre elementy instalacji radiowej są zasilane bateryjnie, więc użytkownicy muszą się liczyć z koniecznością ich cyklicznej wymiany. 

Bez względu jednak, na które z rozwiązań zdecydujemy się, system smart home zawsze znacząco poprawi komfort życia i bezpieczeństwo domowników. Do funkcji, które oferuje zarówno system bezprzewodowy, jak i przewodowy (zakładający dołożenie okablowania komunikacyjnego), należą:

  • sterowanie oświetleniem w pomieszczeniach i na zewnątrz budynku,

  • sterowanie techniką zacieniania (rolety zewnętrzne i wewnętrzne),

  • sterowanie klimatem (ogrzewanie, chłodzenie i wentylacja),

  • sterowanie urządzeniami audio-wideo i nagłośnieniem w domu (multiroom audio),

  • zarządzanie systemami bezpieczeństwa budynku - detekcja włamania, zalania, pożaru,

  • kontrola dostępu do domu/mieszkania,

  • zarządzanie zużyciem energii.

Inteligentny dom - sterowanie oświetleniem, roletami i pozostałymi systemami

W przypadku chęci wdrożenia systemu smart home w domu z tradycyjną instalacją bardzo ważną kwestią jest pytanie, od czego zacząć takie działania. Pierwszym krokiem zawsze powinien być kontakt z integratorem, czyli specjalistą od elektroniki i programowania. 

Przeanalizuje on plany budynku i schematy istniejącej instalacji, a także pozna potrzeby domowników, dzięki czemu będzie mógł zaproponować najbardziej efektywne i jak najmniej inwazyjne rozwiązanie. Integrator będzie później czuwał nad montażem systemu i zajmie się jego konfiguracją, aby urządzenia działały poprawnie i zgodnie z zaprogramowanym harmonogramami. 

Dowiedz się więcej: Kim jest integrator smart home?​

Planujesz system smart dom we własnym mieszkaniu? Współpracuj z profesjonalistami. Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą i zyskaj pewność, że Twój dom jest w dobrych rękach.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Jak inteligentny dom pomaga osobom z niepełnosprawnościami?