Ile kosztuje inteligentny dom?
Poznaj cenę systemu smart home.

Czy budowa inteligentnego domu to większe wyzwanie dla naszego portfela niż dom "tradycyjny"? Budżet to dla inwestora jedna z najważniejszych kwestii zarówno przed, jak i w trakcie budowy domu. Dowiedz się, jaką jego część może stanowić system smart home.

Ilość technologii w naszych domach wzrasta z roku na rok. Większość nowo wybudowanych budynków mieszkalnych wyposażana jest w szereg systemów, które stały się już standardem. Oświetlenie (często kilka rodzajów w jednym pomieszczeniu), żaluzje i/lub zasłony elektryczne, wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja, rekuperacja, system alarmowy i domofonowy, system multiroom audio. 

Wszystkie te systemy powstały po to, aby nasze codzienne życie stało się łatwiejsze, bardziej komfortowe, a także bezpieczniejsze. 

Jednak kiedy każdego dnia musimy poświęcić kilka minut, aby wyregulować oświetlenie, zasłonić każdą z rolet, ustawić na termostatach lub w kilku aplikacjach mobilnych odpowiednie parametry związane z klimatyzacją czy ogrzewaniem, zaczynamy robić się niecierpliwi, a w głowie pojawiają się myśli:

Czy cała ta technologia nie miała pomóc zaoszczędzić mojego czasu? A tymczasem jest odwrotnie! Kiedyś światło włączało się jednym pstryknięciem włącznika... A teraz? Pięć pstryczków na ścianie, a ja stoję i zastanawiam się, który nacisnąć! Do tego te aplikacje na telefonie - inna do ustawienia temperatury, włączenia muzyki, wideodomofonu, jak to opanować?

Inteligentny dom | Systemy

Odpowiedź brzmi: za pomocą inteligentnej instalacji

Inteligentny dom umożliwia współpracę i integrację wszystkich wyżej wymienionych systemów, w efekcie dając nam proste sterowanie całym domem. Zamiast pięciu włączników na ścianie, mamy jeden łatwy w obsłudze (np. Fibonacci), zamiast kilku aplikacji mobilnych – jedną pozwalającą na kontrolowanie wszystkich elementów (Basalte Home).

Istotą systemu inteligentnego domu jest automatyzacja żmudnych procesów, dzięki czemu domownicy nie muszą pamiętać o ich codziennym wykonywaniu, np. podlewanie ogrodu, regulacja temperatury w domu odpowiednio do warunków atmosferycznych.

Dodatkowo, systemy smart home są elastycznym rozwiązaniem i w dowolnym momencie, w zależności od potrzeby, można je rozbudowywać. Chcesz zacząć od smart kuchni, salonu i łazienki? Nie ma problemu — reszta domu może dołączyć później. Należy tylko pamiętać o położeniu odpowiedniego okablowania na etapie wykonywania instalacji.

Więcej na temat korzyści smart home: Co to jest inteligentny dom? 5 najważniejszych korzyści >>

Jaki budżet przeznaczyć na smart home?

Wycena inteligentnej instalacji będzie inna dla każdego domu. I tak powinno być — inaczej mamy do czynienia z szablonem, który nie jest dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Z zakupem inteligentnego domu jest jak z zakupem samochodu. Podstawowe elementy takie jak silnik, kierownica, 4 koła itp., są konieczne, aby móc w ogóle mówić o samochodzie. W podstawowym pakiecie zarówno auto, jak i inteligentny dom będą działać i spełniać swoje zadania. Natomiast rozszerzenie systemu o dodatkowe funkcjonalności, jest już zależne od Ciebie, Twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Co wpływa na cenę smart home?
✔ Twój budżet (to często jeden z czynników decyzyjnych),
✔ potrzeby i wymagania domowników - co będzie wchodzić w skład inteligentnej instalacji, które z pomieszczeń i systemów,
✔ wielkość domu i ogrodu,
✔ wybór systemu automatyki, np. KNX.

Bez znajomości tych parametrów i informacji, wykonanie dokładnej wyceny nie jest możliwe. Jest natomiast możliwe przedstawienie przykładowej wyceny na bazie wybranego projektu domu z ogrodem. Takie wyliczenia znajdziesz poniżej.

Ile kosztuje inteligentny dom 150 m2?

Naszą przykładową wycenę inteligentnej instalacji oparliśmy na projekcie domu o powierzchni 150 m2, w którym znajdują się: 32 obwody oświetleniowe, 23 rolety, 40 obwodów elektrycznych,12 stref ogrzewania, kino domowe, system alarmowy, kamery.

Projekt inteligentnej instalacji (pierwsza pozycja w poniższej tabeli), to element niezbędny do rozpoczęcia prac. Pozwala zoptymalizować koszty (oszczędzamy na okablowaniu i nieprzemyślanych rozwiązaniach) oraz zaplanować instalację w taki sposób, aby jak najlepiej służyła domownikom. Szczegółowy projekt umożliwi Ci także dokładne określenie budżetu, jaki potrzebny będzie do realizacji poszczególnych etapów, dzięki czemu unikniesz znacznej ilości stresu związanego z niedopiętym budżetem oraz opóźnieniami. 

W instalacji tradycyjnej koszty te rozłożone są zwykle na poszczególne systemy i bywają ukryte w całościowym kosztorysie każdej z instalacji.

Inteligentny dom - ile kosztuje

Zasady prowadzenia okablowania w instalacji tradycyjnej i inteligentnej różnią się.

Instalacja tradycyjna - okablowanie


W klasycznej instalacji KNX do każdego punktu (gniazdko, punkt lub obwód oświetleniowy), którym chcemy niezależnie sterować, musimy doprowadzić przewód bezpośrednio z rozdzielnicy. Należy również poprowadzić przewód magistralny do wszystkich punktów sterowania (np. inteligentny włącznik). Oznacza to, że ilość przewodów w domu zwiększy się w porównaniu do tradycyjnej instalacji, jednak to wszystko w imię łatwiejszego sterowania domem.

Instalacja inteligentna - okablowanie


Trzecim typem okablowania jest SMI (Standard Motor Interface), czyli hybryda łącząca sposób okablowania tradycyjnego (mniej kabli) i sterowania za pomocą automatyki (elastyczność).

Dzięki temu optymalizujemy koszty instalacji (mniej okablowania = mniejsze koszty). Jednocześnie zyskujemy elastyczność instalacji inteligentnej, której brak w instalacji tradycyjnej.

Ta wersja okablowania rekomendowana jest do bardziej rozbudowanych projektów (np. 30 rolet). Im większa instalacja, tym większa oszczędność kosztów.


Instalacja inteligentna SMI - okablowanie

Warto zaznaczyć, że zmianie nie ulegają zasady prowadzenia okablowania instalacji alarmowych, multimedialnych i teletechnicznych.

Rozdzielnia w instalacji inteligentnej jest większa, aby zmieściły się w niej przewody oraz odpowiednie urządzenia. Ostateczny koszt zawiera w sobie także usługę prefabrykacji rozdzielnicy (zamontowanie urządzeń w rozdzielnicy, wykonanie odpowiednich połączeń).

Rozdzielnia KNX - przewody

Zdjęcie: dylewski.pro

Rozdzielnica elektryczna to szafa (lub niemal garderoba!), w której zawsze musi panować idealny porządek.

Gniazda w instalacji tradycyjnej i inteligentnej nie różnią się, możemy wykorzystać te same modele, zarówno zasilające, multimedialne, jak i teletechniczne.

Wycena inteligentnego domu

W naszym przykładowym domu 150 m2, w instalacji tradycyjnej, na ścianach znalazłyby się aż 84 włączniki! Warto zauważyć, że do każdego systemu mamy tu oddzielny osprzęt: włączniki i ściemniacze do oświetlenia, sterowniki rolet i tak dalej. To rozwiązanie nie jest ani funkcjonalne (wyobraź sobie codzienne zastanawianie się, który włącznik za co odpowiada, jeśli w jednym miejscu jest ich kilka), ani estetyczne (nawet najbardziej designerskie włączniki, zebrane w grupę liczącą kilka sztuk, nie są najbardziej pożądaną ozdobą wnętrz).

Inteligentna instalacja pozwala na zmniejszenie ilości włączników "zdobiących" nasze ściany (w powyższym przypadku do jedynych 18 szt.), a dzięki temu również ułatwienie sterowania domem. Nie musisz już każdego dnia stawać przed dylematem "Którym włącznikiem zapalę lampy nad stołem?", a z Twoich ścian znikają rzędy mało estetycznego osprzętu. Przede wszystkim jednak, nie musisz już sterować każdym urządzeniem, roletą czy lampą z osobna. W inteligentnym domu sterujemy grupami urządzeń.

Przykład — wchodzisz do pomieszczenia, dotykasz ręką włącznika, co sprawia, że dzieje się kilka rzeczy: włącza się Twoja ulubiona kompozycja oświetleniowa, rolety zasłaniają się (jeśli jest po zmroku), uruchamia się odtwarzanie playlisty, a temperatura w pomieszczeniu za moment osiągnie poziom 22 stopni Celsjusza. Właśnie uruchomiłeś(aś) scenę Relaks. Tak, to naprawdę takie proste.

Więcej o scenach w smart domu przeczytasz tutaj: Sterowanie inteligentnym domem. Możliwości i co wybrać? >> (sekcja Automatyzacja)

Ile kosztuje inteligentny dom?

Uruchomienie systemu automatyki domowej składa się z kilku etapów, większość z nich pokrywa się z czynnościami wykonywanymi przez elektryka w instalacji tradycyjnej. W inteligentnym domu ważnym etapem jest programowanie włączników, czujników, paneli sterujących. Urządzenia w smart domu stają się "inteligentne" dopiero po ich odpowiednim zaprogramowaniu przez integratora (wykonawcę instalacji). Schemat działania ustalany jest wcześniej z inwestorami, bo to ich komfort jest tu najważniejszy.

Dzięki temu, że urządzenia przeznaczone do systemów inteligentnych są dowolnie konfigurowalne, mogą zostać w każdej chwili przeprogramowane. Pierwsze ustalenia nie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu? Nie ma problemu, w każdej chwili wraz z integratorem możesz ustalić nowy schemat sterowania domem za pomocą poszczególnych urządzeń.Sposób wykonania powyższych systemów nie różni się zwykle od instalacji tradycyjnej. Dodatkowe koszty w smart home są wynikiem ich integracji z instalacją inteligentną. Pozwala to domownikom na łatwiejsze zarządzanie nimi dzięki automatyzacji, scenom oraz aplikacji mobilnej, która umożliwia kontrolę nad wszystkimi systemami (w tradycyjnej instalacji byłoby to kilka różnych aplikacji, bo każdy z systemów jest tam oddzielnym bytem, nie ma integracji).


Instalacja tradycyjnaInstalacja inteligentna
Suma netto (zł)
130 690 zł

143 950 zł

Według naszej przykładowej wyceny, instalacja inteligentna to koszt większy o ok. 13 tys. zł — porównując z instalacją tradycyjną. Największa różnica pojawia się w przypadku rozdzielnicy, która w inteligentnym domu musi mieć znacznie większe rozmiary. Do tego dochodzi również koszt uruchomienia instalacji i jej zaprogramowania.

Wbrew popularnej opinii, inteligentne włączniki nie generują wielu dodatkowych kosztów, ponieważ zastępują szeregi "pstryczków" z instalacji tradycyjnej (w naszym zestawieniu 84 szt. w tradycyjnej vs. 18 szt. w inteligentnej). Oczywiście wartości te będą różnić się w zależności od projektu, jednak ogólna zasada pozostaje taka sama.

Szczegółowa wycena inteligentnej instalacji jest szyta na miarę dla każdego projektu.

Chcesz poznać dokładną cenę Twojego smart home?

Umów się na bezpłatną konsultację >>

Smart Home – 5 najczęściej zadawanych pytań
Ile kosztuje? Co mi to da? Na jakim etapie budowy instalować?