Wady inteligentnego domu

Co powinieneś widzieć, zanim zdecydujesz się na smart home

Inteligentna instalacja to zazwyczaj spora inwestycja finansowa, a z rozwiązaniami, które wybierzemy, będziemy obcować w naszym domu każdego dnia. Ważne jest więc, aby przed podjęciem decyzji o wdrożeniu poznać nie tylko jej mocne, ale także słabe strony i wiedzieć, jak uniknąć problemów.

Inteligentne domy, zestawy smart home i automatyka budynkowa to dziedzina, która szerszą sławę zyskiwać zaczęła niedawno, bo na początku lat dwutysięcznych. Dla części z nas jest więc nadal nieco zagadkowa, trochę tajemnicza i jeszcze nie do końca "oswojona". Większość z nas coś słyszała, widziała reklamę inteligentnego ekspresu do kawy lub czytała o możliwości sterowania domem za pomocą smartfona, jednak nie zawsze jest to wiedza kompleksowa i pochodząca z wiarygodnych źródeł. Bywa, że posiadamy jedynie zarys możliwości, jakie oferuje smart dom i nie do końca wiemy "z czym to się je".

Krótko mówiąc, inteligentny dom to taki, w którym pojawiające się w nim systemy (oświetlenie, klimatyzacja, rolety, ogrzewanie, wentylacja, multimedia, smart AGD - lodówka, odkurzacz czy piekarnik) są ze sobą połączone (zintegrowane) i działają razem niczym jeden organizm. Dzięki temu sterowanie domem jest znacznie łatwiejsze, a domownicy oszczędzają czas i pieniądze. Dowiedz się więcej: Co to jest inteligentny dom? Jakie korzyści daje?

Inteligentny dom

Gdy nie jesteśmy znawcami tematu, bardziej prawdopodobne jest, że bezkrytycznie uwierzymy w informacje, które zasłyszymy od znajomych lub przeczytamy na różnego rodzaju forach czy portalach.

Czy jeśli nie jesteś znawcą dinozaurów, a ktoś powie Ci, że za największego z nich uważa się Patagotitana, uwierzysz w tę informację? Prawdopodobnie tak, ponieważ nie widzisz powodu, dla którego ktoś miałby wprowadzać Cię w błąd. Jednak ta osoba może wcale nie posiadać kompleksowej wiedzy o dinozaurach, a swoją wypowiedź bazować jedynie na tym, co przeczytała na pierwszej lepszej stronie internetowej lub usłyszała od znajomych. Aby nie budować swojej opinii w oparciu o legendy i plotki, najlepiej osobiście zweryfikować informacje, które do Ciebie docierają. (PS. Z tym największym dinozaurem to prawda, tutaj znajdziesz potwierdzenie).

By inteligentne domy przestały być tajemnicze i niezbadane (jak te dinozaury), postanowiliśmy odnieść się do kilku najczęściej pojawiających się obaw, jakie wyrażają przyszli posiadacze smart home. W tym wpisie przedstawiamy kilka potencjalnych wad inteligentnych instalacji oraz podajemy rozwiązania, jak można się przed nimi ustrzec.

O jakich wadach inteligentnego domu słyszymy najczęściej?

Wysoka cena. Ile naprawdę kosztuje smart dom?
Nadmiar technologii w domu. Jak to opanować?
Awaryjność systemu. Technologia jest zawodna?
(Nie)bezpieczeństwo. Smart dom to pożywka dla złodziei-hakerów?

Wysoka cena. Ile naprawdę kosztuje smart home?

Często w kontekście inteligentnych instalacji na pierwszy plan wysuwa się ich cena. Panuje przeświadczenie, że smart home jest drogi i nie każdego stać na taki wydatek.

Przyjrzyjmy się jednak sprawie bliżej i sprawdźmy czy inteligentne domy naprawdę są drogie.

Nasze domy w szybkim tempie wypełniają się różnorodnymi technologiami. Piec sterowany za pomocą aplikacji na smartfonie, zdalnie otwierana brama garażowa, klimatyzacja sterowana za pomocą pilota i/lub aplikacji mobilnej. Coraz chętniej sięgamy także po inteligentne żarówki, którymi możemy sterować za pomocą telefonu czy smart TV, które dają nam znacznie więcej możliwości niż te standardowe. Wszystkie te elementy składają się na coraz większe kwoty, jakie wydajemy na wyposażenie naszych domów.

Obecnie w "zwykłym" domu i tym z inteligentną instalacją, znajdują się niemal te same systemy (tu i tu mamy oświetlenie czy ogrzewanie), jednak kluczowa różnica to ich integracja i współpraca, która ma miejsce tylko w smart domu.

Jak zatem wygląda kwestia ceny? Instalacja inteligentna jest zwykle o ok. 20-30% droższa od instalacji tradycyjnej. Kiedy jednak na szali jest nasz codzienny komfort i wygoda, taka różnica nie wydaje się zbyt wygórowaną ceną.


Inteligentne systemy i ich ceny możemy porównać do branży motoryzacyjnej i cen samochodów.  Możemy wybrać Nissana Micrę lub Skodę Kodiaq albo Porsche 911 — wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb, a także możliwości finansowych. Analogicznie, Twój inteligentny system może posiadać podstawowe funkcje bądź oferować pełen wachlarz możliwości.

Warto jednak pamiętać o tym, aby inteligentna instalacja była dopasowana do wielkości domu i ilości znajdujących się w nim podsystemów. Tak jak w przypadku samochodów, silnik w Nissanie Micrze i Porsche Cayenne to zupełnie dwie różne historie, tak samo system w małym domku jednorodzinnym, będzie znacznie różnił się od tego w dużej, kilkupoziomowej willi. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego "silnika" dla Twojego domu. 

Urządzenia do inteligentnego domu produkowane są przez wiele firm, co daje nam szeroki wybór rozwiązań z różnych półek cenowych. Zobacz, jak bardzo różnią się ceny inteligentnych włączników w systemie KNX: Ile kosztuje inteligentny włącznik? >> W zależności od dostępnego budżetu możesz więc wybrać odpowiednie produkty, które spełnią Twoje oczekiwania i ułatwią codzienne życie.

Jak uniknąć problemu zbyt drogiej instalacji i dobrać system szyty na miarę?

1. Wybierz rzetelnego dostawcę, który jest doradcą, a nie tylko handlowcem za wszelką cenę sprzedającym swoje rozwiązania.

2. Zleć wykonanie dokładnego projektu instalacji, dzięki czemu unikniesz problemów w fazie wdrażania, co pozwoli zaoszczędzić dużo pieniędzy i nerwów.

3. Skorzystaj z usług architekta / projektanta wnętrz, który zapobiegnie większości nieścisłości i dopilnuje, aby współpraca międzybranżowa przebiegała zgodnie i pomyślnie.

4. Rozłóż proces wdrażania instalacji na fazy. Nie wszystko musisz kupić i zamontować od razu. Posługując się analogią "samochodową" — zakup profesjonalnego zestawu nagłośnieniowego możesz nieco odsunąć w czasie, jednak światła drogowe czy kierownica muszą być na swoim miejscu od samego początku.

Nadmiar technologii. Jak to opanować?

Obecnie w "zwykłych" domach, bez inteligentnej instalacji, ilość technologii także stale wzrasta. Czasy, gdy w jednym pomieszczeniu mieliśmy jedną lampę i jeden włącznik są już historią. Teraz w domu mamy kilkadziesiąt (lub więcej) lamp, a także żaluzje, rolety, systemy klimatyzacji, ogrzewania, wentylacji, rekuperacji, audio-wideo (dedykowana sala kinowa, TV w salonie, sypialni, w domowej siłowni, często także w kuchni).

Z pozoru wszystko wygląda dobrze  mamy w domu nowe technologie, powinniśmy więc móc cieszyć się wysokim komfortem życia na co dzień. Jednak sterowanie takim zastępem pojedynczych elementów jest jak próba dyrygowania orkiestrą składającą się z niesfornych 5-latków. Nie dość, że trudną ją skoordynować, to na dodatek jest to bardzo czasochłonne.

Każdy z systemów jest odrębną jednostką i wymaga indywidualnego sterowania. Nasz telefon opanowany zostaje przez dziesiątki aplikacji do sterowania poszczególnymi urządzeniami (oświetlenie, TV, temperatura, monitoring domu itd.). Do tego dochodzi pokaźne grono pilotów i urządzeń sterujących umieszczonych na ścianach.


Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie inteligentna instalacja. Jak to działa? W inteligentnym domu, wszystkie systemy takie jak: oświetlenie, rolety, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja czy rekuperacja, współpracują ze sobą, dzięki czemu w łatwy sposób możesz kontrolować swój dom. A cała technologia, która w nim występuje jest ze sobą połączona, "rozmawia" i komunikuje się.

Technologie i systemy w inteligentnym domu działają na naszą korzyść "zza kulis" i są tam po to, aby ułatwiać nasze codzienne życie. Przykłady? Włączenie światła dzięki czujnikom ruchu, podlewanie ogrodu dzięki harmonogramom i czujnikom wilgotności gleby.

Wchodząc do pomieszczenia nie musisz już po kolei włączać wybranych świateł, regulować klimatyzacji, odsłaniać rolet i uruchamiać muzyki. Sceny zawierają w sobie wszystkie te ustawienia, a do ich uruchomienia wystarczy jeden dotyk włącznika. Chcesz zrelaksować się po pracy? Wybierasz scenę "Relaks", a pokój staje się gotowy na Twoją chwilę dla Ciebie (delikatne światło, ulubiona playlista, odpowiednia temperatura). Urządzasz przyjęcie? Z pomocą przychodzi scena "Impreza".

W inteligentnym domu kontrolę nad całym tym technologicznym "chaosem" przejmuje system automatyki budynkowej. Oczywiście nie oznacza to, że sztuczna inteligencja będzie w pełni kontrolować Twój dom. To Ty decydujesz o tym, co ma dziać się automatycznie, a co nie. Więcej o sterowaniu smart home przeczytasz tutaj: Sterowanie inteligentnym domem. Jakie są możliwości i co wybrać? >>

Jak opanować nadmiar technologii?

1. Sceny - dzięki nim za pomocą jednego dotyku przygotujesz całe pomieszczenie na wybraną okazję. Prosto i szybko.

2. Harmonogramy - pozwalają oddać w "ręce" automatyki domowej część obowiązków, takich jak podlewanie ogrodu czy kontrola nad temperaturą.

3. Czujniki (ruchu, wilgotności, temperatury) - nie tylko poprawiają komfort życia, ale także pozwalają oszczędzać zasoby takie jak woda czy prąd, ponieważ swoje działanie dostosowują do zmieniających się okoliczności. Przykładowo, zraszacze w ogrodzie nie włączą się o ustalonej porze, jeśli czujniki wilgotności gleby zanotują wystarczający poziom nawodnienia.

Awaryjność systemu. Technologia jest zawodna?

Wielu z nas nadal nie do końca ufa nowym technologiom. Często wolimy starsze, tradycyjne i znane nam rozwiązania, które uważamy za lepiej sprawdzone i niezawodne. 

W kontekście inteligentnego domu, pojawiają się obawy: "Co, kiedy zabraknie prądu?" (przeczytasz o tym TU)." Co, jeśli powstanie awaria i nie będę mógł/mogła włączyć światła?", "A co w przypadku, kiedy mój elektryczny zamek w drzwiach przestanie działać, jak dostanę się do domu?".  Lub jeszcze poważniej: "Co, jeśli ktoś złamie zabezpieczenia i włamie się do mojej instalacji?" (o tym przeczytasz w kolejnej sekcji wpisu).

Nikt z nas nie chce przecież wstawać rano i zastanawiać się co dziś w jego domu nie zadziała. 

Jednak komputery i technologie cyfrowe są dziś obecne wszędzie, w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Czy jeśli coś jest wszechobecne mamy pewność, że to coś dobrego? Niekoniecznie. Ale możemy mieć pewność, że rozwiązania te są stale doskonalone i dziś technologie, z którymi mamy do czynienia na co dzień nie są już jednym wielkim eksperymentem, ale wielokrotnie przetestowanym i sprawdzonym systemem.

Pierwsze systemy automatyki budynkowej (inteligentnego domu) powstały ponad 30 lat temu, nie są więc nowością w fazie eksperymentalnej, a solidnym rozwiązaniem, za którym stoją lata testów i udoskonaleń. Owszem, sprzęty takie jak smart odkurzacze czy lodówki, to urządzenia, które liczą sobie zaledwie kilka lat, jednak są one jedynie dodatkiem do inteligentnego domu, a nie sercem systemu.

Inteligentne instalacje od lat z powodzeniem funkcjonują zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach komercyjnych (hotele, biurowce, zakłady produkcyjne) i skutecznie upraszczają nasze codzienne życie. Jeden z najpopularniejszych standardów automatyki budynkowej - system KNX, doczekał się już ponad 500 producentów.

Smart Home - awaryjność

Jak zatem uchronić się przed awaryjnym systemem inteligentnego domu?

1. Wybierz sprawdzony, stabilny system automatyki domowej (np. system KNX - 30 lat doświadczeń oraz 500 producentów). Oczywiście sam nie musisz być w tym obszarze ekspertem, dlatego warto...

2. Znaleźć rzetelnego doradcę, który pomoże Ci dobrać komponenty systemu zapewniające stabilność i bezpieczeństwo, z także zminimalizować ryzyko potencjalnych awarii.

Szukasz doradcy z zakresu smart homeUzyskaj profesjonalne doradztwo, darmową analizę projektu i propozycję rozwiązań.

Skontaktuj się z nami 

3. Zawrzeć umowę serwisową z integratorem, który zaprojektował i wdrożył system automatyki w Twoim domu. W umowie określone powinny zostać warunki udzielenia wsparcia przez integratora w sytuacji awarii.

Dzięki temu domownicy nie muszą martwić się o to, że jakaś część systemu będzie niesprawna przez kilka dni czy tygodni. W ramach usług serwisowych, integrator powinien dysponować np. magazynem i większość urządzeń móc wymienić lub naprawić "od ręki".

(Nie)bezpieczeństwo. Pożywka dla złodziei i hakerów?

W dyskusjach na temat inteligentnego domu często pojawia się kwestia bezpieczeństwa — czy integracja systemów nie ułatwia hakerom włamania oraz przejęcia kontroli nad naszym domem? 

Badania przewidują, że już w przyszłym roku (2022), w przeciętej wielkości gospodarstwie domowym do internetu podłączonych będzie aż 500 urządzeń. Niesie to ze sobą pewne ryzyko. Jakie? Często producenci urządzeń smart, w które tak chętnie wyposażamy swoje domy czy mieszkania, nie przykładają zbyt dużej wagi do wdrożenia odpowiednich protokołów bezpieczeństwa. Oznacza to, że podłączając do sieci Wi-Fi np. smart odkurzacz sterowany za pomocą aplikacji, możemy nieświadomie otworzyć "drzwi" do swojego domu hakerom i włamywaczom.

Kolejnym przykładem są urządzenia, które bezustannie połączone są z siecią i cały czas "słuchają" tego, co dzieje się w ich okolicy.  Mowa tu o różnego rodzaju asystentach głosowych (Siri, Alexa, Asystent Google).


Jak być bezpiecznym w inteligentnym domu?

1. Zadbać o dobre zabezpieczenia instalacji i silne hasła do sieci Wi-Fi (nie stosujemy haseł typu "admin" czy "kowalscy"). Rzetelny integrator wie, jak istotna jest to kwestia.

2. Jedną z możliwości dodatkowych zabezpieczeń jest zaprogramowanie systemu w taki sposób, by z urządzeń mobilnych (które łatwo ukraść lub zgubić), nie można było rozbroić (wyłączyć) alarmu w naszym domu. Niepowołana osoba, która przejmie nasz telefon czy tablet, nie będzie miała możliwości wyłączenia alarmu i wtargnięcia na teren naszej posesji. Dobry integrator powinien przedstawić Ci szereg sposobów pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo Twojego domu.

3. Wybieraj urządzenia, które nie wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo Twojej instalacji. Sam(a) nie musisz tej wiedzy posiadać - w takich kwestiach warto poradzić się swojego integratora.

Warto inwestować w inteligentny dom?

Inteligentna instalacja nie jest rozwiązaniem bez wad, idealnym. Jednak, cytując słynnego szwajcarskiego psychiatrę, Carla Gustava Junga: "Ze stanu doskonałości nie wiedzie żadna droga w przyszłość; osiągnąwszy doskonałość można się tylko cofnąć".

Instalacja doskonała może nie istnieć, jednak mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwolił Ci lepiej zrozumieć kwestie smart home, które bywają uważane za jego wady i wiesz już, że tutaj również nie ma sytuacji bez wyjścia. A na każdy problem, dobry doradca i integrator znajdzie dopasowane dla Ciebie rozwiązanie.

Jeśli bierzesz pod uwagę wdrożenie w swoim domu lub mieszkaniu inteligentnej instalacji, ale nadal masz wątpliwości, umów się na konsultację z naszym przedstawicielem.

Wspólnie przeanalizujemy Twój projekt i wybierzemy rozwiązania dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Spotkaj się z naszym ekspertem

Tomasz Lubecki

tel. 717 187 377

Zawsze z głową pełną pomysłów i niestandardowych rozwiązań. Gotowy, by nieść pomoc klientom. Nie lubi oliwek, za to uwielbia piłkę nożną i od lat kibicuje polskiej reprezentacji.

Wyślij wiadomość > 

Artykuł był przydatny? Udostępnij go! 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Co to jest inteligentny dom?
Jakie korzyści daje domownikom?