Salon w inteligentnym domu – możliwości i sposoby sterowania

Jak ułatwić sobie codzienność w smart home?

 Salon to miejsce, gdzie pojawia się najwięcej systemów – zarówno w domu tradycyjnym, jak i inteligentnym. Kilka obwodów oświetleniowych, rolety, klimatyzacja, multimedia i wiele więcej. Jakie technologie możemy zastosować, aby sterowanie nimi stało się proste i intuicyjne?


Technologiczny zawrót głowy

Jakie problemy możemy napotkać w salonach urządzonych na bazie tradycyjnej instalacji? W ostatnich latach, pojawia się tam coraz więcej technologii, a co za tym idzie – rośnie także liczba urządzeń sterujących.

Oświetlenie salonu to już nie tylko pojedynczy żyrandol na środku sufitu, ale co najmniej kilka obwodów świetlnych – taśmy LED, oświetlenie boczne, punktowe, przypodłogowe. Każdy z punktów świetlnych wymaga oddzielnego włącznika, co skutkuje pojawieniem się na ścianach rzędu łączników.

Podobnie sytuacja wygląda z roletami – one także mają swoje centrum sterowania na ścianie. Uwzględnić musimy jeszcze termostat, który też "ozdobi" naszą ścianę. W rezultacie może ona wyglądać tak:

Czy sterowanie takim zastępem włączników ułatwia nam codzienne życie?

Oprócz włączników, w salonie pojawi się też pokaźna kolekcja pilotów. Zaczynając od klasyki, czyli pilota od telewizora, poprzez ten od odtwarzacza, wzmacniacza czy projektora. Nie możemy zapomnieć także o pilotach sterujących klimatyzacją, roletami czy oświetleniem multi-kolorowym.

Źródło zdjęcia: de.hama.com

W efekcie, nowe technologie, które z założenia miały ułatwiać naszą codzienność, sprawiają, że staje się ona jeszcze bardziej skomplikowana. Z doświadczenia wiemy też, że niektórych funkcji szybko przestajemy używać, jeśli okazuje się, że ich uruchomienie wymaga od nas zbyt dużego wysiłku.

Ostatecznie korzystamy tylko z niewielkiej części rozwiązań, które pojawiły się w naszym domu. Z tych, które wymagają od nas więcej zaangażowania i czasu, rezygnujemy lub używamy ich tylko na specjalne okazje.

Inteligentny dom służy Tobie

Jak w takim razie sprawić, aby nowe technologie uławiały Ci życie, a nie czyniły je bardziej skomplikowanym?

Z pomocą przychodzi automatyka budynkowa, czyli znany nam wszystkim smart home. W jaki sposób inteligentny dom organizuje znajdujące się w nim technologie?

Po pierwsze, w inteligentnym domu wszystkie systemy takie jak oświetlenie, rolety, ogrzewanie, multimedia itd., są ze sobą połączone i działają jak jeden organizm. Dzięki integracji systemów, sterowanie nimi staje się łatwiejsze. Nie potrzebujesz już oddzielnego włącznika czy pilota do kontrolowania każdej z poszczególnych funkcji.

Część sterowania zostaje oddana w "ręce" systemu i zautomatyzowana – światło zapala się i gasi dzięki czujnikom ruchu i/lub natężenia oświetlenia, a dzięki harmonogramom dom dostosowuje się do rytmu Twojego dnia. O poranku automatycznie włączy się odpowiednie oświetlenie, uruchomi muzyka, a temperatura osiągnie wybrany poziom.

Poznaj udogodnienia, jakie inteligentny dom oferuje w salonie:

Mniej obowiązków dzięki automatyzacji

Aby łatwiej było sterować naszym naszpikowanym technologią domem, w smart home część działań przejmuje system. Oczywiście zanim cokolwiek zostanie wdrożone, Twój integrator dokładnie konsultuje to z Tobą.

Nie musisz już codziennie rano ręcznie odsłaniać rolet czy zasłon. Będzie się to działo automatycznie o wybranej przez Ciebie porze. Z kolei wieczorem, gdy zapadnie zmrok, rolety i zasłony zasuną się.

Wyobraźmy sobie teraz piękny, słoneczny dzień i duże okna z żaluzjami. Nie chcesz, aby temperatura w Twoim salonie przekroczyła 22 stopnie Celsjusza? Czy to oznacza, że musisz wstać z kanapy i zasłonić rolety oraz wyregulować temperaturę? Nie! W smart domu, dzięki czujnikom natężenia oświetlenia oraz termostatom, żaluzje zasłonią się automatycznie, jeśli w pomieszczeniu pojawi się zbyt dużo światła. System zadba również o to, by temperatura pozostała na wybranym poziomie.


Ze wspomnianej wcześniej integracji systemów w smart home, wynika kolejne udogodnienie, jakie pojawia się w salonie (oraz innych pomieszczeniach) w inteligentnym domu. Mowa tu o wzajemnej optymalizacji działania systemów.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli latem Twoja klimatyzacja jest uruchomiona i dba o to, by w pokoju panowała komfortowa temperatura, a Ty zapomnisz o tym i otworzysz drzwi na taras, system po upływie określonego czasu wyłączy klimatyzację.

Inna sytuacja – kiedy przy włączonym ogrzewaniu, otworzysz okno (np. na ponad 30 min), po tym czasie ogrzewanie może przestać pracować, aby ciepło i Twoje pieniądze nie uciekały przez otwarte okno.

Łatwiejsze sterowanie dzięki inteligentnym włącznikom

Pomieszczeniami w inteligentnym domu sterujemy głównie za pomocą inteligentnych włączników. Wbrew pozorom i niektórym reklamom, sterowanie głosowe czy aplikacja mobilna, to zwykle dodatki, a nie główne sposoby zarządzania smart domem.

Inteligentne włączniki pozwalają na sterowanie kilkoma funkcjami, czyli np. oświetleniem, roletami oraz temperaturą. Dzięki temu pozbywamy się rzędów łączników, a przy okazji także skomplikowanego sterowania – przecież zapamiętanie, który przełącznik steruje daną lampą, nie jest wcale takie proste. Zwłaszcza, gdy w salonie mamy nawet kilkanaście punktów oświetleniowych.

W inteligentnym salonie swoje ulubione oświetlenie możesz uruchomić za pomocą jednego dotknięcia włącznika.

Wchodząc do salonu, dotknij dłonią całej powierzchni włącznika Sentido, aby uruchomić swój ulubiony zestaw oświetlenia.

Wygodniejsza codzienność dzięki scenom

Przy okazji sterowania oświetleniem, warto wspomnieć o poziomach jasności, zwanych również scenami. Czym są sceny? Są to zestawy ustawień przygotowujące pomieszczenie na wybrane okoliczności.

Przygotowując się do wieczornego seansu filmowego wystarczy uruchomić scenę "Kino", aby salon przeistoczył się w Twoją prywatną salę kinową.

Co się wtedy wydarzy? Zgaśnie główne źródło światła, pozostawiając jedynie oświetlenie LED, które stworzy odpowiedni klimat. Rolety zasuną się, uruchomi się telewizor lub projektor, a inne źródła muzyki (np. radio czy gramofon) zostaną automatycznie wyłączone. Uruchomią się także Twoje podgrzewane fotele.

Pozostaje Ci usiąść wygodnie i wybrać film!


Wszystko w jednym dzięki pilotowi uniwersalnemu

Pilotów w salonie zwykle mamy pod dostatkiem. I niby od przybytku głowa nie boli, ale nie w każdej sytuacji jest on wskazany. Kiedy przed każdym uruchomieniem telewizora musimy najpierw zmierzyć się z kilkoma pilotami – tym głównym, kolejnym od wzmacniacza czy dowolnego odtwarzacza – szybko staje się to męczące.

W inteligentnym domu kolekcja pilotów to już na szczęście przeszłość. Zastępujemy ją pilotem uniwersalnym, który nie tylko pozwoli Ci na sterowanie wszystkimi sprzętami audio-wideo, ale również funkcjami smart home, takimi jak oświetlenie czy rolety.

Dzięki dotykowemu ekranowi, precyzyjnym przyciskom oraz wygodnemu joystickowi, pilot uniwersalny Miro gwarantuje Ci maksymalny komfort podczas sterowania funkcjami Twojego domu.

Dom zawsze w zasięgu ręki dzięki aplikacji

Wszyscy to znamy: jesteś w drodze do pracy, gdy nagle dopada Cię myśl "Czy na pewno zamknąłem(am) drzwi na taras?" albo "Czy wyłączyłem wszystkie światła? Zawsze zapominam o tej jednej lampie w salonie".

W przypadku tradycyjnej instalacji pozostaje nam albo zawrócić i sprawdzić osobiście (zwykle nie mamy na to czasu), albo przeżyć cały dzień z lekkim niepokojem z tyłu głowy.

Jeśli posiadasz inteligentną instalację, cała Twoja posiadłość jest zawsze dosłownie w zasięgu Twojej ręki – w aplikacji na Twoim smartfonie. Dzięki niej z dowolnego miejsca na świecie możesz sprawdzić stan oświetlenia, muzyki, klimatyzacji, drzwi – i zarządzać nimi. Aplikacja poinformuje Cię także o przybyciu kuriera czy ekipy sprzątającej. Możesz wtedy zdalnie otworzyć im bramę lub wpuścić do domu.

Aplikacja Basalte Home

Aplikacja może być zainstalowana także na tablecie czy specjalnym panelu do sterowania domem. Masz wtedy pewność, że Twoje centrum sterowania domem jest zawsze w tym samym, łatwo dostępnym miejscu, np. na ścianie w salonie.

Dodatkowo, aplikacja poinformuje Cię o nietypowych zdarzeniach w Twoim domu, np. wykrycie intruza, pożaru, wycieku wody, wysokiego stężenia czadu, czy nieoczekiwane ustanie pracy pompy ciepła. Możesz wtedy niezwłocznie podjąć odpowiednie działania i zminimalizować szkody.

Muzyka w najlepszej odsłonie dzięki multiroomowi audio

Salon to zazwyczaj centrum naszego multimedialnego świata. To tu urządzamy domowe seanse filmowe czy słuchamy ulubionej muzyki relaksując się po męczącym dniu.

Multiroom audio to coś więcej niż muzyka płynąca z głośników – to muzyka, która podąża za Tobą przez kolejne pomieszczenia w domu.

Wyobraź sobie, że właśnie oglądasz bardzo ważną transmisję na żywo – np. mecz ulubionej drużyny. Tymczasem do drzwi dzwoni kurier z długo wyczekiwaną paczką. Co robić? Na szczęście, w inteligentnym domu nie musisz wybierać. Dźwięk z telewizora, może podążać za Tobą w głośnikach przez cały dom - aż do drzwi. Wystarczy jedno kliknięcie w aplikacji.

System multiroom pozwala także na łączenie pomieszczeń w strefy muzyczne, dzięki czemu sterowanie naszym codziennym akompaniamentem jest jeszcze łatwiejsze.

Co w praktyce oznaczają strefy muzyczne? Jedną strefę może tworzyć np. jadalnia z kuchnią oraz salonem. Zanim zaczniesz przygotowywać kawę w kuchni, jednym kliknięciem uruchamiasz swoją ulubioną playlistę, a przechodząc do salonu, by wypić ją w swoim fotelu, otulą Cię dźwięki Twojej ulubionej muzyki, która już tam na Ciebie czeka.

System multiroom - aplikacja mobilnaDzięki aplikacji mobilnej na iPadzie (w ramce Eve Plus) możesz łatwo sterować muzyką w całym domu.

Twój inteligentny salon

Budujesz lub remontujesz dom i zastanawiasz się, jak uprościć sterowanie technologią w swoim salonie i innych pomieszczeniach? Rozważ zastosowanie automatyki domowej, by przekonać się o opisanych powyżej korzyściach na własnej skórze.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach inteligentnych domów? Sprawdzić, jakie rozwiązania byłyby najlepsze dla Ciebie? Umów się na rozmowę z naszym doradcą – aby otrzymać indywidualną propozycję.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis! 


Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Kompaktowy panel dotykowy – poznaj Lisę
Inteligentne sterowanie domem