Panele do sterowania domem - przewodnik

Który wybrać do inteligentnego domu?


Nowoczesne technologie szturmem wkroczyły do naszego życia i obecnie telefon czy tablet zastępują nam wiele innych urządzeń. Dzięki nim wszystko mamy zawsze w zasięgu ręki, a załatwianie codziennych spraw stało się prostsze i wygodniejsze. 

Podobnego poziomu komfortu oczekujemy także w naszych domach, w których również nie brakuje technologicznych rozwiązań - od regulacji oświetlenia, przez sterowanie muzyką i roletami, po komunikację między pomieszczeniami. Aby jednak móc wszystkie te systemy w pełni kontrolować potrzebny jest odpowiedni panel do sterowania domem. Jaki model wybrać?

Panel Ellie, marki Basalte

Domy, w których wszystkim systemami steruje się zdalnie, jeszcze kilka lat temu kojarzyły się głównie z filmami science-fiction. Tymczasem dzisiaj mniej już one dziwią i są zjawiskiem coraz częściej spotykanym. W wielu nowych domach standardem jest zarządzany zdalnie system alarmowy, a w niektórych pojawia się także automatyczne sterowanie roletami, zdalna kontrola ogrzewania czy uruchamianie muzyki w pomieszczeniu za pomocą smartfona. 

Bardzo często jednak rozwiązania te działają niezależnie od siebie i wymagają posiadania różnych kontrolerów czy aplikacji, co bywa dla użytkownika uciążliwe. Podobnie, jak chodzenie po różnych pomieszczeniach i korzystanie z tradycyjnych włączników, gdy trzeba opuścić rolety na całym piętrze lub włączyć światło w kilku pokojach jednocześnie. 

Tak mogą wyglądać Twoje ściany, jeśli masz w domu wiele systemów i nie zdecydowałeś się na automatykę budynkową.

Z tych też względów coraz więcej osób zaczyna interesować się technologią smart home i możliwością sterowania wszystkimi lub wybranymi systemami przy użyciu jednego panelu inteligentnego. Odpowiednio dobrany model pozwala na wygodne kontrolowanie kilku pomieszczeń jednocześnie, a także zaprogramowanie indywidualnych funkcji i harmonogramów prac poszczególnych urządzeń. 

Zdecydowanie ułatwia więc życie wszystkich domowników i rozszerza możliwości instalacji, opartych o tradycyjne włączniki (wciąż pożądanych i niezbędnych do wywoływania funkcji “na już”, np. zapalania lub gaszenia światła przy wchodzeniu i wychodzeniu z pomieszczenia).

Panel smart home - co potrafi takie urządzenie?

Panel do sterowania domem szczególnie przydatny jest w obiektach mieszkalnych (lub biurowych), w których znajduje się wiele pomieszczeń, we wnętrzach wydzielone są różne strefy oświetleniowe, a do tego działa monitoring i szereg innych udogodnień technologicznych. Dzięki niemu z jednego miejsca można kontrolować wszystkie ustawienia światła, podnosić i opuszczać rolety lub regulować temperaturę w pomieszczeniu. 

Panel inteligentny - ustawianie temperatury

Co więcej, niektóre panele do sterowania domem umożliwiają także zaprogramowanie określonych harmonogramów pracy poszczególnych urządzeń. Inną przydatną opcją jest definiowanie tzw. scen, czyli ustalenie odpowiedniej atmosfery (temperatura, natężenie światła, muzyka itp.) dla ulubionych czynności: kąpieli, relaksu lub pracy. Możliwości są olbrzymie, a oferta rynkowa renomowanych producentów naprawdę szeroka.

Panele do sterowania domem - przegląd propozycji

Weźmy zatem pod lupę kilka najbardziej reprezentatywnych paneli do sterowania różnych producentów i przyjrzyjmy się ich możliwościom. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym charakteryzują się poszczególne panele, co je wyróżnia na tle innych i jakie mają ograniczenia. Dzięki takiemu porównaniu łatwiej będzie wybrać model, który spełni Twoje oczekiwania.

Ellie

Niewielki i elegancki panel do sterowania domem renomowanej marki Basalte. Daje on dostęp do każdego pomieszczenia w domu i pozwala sterować jego funkcjami: oświetleniem, temperaturą (z dokładnością do 0,5 st. C), roletami, urządzeniami audio-video. 

Panel Ellie można zintegrować z wideodomofonem, oferuje on możliwość podglądu z kamer, a system intercomowy pozwala na komunikację z innymi, wybranymi panelami Basalte, umieszczonymi w domu. Z jednego widoku jest tu podgląd na muzykę w całym domu, temperaturę oraz drzwi (kontaktrony, drzwi, bramy). 


Użytkownik ma także możliwość zaprogramowania wielu harmonogramów pracy i utworzenia tzw. scen, czyli własnych ustawień dla konkretnych sytuacji (relaks, kąpiel, gotowanie itp). 

Dużym atutem tego panelu jest wyświetlacz (5,5”) w technologii OLED, sterowany dotykowo, a także elegancki, designerski wygląd - dostępny jest on w 12 wykończeniach premium, które idealnie komponują się z pozostałymi włącznikami w domu. 


Ellie można wykorzystać w małym mieszkaniu, jak i dużej, rozbudowanej posiadłości, ponieważ pozwala on kontrolować równocześnie wiele pomieszczeń i stref funkcjonalnych. Warto wspomnieć, że panel Ellie działa tylko z serwerami Basalte: Core Plus lub Core mini.

Gira G1

Centrala sterująca Gira G1 przeznaczona jest do obsługi wszystkich systemów w budynku, w tym sterowania oświetleniem, roletami, układem regulacji temperatury i systemem domofonowym. 


Źródło: partner.gira.com

Panel ten ma dotykowy wyświetlacz (6”) z intuicyjnym interfejsem i możliwością personalizacji. Gira G1 umożliwia sterowanie żaluzjami i temperaturą na podstawie zdefiniowanych wcześniej ustawień, a także ma możliwość przywoływania określonych przez domowników scen. 

Moduł ten można podłączyć do systemu za pomocą sieci LAN lub WLAN. Sprawdzi się on zarówno w nowo projektowanych, jak i rozbudowywanych systemach inteligentnego domu.

Interra 10” Touch Panel

Panel dotykowy do sterowania domem Interra umożliwia wygodne zarządzanie wszystkimi podstawowymi systemami. Można robić to bezpośrednio z poziomu modułu lub też wykorzystując mobilną aplikację na smartfony. 

Interra 10" Touch Panel - panel dotykowyŹródło: interra.com.tr

Interra 10” Touch Panel umożliwia sterowanie żaluzjami, oświetleniem czy temperaturą, pozwala na uruchamianie zaprogramowanych scen, może być używany jako wewnętrzna stacja wideo do sterowania usługami intercomowymi i jest kompatybilny z systemami alarmowymi. 

Duży, 10-calowy wyświetlacz ułatwia korzystanie z urządzenia, jednak czyni go też bardziej widocznym na ścianie. Panel można uzupełnić o funkcję Concierge do zarządzania kalendarzem, wiadomościami czy rachunkami.

Nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze? Pomożemy!

Umów się na bezpłatną konsultację

ABB Comfort Touch

Panel do sterowania domem ABB Comfort Touch to propozycja, która umożliwia zarządzanie systemami budynku, a do tego oferuje funkcje centrum informacyjno-rozrywkowego (audio, video, mp3). 

Źródło: new.abb.com

Urządzenie pozwala zarządzać oświetleniem i roletami, regulować temperaturę we wnętrzach pojedynczo lub łącząc te opcje w grupy. Pozwala on również komunikować się domownikom za pomocą wiadomości głosowych lub graficznych, odczytywać e-maile czy śledzić bieżące informacje. 

Panel posiada duży (9” lub 12,1”), czytelny wyświetlacz z intuicyjnym interfejsem i nowoczesny, minimalistyczny design. Można nim sterować w klasyczny sposób lub za pomocą smartfona, wykorzystując mobilną aplikację. Wówczas ta sama wizualizacja, która jest na panelu, widoczna jest na tablecie, telefonie czy iPadzie.

Jung Smart Panel 8

Smart Panel 8 marki Jung to moduł przeznaczony do wizualizacji systemu KNX, który nie korzysta z dodatkowego serwera. Można go używać w klasyczny sposób (montaż na ścianie) lub zdalnie, za pomocą specjalnej aplikacji na smartfon i tablet. 

Źródło: www.jung.de

Moduł ten umożliwia sterowanie większością domowych systemów, w tym żaluzjami, oświetleniem (również jego kolorem), muzyką, domofonem czy temperaturą. Smart Panel 8 pozwala także na ustawianie własnych harmonogramów i łączenie funkcji w sekwencje, a nowością w tym modelu są powiadomienia o ważnych zdarzeniach. 

Panel jest dość duży (225x145 mm) i ma prosty interfejs, więc sprawdzi się w przypadku osób, stawiających przede wszystkim na funkcjonalność, a nie na aspekty wizualne.

Jak wybrać panel smart home odpowiedni do Twojego domu?

Wybierając panel do sterowania domem, warto na początku przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania względem urządzenia, a także przestrzeń, którą chcemy zarządzać. Inny model sprawdzi się bowiem w dużym, nowoczesnym apartamencie, inny w domku jednorodzinnym, a jeszcze inny w ekskluzywnej rezydencji. 

Duże znaczenie mają także indywidualne preferencje - jeśli stawiasz na maksymalną praktyczność, to wystarczy kilka podstawowych funkcji (wygodny wyświetlacz, ustawianie temperatury, oświetlenia i rolet). Lubisz gadżety i nowinki technologiczne? Wówczas postaw na panel z mobilną aplikacją, wideorozmowami czy opcją sterowania domowym centrum rozrywki.

 Ostatnią istotną kwestią jest także obsługa samego panelu do sterowania i jego wygląd. Jeśli ma być on wykorzystywany przez osobę starszą, to warto wybrać model o większej przekątnej ekranu. Kiedy natomiast zależy Ci na praktycznym, a jednocześnie dyskretnym rozwiązaniu, to idealnym wyjściem będzie nieduży panel inteligentny o minimalistycznym designie, świetnie wtapiającym się w aranżację pomieszczenia.

Samodzielne znalezienie panelu do sterowania domem, który będzie niezawodny i spełni wszystkie Twoje wymagania może być zadaniem trudnym do zrealizowania. Szczególnie, jeśli dopiero poznajesz możliwości technologii smart home i wszystkie rozwiązania wydają Ci się podobne. 

Przed podjęciem decyzji zakupowej zasięgnij więc porady specjalisty i skontaktuj się z naszym doradcą, który pomoże Ci znaleźć rozwiązanie, szyte na miarę Twoich potrzeb

Zapytaj o radę naszego eksperta


Ewelina Schubert

tel. 717 187 371 

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Łazienka w inteligentnym domu
Komfort dla zmysłów