Oszczędność i ekologia w inteligentnym domu

Automatyzacja, czujniki, energia odnawialna


Zastanawiasz się, czy oprócz łatwego sterowania domem, system smart home oferuje coś więcej? Czy inteligentny dom równa się dom ekologiczny?

Nie w każdym przypadku ta zależność jest prawdziwa, ale jak najbardziej możliwa! 

Inteligentny dom może odegrać kluczową rolę w zminimalizowaniu śladu ekologicznego poprzez optymalizację zużycia energii, wody i innych zasobów oraz promowanie bardziej zrównoważonego stylu życia. Oto kilka sposobów, w jakie inteligentny dom może wspomóc działania proekologiczne:

Automatyzacja zarządzania energią

Inteligentny dom może monitorować i automatycznie zarządzać zużyciem energii w całym domu. System może samodzielnie regulować oświetlenie, temperaturę, klimatyzację i ogrzewanie, w zależności od naszych preferencji i obecności w domu. Pomaga to uniknąć marnotrawstwa energii.

Domownicy nie muszą pamiętać, by o określonej porze włączyć i wyłączyć np. oświetlenie ogrodowe - dzieje się to automatycznie w zależności od ilości światła słonecznego. Nie ma więc możliwości, że lampy w ogrodzie będą świecić się w ciągu dnia, jeśli w porannym pośpiechu zapomnisz ich wyłączyć.

Co więcej, pozostałe systemy takie jak klimatyzacja czy ogrzewanie również działają tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Gdy temperatura osiągnie pożądany poziom, następuje automatyczne wyłączenie, dzięki czemu prąd nie jest zużywany na próżno.

W inteligentnym domu oświetlenie ogrodu i elewacji domu może włączać się wyłączać automatycznie o wyznaczonej porze lub zgodnie ze zmrokiem i świtem.

Zarządzanie wodą

Inteligentny dom może monitorować zużycie wody i wykrywać wycieki, co pomaga w minimalizowaniu straty cennego zasobu. Pomocne w tej sytuacji są inteligentne liczniki wody, które umożliwiają monitorowanie zużycia w czasie rzeczywistym. Liczniki te mogą być połączone z siecią Wi-Fi lub Bluetooth, aby przesyłać dane do aplikacji na smartfonie lub do systemu automatyki domowej. 

Dzięki czujnikom wilgotności gleby oraz stacjom pogodowym, możliwe jest zaprogramowanie nawadniania ogrodu lub podlewanie roślin w domu w oparciu o warunki pogodowe i wilgotność gleby. Masz wtedy pewność, że woda jest zużywana tylko wtedy, gdy naprawdę jest to potrzebne.


Czujniki zalania umożliwiają wykrywanie wycieków wody i ostrzegają użytkowników w przypadku potencjalnych problemów. Mogą być zintegrowane z systemem alarmowym lub wysyłać powiadomienia na smartfony.

Co więcej, w smart domu możliwa jest także integracja z inteligentnymi zaworami wody. Inteligentne zawory wodne pozwalają zdalnie kontrolować przepływ wody do poszczególnych urządzeń lub obszarów, co pomaga w optymalnym wykorzystaniu zasobów.

Energia odnawialna

Energia odnawialna w inteligentnym domu odgrywa kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju i efektywnym wykorzystaniu zasobów energetycznych. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii może przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko oraz obniżenia kosztów energii. Poznaj sposoby na wykorzystanie energii odnawialnej w inteligentnym domu.

Panele fotowoltaiczne: Instalacja paneli słonecznych na dachu lub fasadzie domu pozwala na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Ta energia może być wykorzystywana do zasilania urządzeń wewnątrz domu oraz do ładowania baterii energii, które mogą być wykorzystywane w nocy lub w mniej słoneczne dni.

Kolektory słoneczne: Kolektory słoneczne mogą być używane do ogrzewania wody użytkowej i centralnego ogrzewania. Energia słoneczna jest wykorzystywana do podgrzewania płynu krążącego w kolektorach, który następnie może być przekazywany do systemów ogrzewania. 

Wiatraki: Jeśli warunki na terenie, na którym znajduje się dom, są odpowiednie, można zainstalować małe wiatraki, które przekształcają energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną. 


Pompy ciepła: Pompy ciepła wykorzystują energię zawartą w glebie, wodzie gruntowej lub powietrzu do efektywnego ogrzewania i chłodzenia budynku.

Systemy magazynowania energii: Aby zachować energię produkowaną przez panele słoneczne lub inne źródła w czasach, gdy jest ona niepotrzebna lub niemożliwa do natychmiastowego użycia, możemy zainstalować systemy magazynowania energii, takie jak baterie. Baterie te mogą przechowywać nadmiar energii, którą  wykorzystasz w późniejszym czasie.

Oszczędzaj bez wysiłku

Inteligentny dom może pomóc domownikom prowadzić bardziej oszczędne i ekologiczne życie, jednocześnie zapewniając maksimum komfortu i wygód. Jedyną rzeczą lepszą od oszczędzania pieniędzy, jest oszczędzanie, które dzieje się samoistnie, a Ty nie musisz się nad nim nawet zastanawiać! Tak właśnie wygląda to w smart domu.

Jeśli chcesz, aby Twój dom był bardziej ekologiczny, a rachunki niższe, umów się z nami na konsultację i poznaj możliwości.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Inteligentny dom przewodowy czy bezprzewodowy?
Którą wersję smart home wybrać?