Na jakim etapie budowy wdrożyć system smart home?


System inteligentnego domu to rozwiązanie, które bez wątpienia ułatwia codzienne życie całej rodziny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób jest zainteresowanych wdrożeniem technologii smart dom w swoim nowym, wymarzonym “M”. 

Nie każdy jednak wie, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie prac nad systemem ID i w swoim harmonogramie działań umieszcza ten element dopiero na etapie wykańczania pomieszczeń. Czy to dobra decyzja? Zdecydowanie nie, bo planowanie inteligentnego domu najlepiej rozpocząć już na samym początku, od razu wpisując go w projekt architektoniczny budynku.

Kiedy rozpocząć wdrażanie systemu inteligentnego domu? 

Budowa nowego domu to zadanie, które wymaga dużych zdolności organizacyjnych, ogromnych pokładów cierpliwości i konieczności podejmowania wielu różnych decyzji. Od wybrania projektu i dostosowania go do swoich potrzeb, przez znalezienie wykonawców i zakup materiałów, a na urządzeniu całości kończąc. 

Większość osób, które mają na swoim koncie doświadczenie budowy domu, zgadza się jednak, że kluczowym elementem całego procesu jest stworzenie projektu zgodnego z potrzebami całej rodziny. Jeśli na tym etapie wszystko zostanie zaplanowane perfekcyjnie, to dalsze kroki zwykle przebiegają gładko i bez większych komplikacji oraz opóźnień. 

Im szybciej, tym lepiej

Jeśli więc zastanawiasz się, na jakim etapie budowy nowego domu rozpocząć wdrażanie systemu smart home, to odpowiedź może być tylko jedna: im wcześniej, tym lepiej. Idealnym momentem do nawiązania pierwszego kontaktu ze specjalistą od technologii smart dom jest czas projektowania domu od podstaw lub też dostosowanie zakupionego projektu do własnych potrzeb. 

Dzięki temu profesjonalny integrator, czyli osoba o kompetencjach elektryka i programisty, jeszcze przed wejściem ekipy wykonawczej na plac budowy będzie mógł zaplanować optymalne poprowadzenie okablowania, rozmieszczenie urządzeń sterujących, czujników, włączników i urządzeń wykonawczych. 

Urządzenia w inteligentnym domu

System smart home - co robi integrator na etapie planowania i budowy domu?


  • Przeprowadza konsultacje z przyszłymi domownikami, by określić ich potrzeby i wymagania (w kontekście ogrzewania i oświetlenia, korzystania z multimediów, monitoringu, sterowania roletami itp).
  • Zapoznaje się z planami budynku i jego warunkami technicznymi, aby zaproponować najlepsze rozwiązania, które można zastosować w konkretnym domu.
  • We współpracy i porozumieniu z innymi ekipami wykonawczymi (elektrykiem, hydraulikiem, specjalistami od ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji), przygotowuje projekt inteligentnej instalacji.
  • W razie potrzeby konsultuje rozmieszczenie czujników, włączników, sterowników i urządzeń z projektantem lub architektem wnętrz (by nie zaburzyć koncepcji wystroju, ale zgrabnie dopasować wszystkie elementy do przyszłej aranżacji).
  • Montuje i konfiguruje urządzenia zgodnie z ustalonymi wcześniej potrzebami domowników.
  • Czuwa nad całą pracą, by wszystko zostało zrealizowane zgodnie z projektem.

Co istotne, cała praca integratora odbywa się równolegle z pracami innych projektantów i wykonawców, dzięki czemu wdrożenie systemu inteligentnego domu nie wydłuża budowy ani nie wstrzymuje pozostałych działań. 

A z uwagi na fakt, że okablowanie i punkty wyjściowe są przygotowane wcześniej, to podczas prac wykończeniowych nie trzeba niczego dodatkowo kuć czy wiercić. Całość więc odbywa się czysto i szybko, a pojawiające się komplikacje są na bieżąco monitorowane i rozwiązywane przez integratora.

Inteligentny włącznik SentidoInteligentny włącznik Sentido

Co zyskasz, wdrażając elementy rozwiązań smart od początku budowy domu?

Odpowiednio dobrany i skonfigurowany system smart home pozwala na łatwą i wygodną kontrolę wielu instalacji i urządzeń w domu. Aby jednak mieć pewność, że rozwiązanie to rzeczywiście w 100% spełni Twoje potrzeby, musisz pomyśleć o nim już na etapie projektowania domu. Dzięki temu:

  1. otrzymasz system “szyty na miarę”, bez kompromisów i konieczności dostosowywania się do już istniejących w budynku rozwiązań,
  2. nie zmarnujesz pieniędzy na niepotrzebne zakupy, bo z wyprzedzeniem poznasz koszty związane z budową inteligentnego domu, a także będziesz dokładnie wiedzieć, który sprzęt i w jakich ilościach będzie Ci potrzebny,
  3. oszczędzisz czas, bo znając zakres działań instalatora możesz lepiej skoordynować pracę wszystkich ekip wykonawczych i wiele działań przeprowadzić w tym samym czasie,
  4. oszczędzasz sobie stresu, związanego z opóźnieniami na budowie i nieprzewidzianymi problemami, uniemożliwiającymi wdrożenie rozwiązań, na których Ci zależy.

Planujesz inteligentny dom? Współpracuj z profesjonalistami. 

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą i miej pewność, że Twój dom jest w dobrych rękach.


Ewelina Schubert
doradca klienta
tel. 717 187 371 

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Nowości ze świata inteligentnych domów
Premiery i zapowiedzi 2023