Jaką rolę pełni IoT w inteligentnym domu?

Internet of Things w smart home.
IoT, czyli Internet of Things (Internet Rzeczy), to koncepcja, która odnosi się do połączenia różnych urządzeń i przedmiotów codziennego użytku za pomocą internetu. W ramach IoT, urządzenia te są zdolne do komunikacji, zbierania danych i wymiany informacji, co umożliwia im współpracę w celu ułatwiania różnych zadań.

Przykłady urządzeń IoT obejmują inteligentne urządzenia domowe (takie jak termometry, oświetlenie, klimatyzacja), samochody z funkcją internetową, urządzenia medyczne, smartfony, a nawet inteligentne miasta, gdzie różne systemy (np. oświetlenie uliczne, monitoring, transport) są ze sobą zintegrowane.

IoT ma potencjał znacznie poprawić efektywność, wygodę i jakość życia, ale jednocześnie stawia wyzwania związane z bezpieczeństwem danych, prywatnością i interoperacyjnością. W miarę postępu technologii można oczekiwać dalszego rozwoju i integracji Internetu Rzeczy w różnych dziedzinach życia.

IoT w inteligentnym domu

Internet rzeczy (IoT) jest kluczowym elementem w rozwijaniu inteligentnych domów, umożliwia bowiem komunikację i współpracę między różnymi urządzeniami. 

Łączność między urządzeniami. Urządzenia IoT w inteligentnym domu komunikują się ze sobą za pośrednictwem różnych protokołów, takich jak Zigbee, Z-Wave, Bluetooth czy Wi-Fi. Pozwala to na płynną integrację różnych systemów, takich jak oświetlenie, ogrzewanie czy multimedia.

Inteligentne oświetlenie i sterowanie energią

Żarówki, gniazdka elektryczne, termostaty i inne urządzenia do zarządzania energią w inteligentnym domu są często oparte na technologii IoT, co pozwala na zdalne sterowanie i programowanie. 

Dzięki IoT, domownicy mogą zdalnie sterować oświetleniem w swoim domu za pomocą smartfonów, tabletów czy asystentów głosowych. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa wygodę, ale także pozwala na oszczędność energii. Co więcej, Systemy IoT umożliwiają automatyzację oświetlenia na podstawie różnych czynników, takich jak godziny, warunki atmosferyczne, ruch czy obecność. Przykładowo, światła mogą automatycznie wyłączać się, gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu. 

Lisa - panel do sterowania w inteligentnym domu


Inteligentne urządzenia kuchenne

Inteligentne urządzenia kuchenne oparte na Internet of Things (IoT) wprowadzają innowacje do tradycyjnych praktyk kulinarnych, zapewniając nowe możliwości kontroli, monitorowania i automatyzacji w kuchni. 

Inteligentne lodówki proponują takie opcje jak monitorowanie zawartości lodówki i generowanie listy zakupów. Mogą także ostrzegać o zbliżającym się terminie ważności produktów spożywczych. Masz dość zastanawiania się, co zrobić dziś na obiad? Twoja lodówka może zaproponować Ci integrację z recepturami kulinarnymi i sugestie dotyczące potraw na podstawie dostępnych składników.

Oprócz rozwiązań, które powoli stają się standardem, rozwiązania oparte o IoT oferują także systemy zarządzania odpadami kuchennymi. Oznacza to, że pojemniki na śmieci rozpoznają rodzaj odpadów i odpowiednio je segregują. Możesz także skorzystać z monitoringu poziomu śmieci oraz powiadomień o konieczności opróżnienia. 

Inteligentna kuchnia - smart homeŹródło zdjęcia: kitchencabinetkings.com

Internet rzeczy a nasze zdrowie

Monitorowanie zdrowia oparte na Internet of Things (IoT) to dziedzina, która wykorzystuje inteligentne urządzenia do śledzenia, zbierania danych i analizy informacji dotyczących zdrowia. Technologie te mają potencjał poprawy opieki zdrowotnej, umożliwiając lepsze zrozumienie stanu pacjentów, diagnozowanie chorób, oraz wspomagając zarządzanie chorobami przewlekłymi.

Najpopularniejszy sposób na monitorowanie naszego zdrowia z zastosowaniem technologii IoT to opaski i zegarki dokonujące pomiarów parametrów takich jak: tętno, ciśnienie krwi, poziom glukozy czy ilość kroków. Możemy także sprawdzić długość, rytm i jakość naszego snu. Urządzenia te informują nas także o nieprawidłowych wynikach (np. za wysokie tętno), dają znać, że poziom stresu jest zbyt wysoki, a także przypominają, że pora wstać i poruszać się bądź napić wody.


A w jaki sposób smartwatch'e i bransoletki fitness mogą działać na poprawę naszego komfortu w domu? Na podstawie parametrów zdrowotnych, takich jak poziom aktywności czy jakość snu, system inteligentnego domu może automatycznie dostosowywać oświetlenie, temperaturę czy inne warunki domowe dla poprawy komfortu mieszkańców. 

Informacje o jakości snu z zegarka zdrowotnego mogą być wykorzystane do dostosowania warunków snu w sypialni, takich jak regulacja temperatury, zaciemnienie pomieszczenia czy kontrola hałasu. Dodatkowo, system inteligentny może reagować na odczyty zegarka zdrowotnego dotyczące poziomu stresu, oferując na przykład spersonalizowane sugestie dotyczące relaksu, takie jak muzyka, oświetlenie relaksacyjne czy aromaterapia.

Okazuje się, że smart gadżety w połączeniu z systemem inteligentnego domu, mogą uratować nasze zdrowie, a nawet życie. Jeśli zegarek zdrowotny wykryje problemy, takie jak nagły spadek aktywności czy nieregularności w parametrach życiowych, system inteligentnego domu może automatycznie wezwać pomoc medyczną lub powiadamiać bliskich.

Internet of Things na co dzień

Internet rzeczy na stałe rozgościł się w wielu aspektach naszego życia. Zaczynając od urządzeń, które towarzyszą nam na co dzień w naszych domach, aż po gadżety, takie jak telefony czy smartwatch'e, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie życia.

Inteligentny dom pozwala połączyć różnorodne technologie i systemy, które nas otaczają i sprawić, by działały one możliwie najwydajniej.


Jeśli chcesz poznać możliwości inteligentnego domu, umów się z naszym doradcą na bezpłatną konsultację.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Czy smart home ułatwia inwigilację?
Bezpieczeństwo w inteligentnym domu