Jak inteligentny dom pomaga w opiece nad Twoimi zwierzętami?

Smart home w służbie naszym pupilom
Każdy właściciel zwierzęcia wie, jak ważny jest komfort pupila, kiedy zostawiamy go samego w domu na krótszy lub dłuższy czas. Rzecz jasna, nic nie jest w stanie zastąpić spacerów, zabaw i interakcji z człowiekiem, możemy jednak wspomóc się technologią, aby zadbać o znaczną część potrzeb naszych czworonożnych członków rodziny.

Wszyscy znamy scenariusz, w którym musimy na jakiś czas opuścić nasz dom, zostawiając kota, psa lub inne domowe zwierzę, same. Z pewnością również każdy z właścicieli nie raz zastanawiał się, jak rozwiązać kwestię odpowiedniej ilości pokarmu, świeżej wody czy rozrywki w czasie nieobecności.

Na szczęście, dzięki nowym technologiom, takim jak system smart home, możemy pozbyć się większości z tych problemów. Przekonaj się, jak technologia działa na rzecz naszych czworonogów (i nie tylko!).

Zawsze świeża karma i woda

Najpopularniejszym urządzeniem z kategorii smart pet, jest z pewnością automatyczny dozownik pokarmu. Niektóre zwierzęta są wyjątkowymi łakomczuchami i nie mogą być pozostawione z łatwo dostępnym zapasem karmy w misce, ponieważ zniknąłby on w okamgnieniu. 

W takich właśnie przypadkach automatyczne dozowniki idealnie spełniają swoją rolę. Pozwalają na automatyczne i regularne podawanie zwierzętom pokarmy o określonych porach. Niektóre modele umożliwiają właścicielom zdalne sterowanie i monitorowanie ilości podawanego pożywienia. Inne są z góry zaprogramowane i w pełni automatycznie karmią pupila.

Wśród modeli znajdziemy także karmniki z kamerą, by właściciel mógł sprawdzić czy posiłek został zjedzony, a nawet z komunikacją dwukierunkową. Właściciele mogą nie tylko obserwować swoje zwierzęta, ale także mówić do nich lub słuchać ich dźwięków za pomocą wbudowanych głośników i mikrofonów. 

Bardzo często automatyczne podajniki karmy posiadają także rezerwuar na wodę, który zapewnia stały dostęp do świeżej wody. Innym sposobem na zapewnienie zwierzakom odpowiedniego nawodnienia są poidełka i fontanny automatyczne.

Dozownik karmy z dwukierunkową komunikacją audio. 
Źródło zdjęcia: inteligentny-dom.sklep.pl

Czas na świeżym powietrzu

Jeśli mieszkasz w bezpiecznie ogrodzonym domu z ogrodem i możesz pozwolić sobie, aby Twój pies przebywał na jego terenie bez nadzoru, sprawdzą się u Ciebie drzwi ze zdalnym sterowaniem. 

Drzwi mogą być otwierane w dowolnej chwili za pomocą pilota (gdy jesteś na terenie swojej posesji) lub aplikacji mobilnej. 

Drzwi z mikroczipem wykorzystują mikroczipy umieszczone w szyi zwierzęcia, które aktywują drzwi, gdy zwierzę zbliża się do nich. Mikroczip może być również wykorzystywany do identyfikacji czworonoga.

Niektóre modele drzwi umożliwiają właścicielom ustawianie harmonogramów, które określają, kiedy drzwi powinny być otwarte lub zamknięte w określonych godzinach. Z kolei drzwi wyposażone w kamery pozwalają właścicielom monitorować, kto wchodzi i wychodzi z domu, a także reagować na zachowania zwierząt. 

Drzwi dla kota z mikrochipem pozwalają mu w dowolnym momencie wyjść na balkon czy wolierę. Źródło zdjęcia: obroza-elektryczna.pl

Oświetlenie dopasowane do rytmu życia

W inteligentnym domu możesz dostosować oświetlenie nie tylko do swojego rytmu życia, ale także swoich zwierząt. Odpowiednie światło szczególną rolę odgrywa w przypadku np. gadów lub ptaków, które wymagają szczególnych warunków oświetleniowych.

Wykorzystując systemy inteligentnego oświetlenia, możemy stworzyć programy oświetleniowe, które naśladują naturalny cykl dnia i nocy. To szczególnie przydatne dla ptaków, gadów i ryb, które reagują na zmiany światła w swoim środowisku. 

Regulacja intensywności oświetlenia w zależności od potrzeb zwierzęcia i pory dnia pomaga zwiększyć komfort życia takich zwierząt jak chomiki i jeże, które - jako zwierzęta nocne - w ciągu dnia mogą wymagać bardziej stonowanego oświetlenia.

Inną przydatną możliwością, którą oferuje system smart home jest programowanie zmiany barw oświetlenia.  Niektóre z systemów inteligentnego oświetlenia pozwalają na zmianę barw światła. Funkcja ta może być przydatna, aby dostosować oświetlenie do potrzeb np. roślin tropikalnych w terrariach. 

Smart home - automatyczna regulacja oświetlenia

Warto wspomnieć również o automatyzacji na podstawie zegara astronomicznego: wykorzystując zegar astronomiczny w systemie inteligentnego oświetlenia, można zoptymalizować harmonogramy oświetlenia w zależności od długości dni i nocy w danym regionie i porze roku.

Smart home dla Ciebie i Twojego pupila

Zastanawiasz się, jak inteligentny dom może ułatwić codzienności Twoją oraz Twoich podopiecznych? Wiemy, że ile domów, tyle różnych potrzeb ich mieszkańców. Dlatego chętnie przedstawimy Ci propozycję dopasowaną do Ciebie. 

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Oszczędność i ekologia w inteligentnym domu
Automatyzacja, czujniki, energia odnawialna