Gdy w inteligentnym domu zabraknie prądu...

Czy stanie się pułapką?


Co z inteligentnym domem, gdy zabraknie prądu? - to pytanie, które słyszymy podczas większości spotkań z potencjalnymi klientami czy architektami. Czasem brzmi ono niemal jak "Ha! I tu Was mam! Nie wybrniecie z tego", a czasem jest po prostu przejawem ciekawości pytającego.


Niezależnie od tego, jakie pobudki Ci przyświecają, postaramy się teraz raz na zawsze rozwiać Twoje obawy co do stanu smart domu w przypadku tzw. blackoutu, czyli przerwy w dostawie prądu.

Elektroniczne domostwa

Obecnie w naszych domach - tych smart - bądź też "tradycyjnych" znaczna część wyposażenia wymaga elektryczności, by działać. Na pewno każdy z nas zna tę bezsilność i frustrację towarzyszącą brakowi prądu. Nagle okazuje się, że wszystko jest na prąd! 

Nie ugotujesz obiadu, nie upieczesz ciasta, a nawet nie podgrzejesz jedzenia w mikrofalówce. Nie mówiąc już o poodkurzaniu domu czy obejrzeniu filmu na telewizorze. 

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku inteligentnego domu. 


Co się stanie z inteligentnym domem, gdy zabraknie prądu?

Wbrew pewnym głosom, inteligentny dom nie stanie się zupełnie bezużyteczny lub nawet niebezpieczny, gdy zabraknie w nim prądu. Owszem – jak w każdym innym przypadku, urządzenia wymagające zasilania, nie będą działać, ale po przywróceniu zasilania wszystko wróci do normy.

Jak być niezależnym, czyli zasilanie awaryjne

Warto pamiętać, że nie musisz być w pełni zależny od prądu dostarczanego przez elektrownię. Na wypadek przerw w dostawie możesz wyposażyć swoje gospodarstwo domowe w zasilacz awaryjny, agregat prądotwórczy bądź panele fotowoltaiczne. "Własny" prąd może także generować przydomowa elektrownia wiatrowa.

Panele fotowoltaiczne - gdy zabraknie prąduPanele fotowoltaiczne to popularny sposób na produkcję własnego prądu i obniżenie rachunków.

Co z systemem alarmowym?

Nie musisz obawiać się, że Twój dom stanie się łatwym celem dla złodziei i hakerów, kiedy zasilanie zostanie wyłączone. Systemy alarmowe i biometryczne posiadają własne zasilanie, które pozwala zachować ich niezakłóconą pracę i bezpieczeństwo na właściwym poziomie.

Dzięki temu, niezależnie od sytuacji, możesz zarządzać systemem alarmowym oraz używać czytników biometrycznych, by np. otworzyć drzwi.

Mam zamek elektroniczny - czy otworzę drzwi bez prądu?

Brak prądu nie spowoduje, że inteligentny dom stanie się zamkniętą twierdzą, a Ty jej więźniem.

Systemy kontroli dostępu w smart domu w razie potrzeby korzystają z zasilania awaryjnego. Nadal więc możesz otworzyć drzwi za pomocą aplikacji, karty, kodu czy odcisku palca.

Drzwi z zamkiem elektronicznym bez problemu otworzysz od wewnątrz - klamka nie zostanie zablokowana. Podobnie funkcjonuje brama garażowa. 

W przypadku, gdy zasilanie awaryjne również zostanie odcięte, nadal pozostaje Ci tradycyjna metoda otwarcia drzwi – za pomocą klucza.

Brak prądu - inteligentny dom zamek elektroniczny

Co się dzieje w domu, gdy zasilanie wraca?

Zaletą automatyki domowej jest w tym przypadku możliwość ustalenia scenariusza na tę sytuację. Wybierasz go wspólnie ze swoim integratorem, w trakcie wdrażania systemu smart home.

Część urządzeń, takich jak np. lodówka po prostu włączy się i będzie dalej pracować. Co jednak z włączonym piekarnikiem czy oświetleniem w różnych częściach domu? Jeśli zasilanie wróci w środku nocy, nie chcemy, aby piekarnik zaczął znów się nagrzewać, telewizor włączył się, a światło paliło aż do rana. 

Właśnie tego możemy uniknąć dzięki odpowiedniemu scenariuszowi. Możesz wybrać, które urządzenia pozostaną wyłączone, kiedy prąd wróci.

Już wszystko dobrze!

Podsumowując, całkowity brak prądu wywołuje w inteligentnym domostwie takie samo poruszenie, jak w tym tradycyjnym. Nie możemy wykonać podobnych czynności ani używać tych samych urządzeń.

Warto jednak pamiętać, że tych nieprzyjemnych chwil możemy uniknąć stosując zasilanie awaryjne. Wtedy żadne blackouty Ci niestraszne.

Jeśli masz więcej pytań - zadaj je naszemu doradcy

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Panele do sterowania domem - przewodnik
Który wybrać do inteligentnego domu?