Etapy realizacji inteligentnego domu
Jak się przygotować i z kim współpracować?

Budujesz dom i zdecydowałeś się na wdrożenie w nim inteligentnych rozwiązań? W Twojej głowie pewnie rodzi się mnóstwo pytań: jakie są dostępne funkcje, jak wygląda proces tworzenia inteligentnego domu, czy wydłuży to czas budowy… 

Jeśli nie znasz technologii smart home, pewnie obawiasz się, że będziesz musiał poświęcić dużo czasu na rozeznanie się w temacie. Na szczęście mamy dobre wiadomości.

Jak każdy projekt, tak również budowa inteligentnego domu składa się z konkretnych, następujących po sobie etapów. W każdym z tych etapów biorą udział różni specjaliści, którzy doradzają i wspierają w wyborze najlepszych rozwiązań. Oczywiście ważne jest również zaangażowanie w cały proces inwestorów, czyli Ciebie i Twojej rodziny, aby dom najlepiej odpowiadał waszym potrzebom.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przebiega budowa smart home, zapraszamy do lektury.

Z artykułu dowiesz się:

Etapy planowania i realizacji.

...i zaangażowanie w proces, jako inwestora.

Jaka jest jego rola w tworzeniu smart home.

Wsparcie specjalisty, czyli integratora 

Tak, jak trudno jest zbudować dom bez dobrej ekipy budowlanej, podobnie w inteligentnym domu bardzo cenne jest wsparcie odpowiedniego specjalisty. Dlatego przygoda z inteligentnym domem rozpoczyna się od wyboru integratora, który zajmie się zaprojektowaniem i wdrożeniem takiego systemu. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w wyborze integratora, skontaktuj się z nami, a polecimy Ci firmę z Twojego regionu.

Kim jest integrator?

Integrator łączy kompetencje elektryka i programisty – specjalisty z branży IT. Dzięki tak szerokiej wiedzy potrafi wykonać kompleksowy projekt instalacji do smart home. Integrator wesprze Cię na każdym etapie budowy domu.

Dobierze odpowiednie urządzenia, wykona okablowanie, zamontuje sprzęty, a następnie je zaprogramuje i połączy urządzenia między sobą (proces ten nazywamy integracją – jest to istota inteligentnego domu).

Etapy realizacji inteligentnego domu


Etap 1: Konsultacje

Gdy zdecydujesz się na współpracę z wybranym integratorem, w pierwszej kolejności będzie on chciał się z Tobą spotkać i poznać potrzeby Twoje oraz domowników w kontekście smart home. Integrator będzie pytał, jak wygląda Wasze codzienne życie: z jakich urządzeń w domu korzystacie najczęściej, czy słuchacie muzyki, oglądacie wspólnie filmy itp.  

Jak przygotować się do spotkania z integratorem?

Przed spotkaniem nie musisz stać się specjalistą z zakresu smart home – integrator opowie Ci o wszystkich możliwościach. Jeśli chcesz, możesz jednak zapoznać się z podstawowymi funkcjami inteligentnego domu i przemyśleć, które są dla Ciebie ważne. Warto również abyś przygotował rzuty budynku i założył sobie orientacyjny budżet, jaki możesz przeznaczyć na realizację systemu.

Po zapoznaniu się z potrzebami domowników, integrator zaprezentuje najlepsze rozwiązania, jakie można zastosować w domu. Przedstawi Ci też przybliżony koszt systemu.

Etap 2: Projekt
 
Gdy znane są już wstępne potrzeby domowników, integrator przygotowuje projekt inteligentnej instalacji. Uwzględnia w nim rozmieszczenie okablowania, urządzeń wykonawczych, czujników oraz urządzeń sterujących, takich jak włączniki czy panele dotykowe.
 
Na tym etapie integrator współpracuje z innymi ekipami budowlanymi (elektrykiem, hydraulikiem czy specami od klimatyzacji i ogrzewania), żeby poinformować ich np. o potrzebie instalacji dodatkowych urządzeń.
 
Jeśli współpracujesz z architektem lub projektantem wnętrz, integrator skonsultuje się również z nim. Ustali z nim m.in. kwestię doboru i rozmieszczenia gniazd i włączników na ścianach czy konieczności ukrycia niektórych elementów – np. sprzętu audio. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego etapu, przeczytaj nasz artykuł „Projekt inteligentnego domu – jak wygląda i dlaczego jest tak ważny?”.

Projekt inteligentnego domu
Etap 3: Montaż 

Pora, aby stworzony przez integratora projekt został wcielony w życie – czas na montaż okablowania oraz niezbędnych urządzeń w domu. Etap ten podzielony jest na mniejsze części.   
W pierwszej kolejności rozmieszczone zostaje okablowanie, następnie montuje się rozdzielnicę elektryczną wraz z urządzeniami wykonawczymi. Dobrze wykonane okablowanie jest niezwykle istotnym elementem inteligentnego domu – dzięki niemu możliwa jest rozbudowa funkcjonalności w przyszłości.
 
Na tym etapie integrator pracuje bezpośrednio na budowie, gdzie koordynuje prace związane z inteligentną instalacją. Do jego obowiązków należy doglądanie i sprawdzanie, czy wszystko jest realizowane zgodnie z projektem smart home oraz czy urządzenia są odpowiednio zamontowane.

Oczywiście w czasie trwania tego etapu odbywają się pozostałe prace związane z budową domu – gładziowanie i malowanie ścian, kładzenie podłogi, kafelek i w dalszej kolejności montaż urządzeń.

Aby można było sterować tymczasowym oświetleniem i roletami podczas prac wykończeniowych, często integratorzy programują jeden budowlany wyłącznik, który spełnia te funkcje. Docelowe wyłączniki, czujniki obecności, głośniki i gniazda najczęściej są montowane po pomalowaniu ścian i sufitów.
Etap 4: Programowanie i uruchomienie

Gdy niezbędna instalacja elektryczna oraz urządzenia są już zamontowane, nadchodzi pora na ich zaprogramowanie według ustalonych podczas planowania wytycznych.
 
To na tym etapie dzieje się cała magia, czyli wdrożone zostaje działanie inteligentnego domu. Integrator programuje każde urządzenie, ustawia, co ma się wydarzyć, kiedy w danym pomieszczeniu naciśniesz określony włącznik. Czy zapali się wtedy wybrane światło, włączy muzyka, zasuną rolety – a może wszystko jednocześnie? Takie uruchomienie kilku funkcji jednym przyciskiem nazywamy sceną.


Przykład sceny Kino: uruchamia się TV, gaśnie główne światło, zapalają kinkiety oraz oświetlenie przypodłogowe. Rolety zasuwają się.

Dzięki scenom nie musisz wykonywać osobno kilku czynności, żeby np. przygotować pomieszczenie do kolacji czy oglądania filmu. Dotknięcie włącznika lub wybranie sceny w aplikacji mobilnej spowoduje, że różne systemy (oświetlenie, ogrzewanie, rolety czy system audio-wideo) zareagują w odpowiedni, zaprogramowany wcześniej przez integratora sposób.
 
Urządzenia w inteligentnym domu mogą zareagować również bez niczyjej ingerencji, zgodnie z ustalonymi wcześniej harmonogramami.
 
Dzięki odpowiedniemu dobraniu harmonogramów niektóre czynności w domu uruchomią się samoczynnie o określonych porach lub przy określonych warunkach. Jeśli lubisz spać w chłodniejszym pomieszczeniu, możesz ustalić wspólnie z integratorem harmonogram, w którym codziennie o godzinie 23 temperatura w sypialni obniży się o kilka stopni. Mało kto jednak lubi wyjść spod kołdry, gdy w pomieszczeniu jest zimno. Dlatego kolejny harmonogram może sprawić, że od godziny 5:00 ogrzewanie w sypialni zwiększy wartość. Dodatkowo, o godzinie 7:00 podniosą się rolety i obudzi Cię naturalne światło w nagrzanym już odpowiednio pomieszczeniu. Z takimi ustawieniami poranki będą dużo milsze, nawet dla miłośników spania. :)


 
Oprócz harmonogramów czy scen, w inteligentnym domu można zastosować również czujniki ruchu. Dzięki nim, po wejściu do pomieszczenia uruchomi się odpowiednia funkcja, np. włączy się światło czy muzyka. Automatyczne włączanie oświetlenia jest bardzo przydatne przede wszystkim w nocy – nie trzeba po omacku szukać przycisków na ścianie. Światło w nocy będzie ustawione z mniejszą intensywnością, aby nie rozbudzać domowników w drodze do kuchni czy toalety.
Etap 5: Testowanie

Urządzenia w domu zostały odpowiednio zaprogramowane i uruchomione, przychodzi więc pora na testowanie systemu. Na tym etapie integrator po kolei sprawdza, czy wszystkie funkcje działają zgodnie z planem – a jeśli nie, na bieżąco to koryguje.

Gdy integrator jest pewien, że wszystko działa jak należy, nadchodzi pora na konfigurację urządzeń mobilnych domowników, czyli instalację odpowiedniej aplikacji i połączenie jej z domowym systemem. Dzięki temu użytkownicy będą mogli sterować urządzeniami ze swoich telefonów czy tabletów oraz mieć zdalny dostęp do urządzeń, gdy przebywają poza domem.
 
Integrator przekazuje wszystkie potrzebne dane dostępowe i przeprowadza krótkie szkolenie, podczas którego dokładnie wyjaśnia domownikom zasady działania urządzeń.
Etap 6: Finalizacja

Współpraca z integratorem nie kończy się jednak w momencie wprowadzenia się do inteligentnego domu. Dla komfortu domowników niezwykle ważne jest, aby korzystając na co dzień ze smart domu mogli oni zweryfikować swoje wcześniejsze wybory i upewnić się, że rzeczywiście  wszystko działa według ich potrzeb. Może przecież zdarzyć się, że w teorii, na etapie projektowania, coś wydawało się świetnym pomysłem, ale w praktyce nie do końca się sprawdza.

Dlatego przez jakiś czas po zamieszkaniu domownicy mogą zgłaszać integratorowi swoje uwagi, które posłużą do optymalizacji systemu. Okres poprawek trwa zwykle od 1 do 12 miesięcy – jego długość określana jest w umowie i uzależniona jest od wielkości projektu oraz indywidualnych potrzeb klienta.

Aplikacja Basalte Home

Gdy inwestor zaakceptuje finalną wersję inteligentnego domu, integrator uznaje realizację za zakończoną i przekazuje mu dokumentację powykonawczą oraz oprogramowanie do każdego zainstalowanego systemu. Dzięki temu urządzenia mogą być serwisowane przez inne firmy, choć oczywiście integrator w dalszym ciągu opiekuje się inwestycją, gdy jest taka potrzeba.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak zadomowić się i cieszyć z komfortu, który oferuje smart home.
Etap 7: Twój inteligentny dom

Każdy etap w budowie inteligentnego domu składa się z określonych działań, które mają na celu zaprojektowanie i wdrożenie systemu w pełni spełniającego oczekiwania domowników.

W całym procesie niezwykle ważne jest wsparcie integratora – to on doradzi Ci najlepsze rozwiązania oraz będzie współpracował z ekipami budowlanymi i architektem. Kolejna istotna kwestia to wybór odpowiednich urządzeń – powinny one spełniać określone funkcje, ale też pasować do wnętrza i działać w sposób intuicyjny.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach inteligentnych domów, zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą: 

Tomasz Lubecki

tel. 717 170 540

Zawsze z głową pełną pomysłów i niestandardowych rozwiązań. Gotowy, by nieść pomoc klientom. Nie lubi oliwek, za to uwielbia piłkę nożną i od lat kibicuje polskiej reprezentacji.

Wyślij wiadomość >  

Udostępnij ten wpis! 


Salon w inteligentnym domu – możliwości i sposoby sterowania
Jak ułatwić sobie codzienność w smart home?