Czym w domu może sterować system smart home?

W dobie rosnącej digitalizacji inteligentne systemy domowe stają się nie tylko symbolem nowoczesności, ale przede wszystkim praktycznym narzędziem, które zwiększa komfort, bezpieczeństwo i efektywność energetyczną naszych domów. 

Decydując się na dostosowany do własnych potrzeb system smart home mamy możliwość sterowania niemal każdym aspektem życia domowego – od oświetlenia, przez klimatyzację, aż po zaawansowane systemy bezpieczeństwa.

Kontrola klimatu

Jedną z najważniejszych, a zarazem najbardziej praktycznych funkcji systemu smart home jest możliwość sterowania klimatem – ogrzewaniem, chłodzeniem oraz wentylacją. Umożliwia on utrzymanie optymalnej temperatury i jakości powietrza w domu, co przekłada się na komfort i oszczędności energetyczne. 

Systemy ID (inteligentnego domu) mogą automatycznie dostosowywać ustawienia urządzeń grzewczych i chłodzących w zależności od pory dnia, warunków zewnętrznych i obecności domowników. 

Co więcej, system smart home pozwala na zaprogramowanie różnych temperatur dla każdego z pomieszczeń w domu, dzięki czemu poziom grzania będzie dostosowany do indywidualnych preferencji członków rodziny. 

Warto tutaj dodać, że nowoczesne systemy kontroli klimatu to nie tylko możliwość zarządzania kotłem, pompą ciepła czy klimatyzatorem. Mogą one również wykrywać zanieczyszczenia, alergeny czy nadmierną wilgotność i automatycznie uruchamiać systemy filtracji lub osuszacze, aby zapewnić zdrowe środowisko w domu. To olbrzymi komfort, ale również kwestia zdrowia – szczególnie dla alergików i osób z problemami oddechowymi.

Oświetlenie w domu i na zewnątrz budynku

Kolejną domową instalacją, którą niemal w całości może zarządzać system smart home, jest oświetlenie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, możliwości zarządzania światłem w domu i na zewnątrz budynku stają się niemal nieograniczone, oferując nie tylko wygodę, ale również oszczędności energetyczne i poprawę bezpieczeństwa.

Inteligentne sterowanie oświetleniem pozwala na dostosowanie intensywności światła w pomieszczeniach i na zewnątrz budynku do naszych potrzeb. Systemy te mogą również automatycznie dostosowywać oświetlenie do cyklu dnia i nocy, redukując intensywność światła wieczorem, co wspiera naturalny rytm dobowy organizmu. 

Co więcej, inteligentne oświetlenie umożliwia tworzenie nastrojowych scen świetlnych, dopasowanych do różnych aktywności, takich jak czytanie, oglądanie filmów czy spożywanie posiłków. Możliwość regulacji intensywności i koloru światła pozwala na stworzenie idealnych warunków do relaksu lub pracy. 

Jeśli chodzi o przestrzeń na zewnątrz budynku to inteligentne systemy oświetleniowe zwiększają bezpieczeństwo i estetykę posesji. Oświetlenie zewnętrzne można zaprogramować, aby automatycznie włączało się o zmierzchu i wyłączało o świcie, lub reagowało na ruch, odstraszając potencjalnych intruzów. 


Technika zacienienia

Skoro poruszyliśmy temat oświetlenia, to nie sposób pominąć kwestii z nią powiązanej, czyli kontroli dopływu światła słonecznego z zewnątrz. Technika zacieniania w inteligentnym domu to bowiem nie tylko tradycyjne rolety, ale także żaluzje, zasłony i markizy. 

Wszystkie te elementy mogą być sterowane zdalnie lub automatycznie, reagując na warunki pogodowe, takie jak intensywne nasłonecznienie, co pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury w domu i ochronie przed blaskiem słońca. Inteligentne systemy mogą również integrować technikę zacieniania z innymi systemami domowymi, umożliwiając automatyczne opuszczanie rolet w momencie uzbrojenia systemu alarmowego czy włączania trybu nocnego w domu.


Bezpieczeństwo domowników i kontrola dostępu 

Domowy monitoring i systemy bezpieczeństwa to następne pozycje na liście urządzeń, które mogą być sterowane poprzez technologię smart home. Nowoczesne kamery IP umożliwiają zdalne monitorowanie domu w czasie rzeczywistym za pośrednictwem smartfonu czy tabletu. Wiele z nich posiada funkcje, takie jak rozpoznawanie twarzy, detekcja ruchu czy nocne tryby widzenia, co pozwala na skuteczną identyfikację osób lub obiektów, które pojawią się w zasięgu kamery.

Inteligentne systemy bezpieczeństwa są jednak w stanie chronić domowników nie tylko przed niepożądanymi intruzami, ale również mogą monitorować różnego rodzaju zagrożenia wewnętrzne, takie jak pożar czy zalanie. Zaawansowane czujniki na bieżąco kontrolują poziomy wilgotności oraz obecność dymu czy gazów, szybko reagując na niebezpieczeństwo. Automatyczne powiadomienia pozwalają natomiast na błyskawiczną reakcję, nawet gdy domownicy są poza domem.

Domowe centrum rozrywki, czyli systemy audio-wideo

Nowoczesne systemy smart nie tylko ułatwiają i usprawniają działanie typowo funkcjonalnych instalacji, ale też pomagają zarządzać domową rozrywką

Pozwalają one na sterowanie urządzeniami audio i wideo w całym domu z jednego miejsca, bez konieczności odwiedzania wszystkich pokoi po kolei. Dzięki temu można cieszyć się ulubioną muzyką czy filmami w dowolnym pomieszczeniu, sterując odtwarzaniem za pomocą smartfonu lub tabletu. Co więcej, inteligentne systemy audio-wideo umożliwiają również stworzenie niemal kinowej atmosfery bez wychodzenia z domu. Obejmują one bowiem szeroki zakres technologii, od zaawansowanych systemów dźwiękowych, przez inteligentne telewizory i projektory, aż po centralne serwery multimedialne, które pozwalają na wygodne zarządzanie cyfrową biblioteką filmów, muzyki i zdjęć.

Sceny i harmonogramy

Inteligentny dom to nie tylko sposób na wygodne sterowanie różnymi systemami w domu, ale także możliwość tworzenia scen – spersonalizowanych zestawów ustawień dla oświetlenia, muzyki, rolet, temperatury, które można aktywować jednym kliknięciem. Na przykład w dzień roboczy o godzinie planowanej pobudki aktywuje się scena “Poranek” – podnoszą się rolety i włączy energetyczna muzyka. Natomiast w sobotni wieczór filmowy, dzięki scenie “Relaks”, w tym samym czasie mogą zaciągnąć się zasłony, światło zmienić natężenie na mniej intensywne, a telewizor czekać w gotowości na rozpoczęcie seansu. 

Harmonogramy pozwalają natomiast na automatyzację rutynowych zadań, takich jak zasłanianie rolet wieczorem, odsłanianie ich o poranku, podlewanie ogrodu czy uruchamianie pompy basenowej. Dzięki temu domownicy nie muszą pamiętać o wielu codziennych obowiązkach, ponieważ dzieją się one w tle, zgodnie z opracowanym wcześniej planem działania.

Takie inteligentne sceny i harmonogramy z jednej strony zwiększają komfort życia, a z drugiej przyczyniają się do oszczędności energetycznych. Automatyzacja rutynowych zadań, jak kontrola temperatury czy oświetlenia, pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów, co jest korzystne zarówno dla portfela, jak i środowiska.Jakimi systemami steruje smart home?


Inteligentny dom to koncepcja, która przekształca tradycyjne podejście do zarządzania przestrzenią domową, wprowadzając automatyzację i personalizację rutyny dnia codziennego. Od sterowania oświetleniem, przez zarządzanie klimatem, aż po zaawansowane systemy bezpieczeństwa i zarządzanie energią – możliwości są praktycznie nieograniczone. 

Dodatkowo, funkcje takie jak sceny i harmonogramy pozwalają na jeszcze większą automatyzację, oszczędzając czas i energię domowników. W efekcie, inteligentny dom nie tylko ułatwia życie, ale również przyczynia się do poprawy jego jakości, oferując nowy poziom komfortu, bezpieczeństwa i efektywności energetycznej.

Umów się na bezpłatną konsultację i poznaj możliwości inteligentnych domów

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 10 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Energooszczędny inteligentny dom