Czy smart home ułatwia inwigilację?

Bezpieczeństwo w inteligentnym domu
Zdalnie sterowane sprzęty, serwer, który jest centrum dowodzenia całym domem, sterowanie głosowe czy kamery - brzmi jak raj dla hakerów i złodziei. Czy rzeczywiście inteligentne domy są narażone na ataki i ułatwiają inwigilację mieszkańców?

Wraz z popularnością smart domów wzrasta świadomość ich mieszkańców – okazuje się, że nie wszystkie sprzęty, po które jeszcze niedawno tak ochoczo sięgaliśmy, są dla nas bezpieczne i działają wyłącznie na naszą korzyść. 

Obawiamy się także, że inteligentne domy mogą stać się łatwym łupem dla złodziei – większość sprzętów łączy się z jednym centralnym punktem (serwerem) oraz jest podłączona do wi-fi.

Co więcej, jeśli możemy sterować domem za pomocą smartfona, co w przypadku, gdy wpadnie on w niepowołane ręce? Złodziej lub osoba, która znajdzie nasz telefon będzie mogła kontrolować nasz dom?

Kolejnym zmartwieniem wielu inwestorów jest monitoring w domu i jego przejęcie przez hakerów. Kamery coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych domach, nie tylko tych z systemem smart home. Co jednak w przypadku, kiedy do systemu monitoringu uda się włamać złodziejom? Zyskają wtedy nie tylko podgląd całego domu, dzięki czemu łatwiej im będzie go okraść, ale mogą także ujawnić kompromitujące domowników materiały!

Obaw przed technologią w naszych domach nie brakuje. Czy jednak wszystkie ciemne wizje mogą stać się rzeczywistością? Czy mamy się czego obawiać?

Centralne sterowanie całym domem – łatwy łup?

W inteligentnym domu wszystkie systemy są ze sobą połączone i współpracują. Mamy tutaj serwer, który jest centralnym punktem każdego inteligentnego domu i to w nim zachodzą różne procesy, które z kolei prowadzą do określonych wydarzeń, np. automatyczne włączenie się świateł w ogrodzie po zmierzchu. 

Dodatkowo, wiele urządzeń podłączonych jest do lokalnej sieci wi-fi. Czy to wszystko nie sprawia, że taki dom jest wyjątkowo narażony na zhakowanie, a co gorsze – wizytę złodziei?

W przypadku systemu KNX złodziej i haker musieliby znać protokół KNX. Jest on dość specyficzny i bez wiedzy, którą posiadają instalatorzy (integratorzy) systemu, ciężko się w nim odnaleźć. 

W tym przypadku najsłabszym ogniwem jest serwer wizualizacyjny, który łączy sieć komputerową z instalacją smart home. By wzmocnić zabezpieczenia, możemy zrezygnować z obsługi systemu alarmowego z poziomu aplikacji do sterowania całym domem. Wówczas w przypadku ataku hakerskiego złodziej nie będzie w stanie dezaktywować systemu alarmowego i w rezultacie uniemożliwimy mu wdarcie się na teren naszej posesji.

Aplikacja do sterowania domem - Basalte Home.

Czy moje dane są bezpieczne? Zbieranie danych przez urządzenia

Urządzenia w inteligentnym domu mogą zbierać różnego rodzaju dane w celu poprawy funkcjonalności, dostarczenia lepszych usług lub umożliwienia bardziej spersonalizowanego doświadczenia. Są to np. dane z czujników (ruchu, zmierzchu), z kamer czy informacje dotyczące zużycia energii. 

Każdy renomowany producent systemu informuje użytkownika czy i jakie dane są gromadzone oraz wysyłane na serwery producenta. Większość producentów topowych systemów traktuje bardzo poważnie prywatność swoich klientów i nie gromadzi danych na zewnętrznych serwerach.

Niebezpieczny smartfon?

Większość producentów systemów smart home oferuje możliwość zdalnego sterowania domem za pomocą aplikacji w telefonie. Daje to możliwość kontrolowania wszystkich systemów takich jak oświetlenie, rolety, multimedia, monitoring, drzwi i bramy.

Dzięki temu, nawet będąc poza domem, możesz wyłączyć światło, o którym zapomniałeś, uruchomić ogrzewanie przed powrotem do domu czy otworzyć furtkę kurierowi, by zostawił paczkę pod drzwiami.

Smartphone - sterowanie inteligentnym domem

Co jednak w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu? Czy przypadkowa osoba będzie w stanie uzyskać kontrolę nad Twoim domem?

 Każdy nowoczesny telefon posiada autoryzację w postaci PIN-u lub czytnika biometrycznego. Tak więc aby odblokować sam smartfon potrzebny jest jego właściciel.

W przypadku, gdyby osoba trzecia uzyskała dostęp do naszego odblokowanego telefonu, aplikacja do zarządzania naszym inteligentnym domem może posiadać dodatkowe zabezpieczenie w postaci ponownej autoryzacji użytkownika przy jej uruchomieniu. 

Co więcej możemy zabezpieczyć konkretne funkcje systemu smart home dodatkowym hasłem, np. funkcje sterowania systemem alarmowym lub zamkami w drzwiach, dzięki czemu żadna nieupoważniona osoba nie będzie mogła przejąć kontroli nad kluczowymi funkcjami.

Prywatność a monitoring

System monitoringu pozwala zwiększyć poczucie bezpieczeństwa domowników, ale jednocześnie może budzić ich obawy – co, jeśli dojdzie do zhakowania systemu i złodzieje uzyskają dostęp do naszych prywatnych informacji?

 W tym przypadku atak hakerski jest niestety jak najbardziej możliwy. Aby zminimalizować ryzyko, zalecamy zainwestowanie w dobrze zabezpieczoną sieć komputerową, która będzie stanowić poważną zaporę dla ewentualnych ataków.

Należy jednak wziąć pod uwagę, iż dla osób, które potrafiłyby złamać szereg zabezpieczeń sieci komputerowej oraz systemu kamer, domy mieszkalne nie znajdują się raczej w kręgu zainteresowań – kolokwialnie mówiąc: gra nie jest dla nich warta świeczki, celują oni raczej w bardziej "dochodowe" inwestycje.Dodatkową ochroną może być system smart home, który nadrzędnie i fizycznie odłączy zasilanie z kamer znajdujących się wewnątrz budynku w momencie rozbrojenia systemu alarmowego, czyli kiedy użytkownicy wracają do domu. Zwykle nie potrzebujemy bowiem relacji live z naszego codziennego życia, a monitoring zwykle wykorzystujemy, gdy znajdujemy się poza domem.

Alexa, nie podsłuchuj –  czyli jak nas słyszą, tak nas piszą

Urządzenia sterowane głosem stały się kilka lat temu jedną z flagowych funkcjonalności szeroko rozumianego świata "smart". Coraz chętniej sięgaliśmy po Alexę, Siri czy Asystenta Google.

Technologie te mają być aktywowane poprzez słowo wyzwalające. Musimy więc "wywołać" ich po imieniu, by zaczęli nas słuchać i spełnili naszą prośbę. Alexa, włącz muzykę. Hej Google, ile kilometrów ma najdłuższa droga na świecie?

Czy jednak nasi głosowi asystenci tuż po udzieleniu nam odpowiedzi na pytanie bądź spełnieniu naszego polecenia, automatycznie przestają nas słuchać? Niestety sprawa jest bardziej skomplikowana. 

Technologia aktywowana głosem jest narzędziem i jak każde inne, może być używana dobrze lub źle. Należy zapoznać się z ustawieniami prywatności i zabezpieczeniami dostępnymi w technologii głosowej, z której korzystamy, a także zasadami przechowywania danych firmy dostarczającej usługę. Trzeba założyć, że wszystko, co mówimy, jest słyszane i nagrywane, i dlatego należy dostosować ustawienia, aż poczujemy się komfortowo”. 

Carolyn Jenkins z EPSoft Technologies za PolskiObserwator.de

Sam Amazon, czyli producent Alexy miał przyznać, że pracownicy firmy przesłuchują rozmowy klientów nagrane za pośrednictwem Alexy. Jak twierdzą, nagrania te wykorzystywane są do optymalizacji świadczonych usług i poprawy rozumienia ludzkiej mowy przez urządzenie Echo.

Warto jednak zaznaczyć, że sterowanie głosowe nie jest niezbędną i integralną częścią systemu inteligentnego domu. Jest to zewnętrzna usługa, nad którą integrator smart domu nie ma bezpośredniej kontroli.


To jak z tym bezpieczeństwem?

Nie znajdujemy bezpośrednich przesłanek wskazujących na to, że inteligentny system zwiększa możliwość inwigilacji i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Nowe technologie i urządzenia podłączone do sieci komputerowej zawsze niosą ze sobą ryzyko zhakowania, lecz jednocześnie zapewniają nam większe bezpieczeństwo

Warto również pamiętać, że większość z wymienionych wyżej systemów i technologicznych udogodnień znajduje się obecnie w niemal każdym nowoczesnym domu, także w tych, które nie posiadają automatyki domowej.

System smart home pozwala jedynie wszystkie systemy zintegrować (połączyć) i sprawia, że zarządzanie nimi jest łatwiejsze i bardziej efektywne. Jednocześnie, dzięki współpracy z profesjonalistami z branży, Twój dom zyskuje dodatkowy, trudny do sforsowania system obronny w postaci systemu smart.

Dowiedz się więcej o możliwościach inteligentnych domów

Umów bezpłatną konsultację z naszym doradcą

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Najpopularniejsze systemy smart home - porównanie
KNX, Loxone, Fibaro, Somfy, Free@Home, Grenton i inne