Co oferują inteligentne ogrody?

Zielone smart innowacje
Wielu z nas marzy o domu czy apartamencie, którego dopełnieniem jest piękny i zadbany ogród. Z pewnością jednak ci, którym udało się już to marzenie zrealizować, mogą poświadczyć, że to zielone marzenie nie należy do najprostszych w obsłudze.

Spis treści

Czym są inteligentne ogrody?
Możliwości inteligentnych ogrodów
        • Analiza składu gleby i pomiar pH
        • Monitorowanie wilgotności gleby
        • Monitoring temperatury i wilgotności powietrza
        • Oświetlenie
        • Zdalne sterowanie

Zaprojektowanie przestrzeni, która spełni nasze wymagania i oczekiwania to dopiero początek. Inwestor może zająć się tym osobiście, obecnie często jednak korzystamy z usług architektów krajobrazu bądź firm projektujących ogrody. 

Kiedy projekt zostanie wcielony w życie, zaczyna się najtrudniejsze - utrzymanie swojej zielonej oazy w perfekcyjnym stanie. Odpowiednie nawodnienie, nasłonecznienie, preferowane warunki atmosferyczne, to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi przychodzi się mierzyć aspirującym "ogrodnikom". 

Tutaj również możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów ds. roślin i zatrudnić firmę świadczącą usługi ogrodnicze. 

Dzięki inteligentnym systemom, możemy jednak znacznie zmniejszyć zakres pracy ogrodnika (lub naszej własnej) i np. zamiast codziennej opieki nad ogrodem, przejść na usługi weekendowe.

Sprawdź, jak technologia smart home, pomaga zrozumieć potrzeby roślin i wprowadzić nasze ogrody na wyższy poziom.

Inteligentny ogród - oświetlenie, możliwości, korzyści

Czym są inteligentne ogrody?

Inteligentny ogród to przedłużenie i uzupełnienie inteligentnego domu, który w naszym rozumieniu nie jest tylko zbiorem smart gadżetów, ale kompleksowym systemem automatyki budynkowej. Kompleksowym "za kulisami", natomiast dla mieszkańców stanowi znaczne ułatwienie i zwiększenie codziennego komfortu.

Zobacz: Co to jest inteligentny dom?

Inteligentne ogrody to zaawansowane ekosystemy roślinne, w których wykorzystywane są nowoczesne technologie, aby usprawnić procesy pielęgnacyjne, monitorować warunki środowiskowe oraz zoptymalizować wzrost i zdrowie roślin. Te innowacyjne ogrody korzystają z urządzeń takich jak czujniki, systemy sterowania i technologia internetu rzeczy (IoT), aby dostosować opiekę nad roślinami do ich indywidualnych potrzeb. 

Inteligentne ogrody mają na celu nie tylko ułatwienie prowadzenia ogrodu, ale także minimalizację negatywnego wpływu na środowisko poprzez efektywne wykorzystanie zasobów, redukcję zużycia wody i energii, oraz promowanie zrównoważonych praktyk uprawy.

Możliwości inteligentnych ogrodów


Analiza składu gleby i pomiar pH

Za pomocą odpowiednich sensorów możemy zbierać dane dotyczące składu chemicznego gleby, co pozwala na precyzyjne dostosowanie nawożenia do indywidualnych potrzeb roślin. 

Niektóre rośliny wymagają konkretnego pH gleby, aby efektywnie przyswajać składniki odżywcze. Dedykowane sensory pomagają monitorować i dostosowywać poziom pH gleby, co wpływa na zdrowie i wzrost roślin. 


Monitorowanie wilgotności gleby

Sensory umieszczone w glebie zbierają informacje dotyczące wilgotności gleby. Na podstawie tych danych można dostosować ilość podlewanej wody, zapewniając roślinom optymalne warunki nawadniania. 


Monitoring temperatury i wilgotności powietrza

Z czujników mierzących powyższe parametry mogą korzystać nie tylko domownicy, ale również rośliny - zarówno te mieszczące się wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. 

Sensorowe dane o temperaturze i wilgotności powietrza pozwalają na dostosowanie warunków otoczenia do preferencji konkretnych roślin, zwłaszcza w warunkach szklarniowych oraz w ogrodach zimowych.


Oświetlenie

Podobnie jak w inteligentnym domu, w ogrodzie również możemy skorzystać z czujników ruchu. Jest to dobry sposób nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa, ale także zaoszczędzenie energii - światło włącza się tylko wtedy, kiedy jest potrzebne.

Dzięki czujnikom natężenia światła, lampy w ogrodzie mogą uruchamiać się po zmroku i automatycznie gasnąć rano, gdy będzie wystarczająco jasno.

W ogrodzie również możemy wykorzystać sceny świetlne, które za jednym kliknięciem pozwolą Ci stworzyć odpowiednią atmosferę - np. na wieczorny relaks lub letnie przyjęcie z przyjaciółmi.

Dowiedz się więcej o scenach w inteligentnym domu >>

Oświetlenie w inteligentnym ogrodzie


Zdalne sterowanie

System automatyki budynkowej pozwala domownikom na kontrolowanie domu oraz posesji gdziekolwiek się znajdują - w pracy, na wakacjach. W dowolnej chwili możesz włączyć wybrane światło, uruchomić zraszacze trawnika, otworzyć furtkę kurierowi czy sprawdzić podgląd z kamer.

Jeśli chcesz poznać możliwości, jakie oferuje smart ogród dla Ciebie, umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 10 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Instalacja tradycyjna vs inteligentna - którą wybrać?