Budowa domu a projekt wnętrz – czy i dlaczego warto go posiadać?

Przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję.

Budowa domu to skomplikowane, wieloetapowe przedsięwzięcie, które zwykle okazuje się dużym wyzwaniem. Wytyczenie fundamentów, wyrównanie terenu i przygotowanie gruntu, budowa fundamentów, ścian, dachu, a do tego rozplanowanie wszystkich instalacji: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, wentylacyjnej… To tylko początek listy, która wydaje się nie mieć końca. 

Dlatego większość osób, które decydują się na budowę domu, bez wahania korzysta z usług architekta bryły lub kupuje gotowy projekt domu. Sam dom natomiast budowany jest przez profesjonalną ekipę – korzystanie ze wsparcia fachowców w tym obszarze wydaje się naturalne. Jednak nie wszyscy już tak chętnie korzystają z usług architekta wnętrz, który zajmuje się przygotowaniem i realizacją indywidualnego projektu wnętrz – część osób uważa to za zbędny wydatek – sam przecież jestem w stanie zaplanować wystrój swojego domu. Nie o sam wystrój jednak tu chodzi. 

Z naszego doświadczenia z pracy przy kilkuset inwestycjach wynika jednak, że te, przy których nie wykonano projektu wnętrz miały o ok. 30% wyższe koszty budowy, ze względu na nieprzewidziane problemy wynikające z kolizji prac różnych ekip. Powodowało to konieczność modyfikacji już zbudowanych systemów i około 6-12 miesięcy opóźnienia w realizacji inwestycji. Brak projektu wnętrz zwiększył zatem koszty i czas, a także zaangażowanie inwestora, który musiał rozwiązywać liczne problemy i niemiłe niespodzianki. 

Jeśli więc planujesz budowę domu i uważasz, że nie potrzebujesz planu wnętrz, przeczytaj ten artykuł. 

W czym pomoże mi projektant wnętrz? 

Dobry projektant wnętrz to osoba posiadająca wiedzę z zakresu budownictwa, znająca realia rynku, ciekawe materiały, dostępne rozwiązania i produkty.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, architekt wnętrz nie zajmuje się tylko doborem odpowiednich kolorów, materiałów czy mebli we wnętrzach. Jego praca zaczyna się dużo wcześniej (już na etapie projektowania domu) i obejmuje wiele aspektów technicznych, których nie widać na pierwszy rzut oka, a mają duże znaczenie dla ergonomii i funkcjonalności w domu. Poniżej przedstawiamy przykłady działań, w których wesprze Cię projektant wnętrz. 

1. Przemyślane zaplanowanie i koordynacja wszystkich instalacji 

Elektryka, oświetlenie, hydraulika, ogrzewanie, klimatyzacja, systemy multimedialne…  – to tylko kilka przykładów instalacji, których rozmieszczenie należy wziąć pod uwagę budując dom i planując wyposażenie wnętrz. Za wykonanie każdego z nich odpowiada osobny specjalista, który (optymistycznie zakładając) jest profesjonalistą w swoim fachu, ale właśnie… w swoim. 

Dlatego np. elektryk, który przygotowuje dla nas projekt elektryczny, nie ma obowiązku kontaktowania się z hydraulikiem i dopytywania o rozmieszczenie rur, które mogą wpłynąć na umiejscowienie kontaktów czy gniazdek w łazience. Nie musi też wiedzieć, jaki sprzęt multimedialny chcemy umieścić w domu i ilu wymaga gniazdek, jak duży będzie narożnik w salonie czy łóżko w sypialni – a wszystkie te elementy mają znaczenie, jeśli chcemy zadbać o optymalne rozmieszczenie punktów świetlnych i gniazdek.


Warto też zdawać sobie sprawę, że często różni fachowcy pojawiają się na różnych etapach inwestycji i nie mają ze sobą styczności. Wykonują swoją pracę i nie zastanawiają się, jak to wpłynie na inne elementy w domu, a przecież w każdej inwestycji zdarzają się nieprzewidziane zmiany, które mogą wpływać na wiele elementów – jeśli w porę nie poinformujemy o tym odpowiedniej ekipy, może się okazać, że wykona pracę na darmo.

I tu z pomocą przychodzi projektant wnętrz, który popatrzy na to wszystko całościowo i pomoże spiąć oraz zaplanować każdą z instalacji tak, aby była zaprojektowana przemyślanie, optymalnie i bez kolizji z innymi. Zazwyczaj częścią usług świadczonych przez architekta wnętrz jest również nadzór i koordynacja prac wszystkich ekip zaangażowanych w budowę domu. Zatem jeśli np. postanowimy zmienić umiejscowienie wanny, projektant zadba o to, żeby nanieść poprawki w planie i poinformować wszystkie ekipy (a nie tylko hydraulika) o modyfikacjach, które się z tym wiążą. 

Co więcej zaangażowanie architekta wnętrz jeszcze na etapie planowania domu pozwoli uniknąć nieprzemyślanych i często nieestetycznych rozwiązań, jak np. wielki biały klimatyzator na ciemnej ścianie lub niewystarczająca ilość gniazdek czy umieszczenie ich w złym miejscu – a to zaledwie kilka przykładów tego, co może pójść nie tak przy budowie domu.

2. Uwzględnienie różnych wizji 

Zamknięta kuchnia – otwarta kuchnia, żywe kolory – pastelowe kolory, rolety zewnętrzne –rolety wewnętrzne... Podczas budowy domu często zdarza się, że pojawiają się różne wizje na to, jak powinien on wyglądać – każdy z domowników może mieć na to swój indywidualny pomysł. Projektant wnętrz, jako osoba z szeroką wiedzą branżową i znająca mnóstwo różnych rozwiązań (często takich, na które pewnie sami byśmy nie wpadli) pomoże spiąć je w jedną spójną całość, tak, aby każdy z domowników był zadowolony. 

Natomiast jeśli domownicy nie mają konkretnej wizji domu i nie wiedzą jeszcze dokładnie, co im się podoba, architekt zaprezentuje różne inspiracje i przeprowadzi z nimi wiele rozmów, aby jak najlepiej poznać ich potrzeby i gust. Następnie, w oparciu o te zebrane informacje, zaproponuje wizję wnętrza i najlepsze rozwiązania. Jako osoba z szeroką wiedzą branżową, podsunie lub odwiedzie od niektórych pomysłów, w oparciu o swoje doświadczenie uświadamiając ich wady i zalety, co z pewnością pozwoli zminimalizować napięcia i stres, których i tak nie brak przy tak złożonym projekcie jak budowa domu.

Projekt wnętrz - kuchnia

3. Przygotowanie projektu wnętrz

Po rozmowach z inwestorami, bazując na projekcie architektoniczno-budowlanym domu i rzutach, architekt przygotuje projekt wnętrz, który będzie swoistym drogowskazem dla wszystkich ekip pracujących w domu i da im jasne wytyczne, jak działać (co pozwoli ograniczyć błędy). 

Po co mi projekt wnętrz, skoro mam już projekt domu?

Czyli różnice między projektem architektoniczno-budowlanym a projektem wnętrz.

Pewnie posiadasz już projekt architektoniczno-budowlany i zastanawiasz się, czy to nie wystarczy? Poniżej wyjaśniamy, czym różnią się oba typy projektów i dlaczego są potrzebne: 

Projekt architektoniczno-budowlany zawiera układ przestrzenny oraz formę architektoniczną obiektu (bryła). Składa się z dwóch części: 

1) architektonicznej, która zawiera rysunki elewacji, rzuty fundamentów i wszystkich kondygnacji oraz przekroje detali,
2) opisowej, w której znajdzie się opis zastosowanych rozwiązań i technologii, informacje na temat konstrukcji budynku oraz zestawienie materiałów i wpływ budowli na środowisko. 

Dopiero po przystosowaniu takiego projektu do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, dołączeniu wymaganych przez urząd załączników, a także oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, gazu i warunkach przyłączenia do sieci taki projekt staje się projektem budowlanym, który następnie jest podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę. 


Czym jest natomiast projekt wnętrz?

Prace architekta nad projektem wnętrz zwykle składają się z dwóch etapów:

1) stworzenie koncepcyjnego planu wnętrz, które polega na dokładnych pomiarach ścian, podłóg, okien (a w przypadku budowy rozplanowaniu tych elementów) i sporządzeniu szkicu, gdzie również zaznacza się wszystkie instalacje (gniazdka, grzejniki itp.) Etap ten to również czas na obejrzenie próbek materiałów i kolorów i wybór tych elementów do swojego domu.

2) stworzenie projektu wykonawczego – zawiera bardzo dokładną dokumentację techniczną, czyli już gotowe rysunki z dokładnym rozmieszczeniem i zwymiarowaniem ścian, kontaktów, punktów świetlnych, przyłączy wodno-kanalizacyjnych i wszystkich elementów koniecznych wykonawcy, by mógł wykonać projekt zgodnie z założeniem. Co więcej projekt wykonawczy zawiera wszystkie niezbędne rysunki, które umożliwią realizację projektu przez ekipę remontową i inwestora, czyli również widoki wszystkich ścian i sufitów z oznaczeniem kolorów, materiałów, układów okładzin (zastosowane materiały i sposób ich rozmieszczenia, np. płytek na ścianach, tapet), umiejscowienie i rodzaj drzwi, rysunki mebli, rozmieszczenie sprzętów, itp. Dodatkowo, do projektu dołączony zostaje również dokładny kosztorys, wskazana zostaje dokładna ilość potrzebnych materiałów oraz miejsce ich zakupu – co pozwala na ograniczenie kosztów (nie kupimy za dużo) oraz usprawnia zakupy (dokładnie wiemy co i gdzie kupić).

Jak więc widzimy, projekt architektoniczno-budowlany to głównie plan bryły budynku, sam ten dokument nie będzie wystarczający, aby dobrze określić i zaplanować wszystkie elementy, które składają się na finalny wygląd i funkcjonalność wnętrza – do tego potrzebujemy projektu wnętrz. 

4. Ograniczenie błędów i zaangażowania inwestora

Wsparcie projektanta wnętrz w obszarach, które opisaliśmy powyżej bezpośrednio przekłada się na wiele korzyści dla projektu i samego inwestora. Obecność projektanta pozwoli uniknąć kosztownych pomyłek i zoptymalizować różne działania (pod kątem czasu i kosztów). Miesiąc opóźnienia spowodowany pomyłką podczas budowy domu to konieczność opłacenia dodatkowych prac naprawczych, które trzeba wykonać, zakupu dodatkowych materiałów, dłuższy wynajem lokalu zastępczego, co przekłada się na straty liczone w kilkunastu tysiącach złotych. 

Mniejszy będzie również Twój czas i zaangażowanie w cały proces, ponieważ większość obowiązków związanych z budową przejmie architekt. Nie będziesz musiał zatem codziennie (najpewniej rano i wieczorem) jeździć na budowę, aby wpuścić ekipy na miejsce, ustalać plan działań, zakup potrzebnych materiałów itp. Nie będziesz musiał kilka razy dziennie odbierać telefonów, gdy pojawią się pytania lub niespodziewane okoliczności. Nie będziesz musiał rozmawiać z elektrykiem na temat gniazd, przyłączy czy kabli, o których masz przecież prawo nic nie wiedzieć i pewnie musiałbyś dodatkowo doczytywać, żeby udzielić specjaliście odpowiedzi. Podobna sytuacja miałaby miejsce z każdym branżystą na budowie  hydraulikiem, montażystą okien, rolet, automatykiem itp.  

Ile to czasu i zaangażowania – chyba już łatwo sobie wyobrazić.  

Dzięki wsparciu projektanta proces budowy domu będzie więc sprawniejszy, przyjemniejszy i mniej stresujący. 

Projektant wnętrz w inteligentnym domu 

Wiedza i doświadczenie architekta wnętrz są nieocenione, jeśli w swoim nowym domu chcesz wdrożyć system automatyki budynkowej, czyli tzw. smart home. A jeśli zależy Ci na stworzeniu estetycznego, funkcjonalnego wnętrza – zdecydowanie warto rozważyć smart home i to już na etapie projektowania domu. 

Inteligentny dom to rozwiązanie, które polega na integracji różnych systemów w domu (oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, audio-video, rolety), co przekłada się na większą wygodę i estetykę. Dlaczego? 

Dla przykładu: jeśli w salonie planujesz wiele punktów świetlnych (lampa nad stołem, nad kanapą, oświetlenie w podwieszanych sufitach, kinkiety na ścianie) dla każdego z nich musisz przewidzieć włącznik (lub nawet kilka, jeśli jedną lampę chcesz móc włączyć z różnych miejsc). Spowoduje to konieczność umieszczenia na ścianie mało estetycznego rzędu przycisków i naciskanie każdego z nich, jeśli chcesz rozświetlić cały pokój.

Dzięki połączeniu obwodów świetlnych, czyli funkcji, którą oferuje inteligentny dom, możesz zaprojektować różne „sceny”, czyli ustawienia oświetlenia, które będziesz uruchamiać za pomocą jednego, specjalnego włącznika, który może wyglądać np. tak:

Sentido | Inteligentny włącznik


Fibonacci | Inteligentny włącznik


Co więcej, taki przycisk może nie tylko włączać światło, ale równocześnie np. sterować roletami lub ogrzewaniem/klimatyzacją – wszystko zależy od Twoich preferencji. Czyli np. wieczorem, po dotknięciu włącznika lub za pomocą aplikacji mobilnej, włączy się specjalnie zaprojektowana dla Ciebie scena “czytanie”, która spowoduje, że w salonie uruchomi się kinkiet nad fotelem i delikatne światło z podwieszanego sufitu, zasuną się rolety, temperatura wzrośnie o 2 stopnie, a Ty możesz w spokoju zrelaksować się nad lekturą.


Inteligentny dom umożliwia zatem ograniczenie lub ukrycie wielu nieestetycznych elementów, które znajdują się w każdym domu, czyli realizację celu, na którym zależy projektantowi wnętrz, a najbardziej oczywiście samym domownikom. Ułatwi też sterowanie wszystkimi systemami, ponieważ nie będziesz musiał pamiętać, który przycisk odpowiada za którą lampę, osobno sterować roletami, a osobno ogrzewaniem. Wychodząc z domu nie będziesz musiał/musiała biegać po wszystkich pokojach, wyłączając światła, zasuwając rolety i zamykając okna – jedno kliknięcie i wydarzy się to automatycznie. 

Podsumowanie

Teraz już widzisz, że współpraca z architektem wnętrz, szczególnie w przypadku większych inwestycji i inteligentnego domu, niesie za sobą szereg korzyści. Podsumowując je krótko, wsparcie architekta wnętrz: 

→ umożliwi przemyślane zaplanowanie i optymalizację wszystkich instalacji w domu, dzięki wiedzy i doświadczeniu fachowca,

→ pozwoli uniknąć wielu kosztownych błędów i zoptymalizować koszty (oszczędność pieniędzy) – nie bez powodu wśród architektów popularne jest powiedzenie: “100 złotych zaoszczędzone na projekcie = 1000 złotych więcej wydane na wykonanie”,

→ umożliwi sprawną realizację inwestycji – nasze doświadczenie pokazuje, że realizacja inwestycji bez projektu architektonicznego trwa średnio o 6-12 miesięcy dłużej, niż takiej, gdzie został wykonany projekt),

→ odciąży Cię na etapie nadzoru ekip budowlanych (oszczędność czasu),

→ sprawi, że dom będzie idealny – dla wszystkich domowników. 

Jeśli jesteś więc na etapie planowania budowy domu, to bardzo dobry moment, aby rozważyć współpracę z projektantem wnętrz.


Wpis okazał się przydatny? Udostępnij go!

Sprawdź inne wpisy

Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Jak wygląda ścieżka zakupowa inteligentnego domu?
Czyli dlaczego branża smart home jest jak branża motoryzacyjna.