Automatyzacja - dom, który sam wie, co robić

Automatyzacja w inteligentnym domu

Istotą inteligentnego domu nie jest ekspres do kawy czy pralka sterowane za pomocą aplikacji mobilnej. Automatyka domowa sięga głębiej i pozwala - dosłownie - zautomatyzować pewne czynności i obowiązki.

W inteligentnym domu wszystkie systemy są ze sobą zintegrowane, dzięki czemu mogą działają jak jeden organizm.

Jak zatem automatyzacja przejawia się na co dzień w inteligentnym domu?

Scenariusze (sceny)

W domu z tradycyjną instalacją, kiedy chcemy na przykład obejrzeć film, wszelkie czynności musimy wykonać manualnie. Najpierw gasimy główne oświetlenie, włączamy LEDy za telewizorem bądź inne delikatne światło.

Wyłączamy odtwarzacz muzyczny lub radio. Jeśli chcemy zmienić temperaturę w pokoju - używamy termostatu umieszczonego na ścianie. 

Dopiero po wykonaniu tych czynności możemy zasiąść na kanapie lub w fotelu i włączyć TV oraz wybrać ulubiony serwis streamingowy.

A gdyby to wszystko mogło wydarzyć się za jednym dotknięciem włącznika lub kliknięciem w aplikacji?

Może. Tak właśnie działają sceny w inteligentnym domu. Sceny to nic innego jak ustawienia pomieszczeń na wybrane okoliczności, takie jak: oglądanie filmów, jedzenie kolacji, relaks czy cokolwiek zechcesz.

Przeczytaj więcej: Czym są sceny w inteligentnym domu? 

Scena w inteligentnym domuScenę uruchomisz za pomocą aplikacji mobilnej lub włącznika.

Harmonogramy, czyli dni zaplanowane

Jednym z zadań automatyki jest ułatwienie codziennego życia domowników i przejęcie pewnych obowiązków związanych z domem i jego otoczeniem.

Dzięki harmonogramom, nie musisz pamiętać o wykonywaniu pewnych powtarzających się czynności. Razem z wykonawcą systemu, czyli integratorem, zaplanujesz np. o której godzinie i w które dni mają uruchomić się zraszacze ogrodowe lub kiedy zasłonią i odsłonią się rolety.

Nie musisz obawiać się jednak, że system będzie działał "bezmyślnie", niezależnie od okoliczności, np. ogród zostanie nawodniony nawet jeśli tego samego dnia padał deszcz. Inteligentny system dba o to, by swoje działania dostosowywać do wydarzeń i okoliczności.

Dlatego jeśli gleba jest odpowiednio nawilżona (system wie to dzięki czujnikowi wilgotności gleby), automatyczne nawadnianie nie zostanie uruchomione.

Harmonogramy pozwalają także na automatyczne dostosowywanie temperatury do pór roku oraz pór dnia i nocy.

Czujniki - niewidoczni pomocnicy

Mówiąc o automatyzacji, nie można pominąć czujników - zarówno ruchu, jak i natężenia oświetlenia, zalania czy dymu. 

Dzięki tym niewielkich rozmiarów urządzeniom

Czujniki ruchu

Najczęściej montowane w pomieszczeniach, w których bywamy często, ale na krótko - schody, korytarze, toaleta, pomieszczenia gospodarcze.

Popularnym rozwiązaniem jest również umieszczenie czujnika ruchu w okolicy drzwi wejściowych, dzięki czemu tuż po wejściu do domu automatycznie zapali się światło, a Ty nie musisz po omacku szukać włącznika.

Przydatnym rozwiązaniem jest także montaż czujnika ruchu przy łóżku, dzięki czemu, kiedy obudzisz się w nocy i postawisz nogi na podłodze, w sypialni zapali się delikatne światło.


Czujniki natężenia oświetlenia  / zmierzchu

Mogą funkcjonować jako niezależne urządzenie lub być wbudowane w czujnik ruchu. Przykładem czujnika ruchu z wbudowanym czujnikiem natężenia oświetlenia jest Auro firmy Basalte.

Dzięki czujnikowi zmierzchu oświetlenie w Twoim ogrodzie, na tarasie czy podświetlenie elewacji domu uruchomi się automatycznie po zmroku. Z kolei rano, gdy zrobi się jasno, światła zostaną wyłączone. 

Więcej o różnych typach czujników przeczytasz tutaj: Sterowanie inteligentnym domem: Jakie są możliwości i co wybrać?Planujesz inteligentny dom i nie wiesz, od czego zacząć? 

Zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację z naszym doradcą.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Gdy w inteligentnym domu zabraknie prądu...
Czy stanie się pułapką?