Aplikacje do sterowania inteligentnym domem – przewodnik

Wybierz najlepszą dla Twojego smart domu.

Jak sprawić, by sterowanie inteligentnym domem było łatwe, komfortowe i zawsze w zasięgu ręki? Wybierz odpowiednią aplikację, która pozwoli na zarządzanie całą posiadłością. Sprawdź, które z rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsze.

Przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania i podpowiadamy, gdzie najlepiej się one sprawdzą.

  Co to jest inteligentny dom?


  W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej "inteligentnych" produktów – od zegarków, przez buty, po doniczki. W większości są to jednak po prostu nowoczesne gadżety, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

  Tymczasem pod pojęciem inteligentnego domu kryje się znacznie więcej. W takim miejscu wszystkie systemy są zintegrowane. Oznacza to, że klimatyzacja, ogrzewanie, rekuperacja, oświetlenie czy rolety komunikują się między sobą, a ich działanie bazuje na wzajemnej optymalizacji. To też główna cecha odróżniająca tego typu budynki od tradycyjnych domów, w których wszelkie systemy i instalacje są sterowane oddzielnie, gdyż nie ma między nimi połączenia.

  Co inteligentny dom oznacza dla domowników? Przede wszystkim, dzięki połączeniom między systemami, sterowanie domem staje się proste i wygodne. Za pomocą jednego włącznika sterujesz całym pomieszczeniem – kontrolujesz zarówno oświetlenie, muzykę, jak i temperaturę czy rolety. Dzięki automatyzacji i harmonogramom, masz na głowie mniej obowiązków: nie musisz pamiętać np. o regulacji temperatury, włączaniu/wyłączaniu świateł czy podlewaniu ogrodu – dzieje się to automatycznie o określonych porach.

  Więcej o zaletach inteligentnego domu przeczytasz tutaj: Co to jest inteligentny dom i jakie korzyści daje?

  Sterowanie inteligentnym domem – jakie rozwiązanie wybrać?

  Inteligentnym domem możesz zarządzać za pomocą urządzeń takich jak: inteligentne włączniki, czujniki (ruchu, wilgotności) czy piloty uniwersalne. Te rozwiązania dają Ci szybki dostęp do ważnych funkcji – np. jedno dotknięcie smart włącznika pozwoli włączyć światło czy zasunąć rolety w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz.

  Przeczytaj więcej: Sterowanie inteligentnym domem. Jakie są możliwości i co wybrać?

  Jeśli jednak chcesz mieć w zasięgu ręki całą posiadłość, niezbędna będzie aplikacja do sterowania domem. Załóżmy, że mieszkasz w rezydencji o powierzchni 500 m2. Dom składa się z kilkunastu pomieszczeń, a w każdym z nich znajdziemy: co najmniej dwa okna z roletami, minimum 5 punktów świetlnych (główny żyrandol, kinkiety, lampa stojąca, LEDy), system ogrzewania i klimatyzacji, głośniki i telewizory.

  Wizualizacja (synonim aplikacji do sterowania domem), daje Ci wgląd w każdy element i pomieszczenie inteligentnego domu. Nie musisz biegać po całym (kilkupiętrowym) domu, by sprawdzić, czy wszystkie światła są wyłączone lub by wyregulować temperaturę w salonie czy pokoju dziecięcym. Dzięki aplikacji mobilnej, możesz sterować dowolnymi funkcjami na terenie całego domu i ogrodu, nie ruszając się ze swojego gabinetu lub łóżka. Co więcej, cały dom jest pod Twoją kontrolą również, gdy Ciebie w nim nie ma. Wystarczy telefon lub tablet, by zdalnie zarządzać posiadłością.

  Aplikacja Basalte Home

  Jaką aplikację do sterowania inteligentnym domem wybrać?

  Wybierając aplikację do sterowania domem należy mieć na uwadze system, w jakim działa nasz smart home – aplikacja musi być z nim kompatybilna. W uproszczeniu: na rynku dostępne są systemy przewodowe i bezprzewodowe. Warto pamiętać, że w przypadku systemów bezprzewodowych istnieją ograniczenia zasięgu, dlatego też rozwiązania te są rekomendowane do mniejszych powierzchni, takich jak mieszkania lub małe, jednopoziomowe domy.

  Jeśli szukasz systemu i aplikacji do rezydencji bądź apartamentu, skieruj swoją uwagę na rozwiązania mieszane (przewodowe + bezprzewodowe), bazujące na standardach takich jak KNX, Loxone czy Control4. Zapewniają one większa stabilność i niestraszne są im duże powierzchnie i wymagające funkcjonalności.

  Naturalnie, jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze aplikacji, są funkcje, jakie oferuje. Sterowanie oświetleniem, roletami, temperaturą oraz muzyką, to standard, którego oczekuje każdy domownik. Istotną kwestią jest interfejs użytkownika, czyli to, jak wygląda aplikacja, jaki ma układ i rozmieszczenie poszczególnych funkcjonalności. Ważne, by interfejs był prosty i intuicyjny w obsłudze – w końcu będziesz z niego korzystać codziennie.

  Przydatny jest również podgląd monitoringu i integracja z wideodomofonem. Niektóre aplikacje pozwalają także na wysyłanie powiadomień oraz dają możliwość ustalania harmonogramów. Ciekawą opcją z nimi związaną jest symulacja obecności, szczególnie przydatna podczas wyjazdów. 

  Warto wybrać rozwiązanie, które będzie dopasowane nie tylko do Twojego domu, ale przede wszystkim do Twoich indywidualnych potrzeb. Dlatego właśnie powstał ten przewodnik. Poniżej prezentujemy 7 aplikacji do sterowania inteligentnymi domami. Poznaj wszystkie i wybierz tę, która najbardziej do Ciebie pasuje.

  Basalte Home

  Korzystanie z aplikacji Basalte Home jest możliwe z kilku poziomów. Służą do tego: dedykowany panel KNX, iPad w ramce lub aplikacja mobilna w smartfonie, dostępna dla urządzeń z systemami Android oraz iOS. Basalte Home jest rozwiązaniem kompatybilnym ze standardem KNX.

  Basalte Home cechuje wygodny i przejrzysty interfejs, gwarantujący łatwe i komfortowe sterowanie domem. Interfejs został zaprojektowany w taki sposób, by zapewniać prosty dostęp do najczęściej używanych funkcji.

  Aplikacja do sterowania domem | Basalte Home

  Funkcjonalności systemu Basalte Home pozwalają na zarządzanie całą posiadłością  z dowolnego miejsca – wystarczy dostęp do internetu. Aplikacja umożliwia sterowanie oświetleniem (również ściemnianym i multikolorowym), automatyką bram i rolet, ogrzewaniem, temperaturą, urządzeniami RTV oraz systemem nagłośnieniowym.

  Basalte Home daje też możliwość tworzenia personalizowanych scen, czyli określonych zestawów ustawień oświetlenia, klimatyzacji czy muzyki, dopasowanych do pory dnia lub okoliczności. Jedną z możliwości Basalte Home jest także symulacja obecności. Umożliwia ona ustalenie harmonogramu włączania świateł, sprzętów czy otwierania i zamykania rolet, pozwalając stworzyć wrażenie, że w domu stale ktoś przebywa. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w czasie dłuższych wyjazdów i stanowi świetne uzupełnienie systemu antywłamaniowego. Wizualizacja daje Ci także możliwość szybkiego sprawdzenia, czy wszystkie drzwi w domu są zamknięte.

  Aplikacja Basalte pozwala na zarządzanie uprawnieniami użytkowników. Dzieci lub goście nie muszą posiadać dostępu do ustawień w Twojej sypialni czy biurze. Dzięki profilom użytkowników, to Ty kontrolujesz kto ma dostęp do określonych pomieszczeń, źródeł i funkcji. 

  Wyskakujące powiadomienia push (na smartfonach i tabletach) oraz informacje głosowe w systemie multiroom dbają o to, by mieszkańcy na bieżąco otrzymywali najważniejsze informacje o wydarzeniach w inteligentnym domu. Dzięki podglądowi z kamer, posesja jest zawsze pod Twoją kontrolą – niezależnie, czy jesteś w domu, czy poza nim.

  Basalte Home | Aplikacja smart home

  System Basalte Home to rozwiązanie premium, które zostało zaprojektowane z myślą o instalacji w rezydencjach i apartamentach. Brak ograniczeń dotyczący ilości pomieszczeń, pozwala na zastosowanie aplikacji w inwestycjach o bardzo dużym metrażu.

  Pobierz wersję demo Basalte Home i przetestuj!

  Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, kliknij 5 razy w logo "Basalte", aby uruchomić tryb demo.

  Grenton Home Manager

  Grenton Home Manager to rozwiązanie łączące komunikację przewodową oraz bezprzewodową. Technologia bezprzewodowa korzysta z dwóch typów łączności: Z-Wave oraz Wi-Fi. Pozwala to na sterowanie domem z dowolnej lokalizacji za pośrednictwem wybranego urządzenia mobilnego z systemem Android lub iOS.

  Aplikacja najlepiej sprawdza się w mieszkaniach i apartamentach.

  Grenton Home Manager

  Źródło zdjęcia: www.grenton.pl

  Ciekawą funkcjonalnością jest multi home – umożliwia zarządzanie kilkoma budynkami wyposażonymi w system Grenton z poziomu jednej aplikacji. Funkcjonalność ta przyda się zwłaszcza właścicielom kilku domów lub użytkownikom posiadającym dom i biuro, którymi chcą sterować, używając jednej wizualizacji.

  Grenton Home Manager pozwala też na dostosowanie interfejsu – na przykład rozmieszczenia ikon czy przycisków – do potrzeb konkretnego użytkownika. Wizualizacja może zostać zaprojektowana w zupełnie inny sposób dla dorosłych mieszkańców, dzieci, a jeszcze inaczej dla gości. Na ostateczny wygląd aplikacji duży wpływ mają preferencje domowników oraz umiejętności programistyczne integratora (osoby, która projektuje i wdraża system inteligentnego domu). Interfejs jest bowiem w pełni programowalny i może być dowolnie modyfikowany.

  System wykorzystuje interaktywne scenariusze działania. Są to odpowiednio zaprogramowane ustawienia, zgodnie z którymi aplikacja działa o danej porze dnia czy w określonej sytuacji. O bieżących wydarzeniach informują Cię powiadomienia push. Grenton Home Manager, oprócz podstawowych opcji, takich jak sterowanie pompą ciepła, oświetleniem czy alarmem, oferuje funkcję przewidywania działań. Przykładowo ­– gdy użytkownik znajdzie się w pobliżu wejścia do domu czy bramy wjazdowej na posesję, aplikacja wyświetli na jego urządzeniu właściwy przycisk – „otwórz” lub „zamknij”.

  Loxone

  Aplikacja Loxone znajdzie swoje zastosowanie zarówno w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, jak i budynkach biurowych lub hotelach. Wizualizacja cechuje się minimalistycznym, przejrzystym i intuicyjnym interfejsem, a układ w formie rozwijanej listy pozwala na szybkie przechodzenie do kolejnych funkcjonalności.

  Loxone | Aplikacja mobilna

  Źródło zdjęcia: www.loxone.com

  Rozwiązanie Loxone zapewnia komunikację między oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem i innymi systemami, dzięki czemu warunki panujące w domu można łatwo dostosować do potrzeb i preferencji jego mieszkańców. Sterowanie domem jest możliwe z poziomu urządzenia mobilnego z systemem Android, iOS, Windows lub Linux bądź za pomocą wbudowanej centralnej jednostki sterującej.

  System pozwala na zarządzanie uprawnieniami konkretnych użytkowników, dzięki czemu właściciel może w pełni decydować o rodzaju udzielanych im dostępów.

  Działanie systemu opiera się na autorskim rozwiązaniu Loxone Air, które nie wymaga podłączenia do internetu. To technologia radiowa, która jest uzupełnieniem komunikacji bezprzewodowej Loxone Tree. Pozwala ona na doprowadzenie okablowania do urządzeń peryferyjnych i połączenia ich ze sobą przy wykorzystaniu minimalnej liczby przewodów.

  Gira Smart Home

  Działanie systemu Gira Smart Home bazuje na technologii przewodowej w standardzie KNX, jednak dzięki połączeniu przez moduł Bluetooth wizualizacja może być obsługiwana także za pomocą urządzeń mobilnych.

  Gira Smart Home pozwala na zarządzanie inteligentnym domem podczas przebywania w budynku, jak i zdalnie – z biura czy z urlopu. Aplikacja umożliwia sterowanie oświetleniem, barwą światła, ogrzewaniem, wentylacją, żaluzjami czy systemem bezpieczeństwa. Gira Smart Home pozwala również na transmisję i prezentację obrazu wideo z kamer na żywo. System jest też wyposażony w funkcję wywoływania scen, na które mogą składać się odpowiednie oświetlenie, optymalna temperatura czy odtwarzana w tle muzyka.

  Gira Smart Home App

  Źródła zdjęć: partner.gira.com oraz gebaeudedigital.de

  Gira Smart Home posiada prosty interfejs, w którym wszystkie funkcje są wizualizowane w postaci kafelków. Aplikacja oferuje również opcję personalizacji niektórych ustawień, takich jak wygląd ekranu startowego czy położenie ikon. Ponadto w systemie zapisywane są ustawienia użytkownika, dotyczące na przykład ulubionych funkcji lub zegarów sterujących. Wizualizacja Gira Smart Home może zostać zainstalowana na smartfonach i tabletach z systemem Android lub iOS.

  Potrzebujesz porady w wyborze aplikacji do inteligentnego domu?

  Otrzymaj propozycję

  Smart Home Ampio

  Rozwiązanie Smart Home Ampio może być stosowane w obiektach różnego przeznaczenia – od małych mieszkań, przez domy, po biurowce, budynki komercyjne czy zakłady produkcyjne. Sterowanie jest możliwe przy użyciu paneli dotykowych lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej, dostępnej na urządzeniach z systemami Android i iOS.

  Ampio Smart Home | Aplikacja

  Źródła zdjęć: ampio.pl oraz www.fachowyelektryk.pl

  Do aplikacji na tablecie mogą zostać wgrane rzuty pomieszczeń (jak na zdjęciu powyżej), dzięki czemu w łatwy sposób sterujesz wszystkimi funkcjami. Na smartfonach mamy widok list i przełączników (on/off).

  Smart Home Ampio umożliwia zdalne sterowanie domem. Aplikacja pozwala na podgląd domowych kamer, kontrolę zamknięcia drzwi czy zdalną regulację temperatury. Praktyczną opcją jest także możliwość otwarcia bramy garażu bez konieczności wysiadania z samochodu. Wizualizacja ma również funkcję symulacji obecności, przydatną na wypadek dłuższej nieobecności. Kolejną opcją jest detekcja obecności – z poziomu aplikacji można więc sprawdzić, czy w danej chwili ktoś przebywa w domu. Warto także wspomnieć o łatwej integracji Ampio z systemem multiroom Sonos.

  Rozwiązanie Ampio, podobnie jak Grenton Home Manager, jest w pełni programowalne – finalny wygląd interfejsu, dostęp do funkcjonalności i łatwość sterowania zależy więc w znacznej mierze od umiejętności instalatora. Warto więc wybrać rzetelnego wykonawcę.

  Smart Home Ampio, w odróżnieniu od większości systemów dostępnych na rynku, nie ma jednostki centralnej. Jest on zbudowany na systemie przewodowym o rozproszonej formie, gdzie moduły komunikują się bezpośrednio ze sobą. Dzięki temu, nawet w przypadku awarii serwera, system nadal działa, a domem możesz sterować za pomocą włączników. System jest zgodny ze standardem KNX, jednak integracja obu systemów jest kosztowna.

  Fibaro Home Center

  Aplikacja Fibaro Home Center to rozwiązanie skoncentrowane na bezpieczeństwie i optymalizacji kosztów użytkowania domu. System nadaje się zarówno do mieszkań, jak i domów jednorodzinnych.

  Obsługa aplikacji Home Center jest intuicyjna, a za sprawą układu w formie rozwijanej listy użytkownik zyskuje dostęp do wszystkich funkcjonalności systemu. Poszczególne pomieszczenia w domu mogą być prezentowane w postaci kafelków, co pozwala na ich sprawne przeglądanie. Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.

  Fibaro Home Center

  Źródło zdjęcia: fibaro.com

  Wizualizacja Fibaro umożliwia zdalne uzyskanie informacji o tym, czy drzwi do mieszkania lub domu zostały zamknięte na klucz. System oferuje także funkcję oszczędzania energii – mierzy zużycie prądu i możliwość jego optymalizacji oraz podpowiada, w jaki sposób gospodarować mediami, by obniżyć rachunki. Dużym udogodnieniem jest również możliwość sterowania głosowego. 

  Działanie Fibaro Home Center bazuje na bezprzewodowej technologii Z-Wave, w której każdy element systemu komunikuje się z centralą i przekazuje sygnał do innych urządzeń. Komunikacja bezprzewodowa może jednak nie sprawdzać się w budynkach o dużej powierzchni, takich jak rezydencje czy apartamentowce. W takich przypadkach elementy konstrukcyjne budynku mogą bowiem powodować ograniczenia łączności pomiędzy urządzeniami znajdującymi się na różnych kondygnacjach.

  Control4

  System sterowania domem Control4 to rozwiązanie, które przywędrowało do nas zza oceanu. Celem projektantów było stworzenie prostego systemu smart home dla każdego. Firma Control4 początkowo zajmowała się realizacją systemów multiroom, odpowiedzialnych za nagłośnienie domu. Funkcjonalności tej wizualizacji docenią więc zwłaszcza użytkownicy, dla których istotna jest multimedialna strona inteligentnego domu.

  Aplikacja pozwala na łatwe zarządzanie multimediami oraz zaawansowane przesyłanie obrazu i dźwięku. Ponadto Control4 – jak inne rozwiązania dostępne na rynku – umożliwia też sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem oraz innymi systemami domowymi.


  Aplikacja Control4 posiada intuicyjny i przejrzysty interfejs. Poszczególne funkcje zostały podzielone na kategorie tematyczne, co znacząco ułatwia korzystanie z aplikacji. Rozwiązanie umożliwia użytkownikom personalizowanie ekranu głównego – sam(a) decydujesz, jakie ikony się tam znajdują i do czego chcesz mieć najszybszy dostęp.

  Komunikacja między urządzeniami opiera się na bezprzewodowej technologii ZigBee. W tym przypadku pośrednikiem danych jest każdy element systemu – może to być przełącznik światła lub zamek w drzwiach. Dzięki temu komunikacja między urządzeniami jest błyskawiczna, co z pewnością wpływa na efektywność i wygodę zarządzania budynkiem. Co jednak bardzo ważne, transmisje audio i wideo wykorzystują tradycyjne połączenie przewodowe.

  Jak dobrać najlepsze rozwiązanie?

  Wybór aplikacji do zarządzania inteligentnym domem nie może być przypadkowy. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę szereg aspektów – funkcjonalność danego rozwiązania, wykorzystywaną przez nie technologię, specyfikę budynku oraz własne potrzeby.

  W SmartSpace wiemy, jak to wszystko pogodzić. Mamy wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu systemów smart home i zapewniamy kompleksowe doradztwo w zakresie inteligentnych instalacji.

  Otrzymaj bezpłatną konsultację swojego projektu oraz zestaw indywidualnych rozwiązań.


  Chcę darmową konsultację

  Ewelina Schubert

  tel. 717 187 371

  Twoja doradczyni w kwestii smart home. Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską. 

  Udostępnij ten wpis!


  Udostępnij ten wpis
  Nasze blogi
  Archiwum
  Kim jest integrator smart home?
  Dlaczego go potrzebujesz?