Włączniki do systemu KNX
Jakie są opcje i jak wybrać odpowiednie?

KNX to standard, w którym do wyboru mamy urządzenia kilkuset producentów i szeroką gamę włączników. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze dla Twojego inteligentnego domu.

Gdy stajemy przed zadaniem, jakim jest dobór odpowiednich włączników do naszego domu czy mieszkania, nagle okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta, na jaką początkowo wyglądała. Kilkuset producentów, mnóstwo dostępnych produktów  to wszystko sprawia, że wybór nie jest oczywisty i wymaga nieco bliższego zapoznania się z tematem. Wychodząc naprzeciw tym rozterkom, poniżej prezentujemy przewodnik po włącznikach KNX wybranych producentów.

Włączniki KNX - SmartSpace


Budżet szyty na miarę

Dzięki setkom producentów tworzących komponenty do systemu KNX, możemy wybierać spośród niezliczonej gamy włączników różniących się ilością przycisków / powierzchni dotykowych, materiałów, z których zostały wykonane, a także – ceną.

Przekrój cenowy włączników waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych za kompletne urządzenie. Co wpływa na tak zróżnicowane ceny?

Bogate wnętrze – czyli ilość funkcji

Pierwszym, kluczowym czynnikiem jest ilość funkcji, jakie włącznik w sobie zawiera. Iloma obwodami świetlnymi możemy sterować, czy ma wbudowany czujnik temperatury i/lub termostat. Niektóre z włączników umożliwiają sterowanie muzyką czy klimatyzacją. Zasada jest prosta - cena rośnie wraz z ilością wbudowanych funkcji.

 

Wygląd zewnętrzny

Drugim czynnikiem wpływającym na poziom cenowy jest materiał, z jakiego wykonany został włącznik. Wyboru możemy dokonać spośród urządzeń wykonanych z plastiku, aluminium, szkła, a także metali (np. brązu, mosiądzu), żelaza, kamienia czy betonu. Dostępne są również włączniki z elementami wykonanymi z 24-karatowego złota. Czasami ogranicza nas tylko wyobraźnia, a producent zadba o resztę.

Mniej znaczy więcej, czyli łatwość użytkowania

Nowoczesne domy wypełnione są technologią oraz licznymi systemami. Nie musi to jednak oznaczać, że do każdej funkcji potrzebujemy oddzielnego włącznika. System KNX takich sytuacji pozwala uniknąć.

Zmniejszenie liczby włączników pozwala zoptymalizować koszty, które przeznaczymy na wykonanie instalacji elektrycznej. Tam, gdzie w przypadku instalacji tradycyjnej pojawiłoby się 5 włączników, możemy zastosować jeden, który pozwoli nam sterować kilkoma obwodami i jednocześnie nie zaburzy estetyki pomieszczenia.

Dzięki temu minimalizujemy liczbę włączników na ścianach - nie każdej funkcji używamy codziennie, więc nie wszystko musi być "na wierzchu". W razie potrzeby dostęp do rzadziej używanych funkcjonalności mamy np. z aplikacji mobilnej. Po drugie, zapewniamy maksymalnie ułatwione sterowanie oświetleniem, roletami, muzyką i pozostałymi systemami.

Dotykowy czy mechaniczny?

To jeden z pierwszych dylematów, przed którymi stajemy, kiedy rozpoczynamy swoją przygodę z wyborem włączników. Kilkadziesiąt lat temu wszystkie przełączniki "klikały", jednak sensory dotykowe już kilkanaście lat temu wkroczyły do naszych domów. Problemem, który pojawił się w przypadku sensorów dotykowych i czego czasami obawiali się klienci, była niewielka powierzchnia "reagująca" na dotyk. Użytkownik musiał dotknąć przycisk w odpowiednim miejscu, by wywołać pożądaną reakcję. Stawało się to źródłem frustracji – nie lubimy, gdy technologia płata nam figle, a urządzenia nie działają tak, jak tego oczekujemy.

Część producentów wyciągnęła jednak odpowiednie wnioski z tego doświadczenia i obecnie wiele przycisków dotykowych pochwalić się może nienaganną jakością i niezawodnością. Warto jednak pamiętać, że nadal na rynku możemy znaleźć rozwiązania nie najlepszej jakości.

Ostateczny wybór zależy oczywiście od preferencji domowników, jednak warto dowiedzieć się, co mają do zaoferowania obie strony. Nie możemy jednak pominąć faktu, że - podobnie jak w świecie telefonów komórkowych – urządzenia dotykowe wypierają mechaniczne.

Mechaniczne

Tradycja w nowej odsłonie – czyli, podobnie jak włączniki, które znamy sprzed kilkudziesięciu lat, "klikają" i "pstrykają". Zostały jednak wzbogacone o dodatkowe przyciski oraz obsługę funkcji, które pojawiają się w nowoczesnych domach. Występują w różnych odsłonach: od pojedynczych przełączników, poprzez paski opatrzone odpowiednimi ikonami, do kilku powierzchni funkcyjnych. 


Włączniki KNX - mechaniczneDotykowe

Dzięki dotykowym urządzeniom, takim jak telefony czy tablety, które na stałe zagościły w naszym codziennym życiu, dotykowe włączniki także zostały "oswojone".  Podobnie jak w przypadku włączników mechanicznych, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest urządzenie. Trwalszy surowiec dłużej pozwoli nam cieszyć się swoim ponadczasowym designem.

Należy również pamiętać, że nie każdy materiał jest równie łatwy w utrzymaniu czystości, np. na szkle (zwłaszcza czarnym), widać odciski palców, zatem wymagają one większej uwagi i częstszego czyszczenia. Podobne właściwości wykazują polerowane metale.

Do najpraktyczniejszych materiałów należą matowe lub szczotkowane tworzywa (np. szczotkowane aluminium) oraz szczotkowane metale.


Włączniki KNX - dotykowe

Poniżej przedstawiamy włączniki do systemu KNX wybranych producentów (bo ciężko byłoby uwzględnić wszystkich).

Oto nasza selekcja przedstawiona według kategorii: 

➤ minimalistyczne

➤ szklane

➤ z wyświetlaczem

➤ nietypowe wykończenia

Minimalistyczne

Proste formy wpasują się w każde wnętrze, szczególnie te nowoczesne. Geometryczne wzory, szlachetne materiały, minimalistyczne ikony lub zupełnie gładkie powierzchnie – poniżej prezentujemy wybrane włączniki o prostych formach.


eKinex FF

eKinnex - KNX

Seria eKinex FF to minimalistyczne włączniki mechaniczne przeznaczone do systemu KNX. Dostępne w trzech wariantach bez wyświetlacza, z opcją grawerowania (napisy, ikony). Seria zawiera także dwie wersje włączników z wyświetlaczem oraz kompatybilne ramki do gniazd.

Seria FF dostępna jest w 13 wykończeniach: 5 z nich to metale, takie jak mosiądz, aluminium czy tytan, kolejne 8 - odporne na ścieranie tworzywo Fenix NTM w neutralnej gamie kolorystycznej. 

Przyciski zawierają podświetlenie LED z możliwością regulacji natężenia. Każdy włącznik ma wbudowany termostat, dla zapewnienia maksymalnego komfortu domowników.

 


Lithoss Squares

Włączniki Lithoss - KNX

Kwadraty Lithoss posiadają wbudowany czujnik temperatury oraz diodę LED w dwóch odcieniach: biały i pomarańczowy.

Występują w ośmiu wykończeniach, wśród których dominują naturalne materiały i stonowana kolorystyka. Wyboru możemy dokonać spośród tworzyw takich jak: stal nierdzewna, miedź, mosiądz. 

Ilość przycisków na włączniku jest w pełni zależna od potrzeb klienta. Linia Squares występuje także w towarzystwie gniazd.

 


Basalte Sentido

Sentido - Basalte

Dotykowe włączniki belgijskiego producenta dostępne są w wersji dwu- lub czteropowierzchniowej. Posiadają wbudowany czujnik temperatury, a także diodę LED w sześciu kolorach. 

Sentido występuje w trzech liniach wykończeniowych, z których każda zawiera cztery wersje kolorystyczne. Wśród materiałów zastosowanych do produkcji włączników znajdziemy tworzywa takie jak brąz, miedź, aluminium czy ręcznie szczotkowane kute żelazo.

Na życzenie klienta możliwe jest wykonanie graweru na powierzchniach włącznika. Producent oferuje także kompatybilne gniazda oraz oświetlenie orientacyjne Via – oba produkty mają takie same wymiary oraz występują w takich samych wykończeniach jak włącznik Sentido.

 

Dowiedz się więcej o inteligentnych włącznikach Basalte

Porozmawiaj z ekspertem >> 


Jung - przyciski funkcyjne

Jung

Mechaniczne przyciski firmy Jung dostępne są w wersjach od jednokrotnej do ośmiokrotnej i pozwalają na wygodne sterowanie wszystkimi funkcjami inteligentnego budynku.

Włączniki występują w szerokiej gamie materiałów wykończeniowych. Dostępne są w wersji z nadrukowanymi lub laserowo grawerowanymi strzałkami oraz ikonami.

Przyciski zawierają wbudowany czujnik temperatury, który nie tylko pozwala na jej odczyt, ale także dzięki komunikacji z systemem ogrzewania, optymalizuje poziom ciepła wydzielanego przez grzejniki. Rozwiązanie to zapewnia energooszczędność.

 


Berker - TS Sensor

Berker TS

Włączniki dotykowe Berker TS wykonane ze szkła kryją pod swoją powierzchnią osiem funkcji. Pozwala to na sterowanie kilkoma obwodami świetlnymi oraz np. żaluzjami w pomieszczeniu.

Włączniki dostępne są w trzech wariantach kolorystycznych: szkło śnieżnobiałe, czarne oraz w odcieniu aluminium. 

Sensory dostępne są również w wersji z wyświetlaczem wskazującym temperaturę.

 


ABB Tacteo

Tacteo ABB

Włącznik Tacteo uruchamia się gdy zbliżysz się do niego lub wykonasz ruch ręką w jego pobliżu. Oznacza to, że nie musisz nawet dotykać  powierzchni przycisku, aby wyświetlił się wskaźnik stanu. Dzięki temu najważniejsze informacje są zawsze (dosłownie) na wyciągnięcie ręki.

Sensor dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych: bieli i czerni. 

Tacteo ABB

Interfejs może zostać w pełni spersonalizowany, w zależności od potrzeb domowników. Ma to miejsce na etapie produkcyjnym, więc wszelkie szczegóły należy ustalić z dystrybutorem przed złożeniem ostatecznego zamówienia. Możesz wybrać, jakie funkcje będzie obsługiwał włącznik i jakie ikony znajdą się na jego froncie. Tacteo pozwala na sterowanie ogrzewaniem, roletami/żaluzjami, oświetleniem, a także sceneriami świetlnymi.

 


Zennio TMD-Display One

 

Zennio TMD-Display One

Zennio TMD-Display One dają użytkownikowi szerokie pole manewru, jeśli chodzi o wybór ostatecznego designu. Możemy wybrać spośród wzorów zaproponowanych przez producenta, dostępna jest jednak również pełna personalizacja wyglądu włącznika. Klient decyduje o jego kolorze, może także wybrać dowolną grafikę, która ozdobi przycisk. Układ ikon również pozostaje do indywidualnej decyzji, podobnie jak tekst czy logo, który także możemy umieścić na włączniku.

Front włącznika wykonany jest ze szkła hartowanego, a okalająca go ramka z anodowanego aluminium. Zapewnia to większą trwałość materiału oraz zabezpiecza go przed korozją.

Przycisk zawiera wbudowany termostat. Osiem dotykowych ikon pozwala sterować takimi funkcjami jak temperatura, muzyka, żaluzje, światła.

 


Basalte Enzo

Enzo - Basalte

Dotykowe włączniki Enzo występują w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i czarnej. Oba wykończenia występują w towarzystwie srebrnej aluminiowej ramki. 

W zależności od potrzeb możemy wybrać włącznik dwu- lub czteropowierzchniowy. Każdy z nich powiada wbudowany czujnik temperatury oraz diodę LED w sześciu kolorach do wyboru.

Enzo - Basalte

Enzo dostępny jest także w wykończeniu wykonanym z białej lub czarnej skóry.

 

Z wyświetlaczem


Gira System 3000

Gira System 3000

Włącznik Gira do Systemu 3000 z wyświetlaczem został zaprojektowany z myślą o sterowaniu oświetleniem i roletami. 

Nowością, która dostępna będzie od października 2020 r. jest funkcja regulacji temperatury pomieszczenia. Oznacza to możliwość sterowania ogrzewaniem, co z kolei zapewnia oszczędność zużycia energii. 

Przycisk dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych (m.in. białej, czarnej, metalicznej szarej). Możliwy jest montaż podtynkowy włącznika.

 


Jung KNX F 50

Jung F 50

Przycisk dostępny jest w wersji dwu lub czteroprzyciskowej. Występuje w kilku seriach wykończeniowych, które pozwalają na dopasowanie włącznika do wnętrz w różnych stylach.

Ekran LCD wyświetla najważniejsze informacje o stanie pomieszczenia, w tym obecną temperaturę. Klient ma możliwość wyboru, które ikony chce widzieć na ekranie - w zależności od sposobu zaprogramowania przycisku. Istnieje również możliwość graficznego opisania przycisków.

Jung KNX F 50

Kontroler pomieszczenia firmy Jung wyróżnia się intuicyjną obsługą oraz zastosowaniem dwóch wbudowanych kontrolerów temperatury.

 


Berker B.IQ

Berker B.IQ

Berker B.IQ dostępny jest w wersji z wyświetlaczem lub bez. Wybór zależy od potrzeb i preferencji klienta. W zależności od ilości funkcji, którymi chcemy sterować, możemy wybrać włącznik jedno lub wielopowierzchniowy.

B.IQ występuje w trzech liniach wykończeniowych: metalowych (aluminium i stal szlachetna), szklanych (szkło białe i czarne) oraz wykonanych z tworzywa (biały).

Berker B.IQ - nagrody

Włącznik wyróżnia się designem, co potwierdzają zdobyte nagrody. 


Basalte Deseo


Deseo - Basalte

Deseo nazywany też kontrolerem pomieszczenia, to termostat w nowoczesnym wydaniu. Wyróżnia się niewielkim rozmiarem i niezwykle estetycznym wyglądem, dzięki czemu nie zaburza wystroju wnętrza - wręcz przeciwnie, dodaje mu charakteru.

Oprócz automatycznej regulacji temperatury, Deseo pozwala także na jej manualną kontrolę z dokładnością do 0,5 st. Celsjusza. Dotykowy sensor umożliwia także sterowanie oświetleniem, muzyką, roletami.

Deseo - nagrody

Deseo występuje w trzech liniach wykończeniowych: aluminium, classic oraz fer forge. Wśród materiałów, z których wykonane są włączniki znajdziemy m.in.: brąz, nikiel, ciemnoszare aluminium oraz żelazo.

 


eKinex Deep

eKinex Deep

eKinex 20Venti z serii Deep to włącznik występujący w wersji z wyświetlaczem lub przyciskami. Opcja z wyświetlaczem posiada wbudowany czujnik temperatury, co pozwala na kontrolę temperatury w pomieszczeniu lub strefie budynku.

Termostat posiada kilka trybów, m.in.: komfort, czuwanie, ekonomiczny, ochrona budynku), dzięki czemu pozwala na dostosowanie poziomu temperatury do panujących warunków. Rozwiązanie to pomaga oszczędzać energię i optymalizować koszty. 

eKinex Deep

Włączniki występują w trzech seriach wykończeniowych: plastik (biały, czarny, odcienie metaliczne), metale (aluminium, nikiel, tytan i inne) oraz tworzywo Fenix NTM.


 


ABB priOn


Busch-priOn® pozwala na kontrolę systemów takich jak oświetlenie, ogrzewanie, żaluzje za pomocą pokrętła. Dostęp do pozostałych funkcji użytkownik zyskuje poprzez przyciski. 

Dzięki modułowej budowie, urządzenie można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb. Pozwala to na dopasowanie finalnego wyglądu włącznika do funkcji, jakie mamy w danych pomieszczeniach. W skrócie: im więcej funkcji, którymi potrzebujemy sterować, tym bardziej rozbudowany priOn.

priOn

Dodatkowo użytkownik może wybrać opcję umieszczenia w listwach wykańczających czujnik do regulacji temperatury w pomieszczeniu, odbiornik podczerwieni umożliwiający zdalna sterowanie, a także czujnik zbliżeniowy do aktywacji wyświetlacza lub diody LED.

 

Nietypowe wykończenia


Berker R.1

Berker R.1

Włączniki Berker R.1 dostępne są w sześciu liniach wykończeniowych. Wśród materiałów zastosowanych do produkcji ramek znajdziemy m.in. łupek naturalny, skórę, szkło czy stal szlachetną.

Minimalistyczny mechaniczny przycisk pozwala na proste sterowanie wieloma funkcjami.

Berker R.1

Linia produktowa R.1 zawiera także kompatybilne gniazda elektryczne, sieciowe, oświetlenie orientacyjne i inne.

 


Jung LS 990 Le Corbusier

 

Jung LS 990 Le Corbusier

Mechaniczne wyłączniki LS 990 występują w 63 wyjątkowych kolorach Les Couleurs® Le Corbusier'a. Ręczne malowanie elementów gwarantuje dbałość o każdy szczegół. Specjalny proces produkcji dba o podkreślenie matowego wykończenia.

Seria Le Corbusier wykonana jest z duroplastu, dzięki czemu włączniki mają przyjemną w dotyku, satynową powierzchnię. Dostępne są w wersjach od jedno- do ośmioklawiszowych. 

Jung LS 990 Le Corbusier

Linia Les Couleurs® Le Corbusier'a powstała niejako w hołdzie dla szwajcarskiego architekta Charlesa-Édouarda Jeanneret-Grisa, który cenił rolę koloru w architekturze i stworzył swój spójny system kolorystyczny nazywany Les Couleurs.

 

Potrzebujesz porady w kwestii doboru inteligentnych włączników?

Porozmawiaj z naszą ekspertką.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 5 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis 


Poznaj produkty Basalte:

Basalte Home

Basalte Home

aplikacja mobilna

Eve Plus

Eve Plus

stacja dokująca

Aalto B2 – głębia dźwięku
Subwoofer Basalte