Smart Home – 5 najczęściej zadawanych pytań

Ile kosztuje? Co mi to da? Na jakim etapie budowy instalować?

Systemy smart home coraz śmielej wkraczają do naszych domów. Mimo to, nadal jest w ich temacie wiele niedomówień i jeszcze więcej pytań. Zastanawiasz się, czy warto inwestować w inteligentną instalację? A jeśli tak, to jaki system wybrać? Czytaj dalej.

Obecnie niemal co drugi produkt na sklepowej półce określany jest jako "smart". Czy wystarczy zatem posiadać smart buty, żarówkę oraz inteligentny odkurzacz i pralkę, by mówić, że mieszka się w inteligentnym domu? Nie do końca. Czym więc tak właściwie jest smart home?

Inteligentny dom, smart home, smart dom, system automatyki budynkowej/domowej  tych nazw używamy zamiennie do określenia zjawiska, jakim jest dom, w którym wszystkie systemy (ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, wentylacja, rekuperacja, multimedia, smart AGD) są ze sobą połączone i współpracują.

Oznacza to, że komunikują się one ze sobą oraz dostosowują swe działania do panujących warunków. Najprostszy przykład: czujnik natężenia światła dba o to, by lampy w ogrodzie zapaliły się po zmierzchu oraz zgasły, kiedy znów zrobi się jasno (czyli o wschodzie słońca).

Przeczytaj także: Co to jest inteligentny dom? Jakie korzyści daje domownikom? >>

Inteligentny dom

Ważne kwestie

W tym wpisie zebraliśmy 5 istotnych pytań, jakie najczęściej pojawiają się w dyskusjach dotyczących inteligentnych domów, i odpowiedzieliśmy na nie.

Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej i im bardziej przyszli posiadacze smart home zagłębiają się w temat, tym więcej konkretnych pytań przychodzi im do głowy. Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do nas, a chętnie Ci pomożemy.

1. Ile kosztuje inteligentny dom?

Zróbmy mały test. Wybierz prawidłową odpowiedź:
a) 5 000 zł
b) 18 000 zł
c) 100 000 zł
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.

Tak, dokładnie — wszystkie powyższe opcje (i nie tylko one) są możliwe. Moglibyśmy nawet powiedzieć, że nie ma dwóch tyle samo kosztujących inteligentnych domów. Oczywiście oprócz sytuacji, gdy mamy do czynienia z identycznymi kopiami.

Porównajmy to do zakupu nowego samochodu. Możesz pójść do salonu i zdecydować się na jeden z podstawowych modeli, które czekają na nowego właściciela. Zapłacisz za niego określoną kwotę, samochód będzie miał odpowiednie funkcje, kilka nowych technologii w środku i cztery koła. Podsumowując: będzie jeździł i spełniał swoje podstawowe zadania.

Zobacz przykładową wycenę: Ile kosztuje inteligentny dom? >> 

Inteligentny dom - jak samochód

Jest też druga opcja. Model indywidualny, w 100% dostosowany do Twoich potrzeb. Wybierasz kolor każdego elementu, materiały wykończeniowe, moc silnika i wszystkie inne parametry. Od tych czynników zależy ostateczna cena Twojego samochodu.

Tak właśnie wygląda kwestia ceny inteligentnego domu. Nie wiedząc zupełnie nic o Twoim projekcie (metraż domu, ilość pomieszczeń), nie znając Twoich preferencji (na czym najbardziej Ci zależy, czym chciałbyś sterować, co zautomatyzować), nie jesteśmy w stanie powiedzieć Ci ile będzie kosztował TWÓJ smart dom. 

Cena Twojej inteligentnej instalacji będzie niemal tak unikalna jak odcisk Twojego palca. I zależeć będzie od szeregu czynników takich jak:

✔ Twój budżet (to zwykle jeden z ważniejszych aspektów),
✔ potrzeby i wymagania domowników - czyli co będzie wchodzić w skład smart home, jakie pomieszczenia, które systemy,
✔ wielkość domu i ogrodu,
✔ wybór systemu automatyki, np. KNX.

Poznaj cenę SWOJEGO inteligentnego domu ⇩

Wycena inteligentnej instalacji nie może być szablonem — każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Opowiedz nam o swoim projekcie i potrzebach, a my przygotujemy propozycję rozwiązania szytego na Twoją miarę.

2. Co da mi smart dom? Jakie korzyści?

Głównym zadaniem i korzyścią płynącą z posiadania inteligentnego domu jest po prostu ułatwienie codziennego funkcjonowania. W naszych domach pojawia się coraz więcej nowych technologii i różnorodnych systemów. Mamy różnego rodzaju oświetlenie (czasy, gdy jedno pomieszczenie = jedna lampa, są już przeszłością), system ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, rolet. 

Każdym z tych systemów trzeba zarządzać. Niektórymi za pomocą włączników (oświetlenie), przełączników (rolety), termostatów (ogrzewanie), pilotów (klimatyzacja).

Nagle nasz dom staje się wypełniony dziesiątkami urządzeń, które zamiast ułatwiać nam życie, jeszcze bardziej je komplikują. Zobacz, jak może to wyglądać:

Włącznik inteligentny

Wyobraź sobie, że taki zestaw włączników (ten z lewej strony) czeka na Ciebie w każdym pomieszczeniu. Wchodząc, za każdym razem musisz wybrać odpowiedni klawisz, aby włączyć wybrane światło czy odsłonić rolety.

Właśnie od takich nieprzyjemności ratuje nas inteligentny dom. Dzięki temu, że systemy działają wspólnie niczym jedna dobrze naoliwiona maszyna, sterowanie nimi staje się znacznie łatwiejsze. Jak to działa? Integracja, czyli połączenie systemów sprawia, że nie potrzebujesz już oddzielnego włącznika do każdej lampy, rolety, dodatkowego termostatu na ścianie oraz kilku pilotów. Sterowanie całym domem jest scentralizowane, czyli zamiast kilku włączników w pokoju, jest jeden, zamiast kilku pilotów - pilot uniwersalny. Więcej o sterowaniu inteligentnym domem przeczytasz tutaj: Sterowanie inteligentnym domem. Możliwości i co wybrać? >>

Mniejsza ilość urządzeń sterujących przekłada się także na estetykę pomieszczeń. Ściany nie są już "ozdobione" wątpliwej urody rzędami włączników, ściemniaczy, pstryczków i termostatów.

Więcej na temat korzyści smart home przeczytasz w tym wpisie: Jakie korzyści daje inteligentny dom? >>

3. Jaki system smart home wybrać?

Loxone, KNX, Grenton, Fibaro, Free@Home, Netatmo, Somfy, Ampio, Tahoma... To tylko kilka spośród dziesiątek systemów inteligentnego domu dostępnych na rynku.

W zależności od strony internetowej, którą odwiedzisz, czy forum dyskusyjnego, w którego meandry się zagłębisz, inny z systemów będzie uważany za najlepszy, niezawodny, mało awaryjny i polecany dla każdego.

W rzeczywistości część z tych systemów jest do siebie bardzo podobna, a różnice bywają nieznaczne. Trudno zatem wybrać jeden, uniwersalny, najlepszy system dla każdego. To, który z nich powinieneś wybrać, zależy od wielu czynników, z których najważniejszy stanowią Twoje indywidualne potrzeby. 

Przy wyborze systemu do swojego domu warto przede wszystkim zwrócić uwagę, na możliwości i funkcjonalności, jakie oferuje. Rzetelny integrator, czyli specjalista projektujący i wdrażający system automatyki, podpowie Ci, jakie funkcje będą przydatne w Twoim przypadku i jaki system spełni tam swoją rolę najlepiej. 

4. Na jakim etapie budowy należy podjąć decyzję o wdrożeniu systemu inteligentnego?

Możemy to zrobić na dowolnym etapie budowy domu. Należy jednak pamiętać, że w zależności od etapu, na jakim jest nasza inwestycja, czekają nas inne koszty (i ograniczenia) związane z wdrożeniem systemu automatyki. 

Co to oznacza? Na etapie projektowania niewiele elementów nas ogranicza (głównie budżet i wyobraźnia), a instalacja może zostać zaprojektowana w sposób najbardziej ergonomiczny i zoptymalizowany. Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń audio-video oraz rozdzielnicy (punkt centralny całej instalacji) pozwoli nam na zmniejszenie ilości przewodów, a co za tym idzie — oszczędność pieniędzy.

Im później zdecydujemy się na inteligentny dom, tym większe koszty i ograniczenia mogą nas czekać. Nie będziemy już mogli w pełni zoptymalizować swojej instalacji i związanych z nią kosztów, dodatkowo, konieczne może być wykonanie przeróbek wpływających na inne branże, czy np. skuwanie tynków.

Smart home - etap budowy

5. Czy mogę system smart home zainstalować w domu/mieszkaniu już wykończonym?

Tak, jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami  jak już wiesz z poprzedniej sekcji wpisu. W sytuacji, gdy właśnie skończyliśmy remont mieszkania lub domu, raczej niewiele osób z ochotą zabierze się do ponownego kucia ścian. A to niestety nieuniknione, jeśli decydujemy się na przewodowy system smart home.

W takim wypadku pozostaje nam bazowanie na okablowaniu, które jest już zainstalowane. Warto pamiętać, że nawet w systemach bezprzewodowych nie wszystko działa "w chmurze". Nadal potrzebujemy przewodów zasilających. W zależności od indywidualnego przypadku, możemy "wycisnąć co się da" z okablowania, które posiadamy bądź też zdecydować się na ingerencję i wykonać drobne przeróbki instalacji.

Jeśli jednak obie z wymienionych opcji są z jakichś względów niemożliwe do zrealizowania, pozostaje nam skorzystanie z rozwiązań zasilanych bateriami, co wiąże się z koniecznością ich wymiany co kilka miesięcy.  W przypadku niewielkiego mieszkania wymiana baterii nie powinna stanowić dużego problemu i wydatku. Jednak gdy mówimy o domu jednorodzinnym, w którym znajduje się np. 16 rolet (do każdej potrzebujemy 4-5 baterii), koszty utrzymania instalacji mogą znacznie wzrosnąć.

Jeżeli dopiero planujesz remont mieszkania lub domu, masz znacznie więcej możliwości, jeśli chodzi o wybór i wdrożenie systemu smart home. W przypadku generalnego remontu, bez problemu możemy zdecydować się na dowolny system, który spełni Twoje wszystkie oczekiwania.

Budowa inteligentnego domu (szczególnie pierwszego), może rodzić wiele pytań i wątpliwości.

Porozmawiaj z naszymi ekspertami.

Nad tym artykułem pracowaliśmy wspólnie. Poznaj nas!

Ewelina Schubert

Doradca klienta
Od 5 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Tomasz Lubecki

Doradca klienta
Zawsze z głową pełną pomysłów i niestandardowych rozwiązań. Gotowy, by nieść pomoc klientom. Nie lubi oliwek, za to uwielbia piłkę nożną i od lat kibicuje polskiej reprezentacji.

Klaudia Mania

Marketing manager
Z wykształcenia PR-owiec, z zamiłowania marketer. Fanka literatury i fotografii. Lubi zwierzęta i dobre filmy. Od kilku lat na diecie roślinnej.

Wpis był przydatny? Udostępnij go! 

 


Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Wady inteligentnego domu
Co powinieneś widzieć, zanim zdecydujesz się na smart home