Sala kinowa w inteligentnym domu

Kinowe doznania bez wychodzenia z domu, czy to w ogóle możliwe?

Nie da się ukryć, że rok 2020 na stałe zmienił niektóre z naszych zwyczajów i zachowań. W czasie lockdownów tęskniliśmy m.in. za wyjściami do kawiarni czy kina. Z czasem jednak dostosowaliśmy się do panującej sytuacji i nauczyliśmy sobie z nią radzić.

Jak? Na przykład kupując ekspres do kawy czy inwestując w lepszy telewizor i system nagłośnieniowy w swoim domu.

Badania przeprowadzone przez Narodowe Centrum Kultury w grudniu 2021 r. pokazują, że aż 61% spośród badanych wychodzi z domu rzadziej, niż przed pandemią. U ponad połowy (55%) powodem jest obawa o swoje zdrowie.

Na przykładzie kina, za którym tęskniło w tzw. twardym lockdownie najwięcej osób (75% badanych w II edycji sondażu NCK), możemy zobaczyć, co się zmieniło względem roku 2019.

Wyraźnie spadła liczba osób chodzących do kina. Dużo osób twierdzi, że nie ma obecnie potrzeby uczęszczać na seanse filmowe. Jednym z możliwych wyjaśnień takiej sytuacji jest zmiana zwyczajów oglądania – rekordowy wzrost popularności portali streamingowych, na których w pandemii mają miejsce również premiery filmów.

NCK logo Narodowe Centrum Kultury • Źródło: nck.pl

Badania jasno pokazują, że zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat więcej oglądamy w domu. Jeśli chcemy, aby domowe seanse nie odstawały znacznie jakością od wizyt w kinie, warto pomyśleć nad odpowiednim doborem sprzętu i stworzeniu jak najlepszych warunków ku temu.

Czym jest kino domowe i z czego się składa?

Kino domowe to nic innego jak zestaw urządzeń składający się z następujących elementów:

 • Źródło, to odtwarzacz / player, najczęściej Apple TV, Amazon Fire TV, odtwarzacz Blu-Ray. Smart TV w telewizorze może również być źródłem, np. aplikacja Netflix na TV.

 • Elementy audio do dźwięku przestrzennego (głośniki) + amplituner kina domowego. Głośniki możemy podzielić na: frontowe, centralny, efektowe i niskotonowy.

 • Urządzenie do odtwarzania obrazu: TV lub projektor.


Salon z TV czy dedykowana sala kinowa?

Uogólniając, kino domowe możemy w naszych czterech kątach wdrożyć na dwa sposoby: urządzenia mogą znajdować się w salonie bądź w specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu.


Kino domowe w salonie

Plusy

 • Nie musisz wydzielać oddzielnego pomieszczenia, co wiąże się z...

 • Mniejszymi kosztami oraz mniejszą ilością pracy - działasz w przestrzeni, która i tak pojawiłaby się w Twoim domu. Nie wydajesz także dodatkowych pieniędzy na materiały wygłuszające i inne udogodnienia, które pojawiłyby się w sali kinowej.

Minusy

 • Salon może nie być odpowiednio przystosowany do pełnienia roli sali kinowej, nie zawsze jest tu możliwość umieszczenia głośników oraz pozostałych sprzętów w sposób modelowy.

 • Prawdziwe doznania kinowe poza dźwiękiem wymagają również zacienienia. W salonie kompletne zacienienie może nie być możliwe, a także może ograniczyć swobodę poruszania się innym domownikom.

 • Brak dźwiękoszczelności - niekomfortowy dla innych domowników. Nocne seanse, podczas których testujesz możliwości swoich głośników z pewnością będą niosły się echem po całym domu.

Dedykowana sala kinowa

Plusy

 • Projektując pomieszczenie, możesz w pełni skupić się na jego najważniejszej funkcji. Nie każdy chce, by w salonie znajdowały się sporych rozmiarów głośniki czy projektor wraz z ekranem. W sali kinowej możesz puścić wodze fantazji i "nie przejmować się" salonowym designem.

 • Dzięki zastosowaniu odpowiedniego nagłośnienia oraz materiałów akustycznych możesz cieszyć się tu najlepszą jakością dźwięku. Odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia wpływa z kolei na jakość obrazu.

 • Dźwiękoszczelność pokoju pozwala Ci na spokojne seanse o każdej porze dnia i nocy. Nie musisz martwić się poziomem głośności, by nie przeszkadzać pozostałym domownikom.

Minusy

 • Koszty - biorąc pod uwagę fakt, że sala kinowa jest oddzielnym pomieszczeniem, musimy liczyć się z większymi kosztami, niż w przypadku salonu z kinem domowym.

 • Jeśli przegapimy odpowiedni moment na wybranie pomieszczenia, które będzie salą kinową, musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Nie są one rzecz jasna nie do pokonania, trzeba jednak poświęcić dodatkową ilość pracy i pieniędzy, by to nadrobić (np. poprowadzić odpowiednie trasy kablowe w ścianach).

Nie wiesz, które rozwiązanie
najlepiej sprawdzi się w Twoim domu?

Umów się na darmową konsultację i uzyskaj indywidualne wsparcie.

Zamów konsultację

Automatyka w sali kinowej

Inteligentny dom zapewnia nam szereg udogodnień i rozwiązań w całym domu, także w sali kinowej. Zobacz, jak może uprzyjemnić Twoje seanse.

Scena kino

Wyobraź sobie, że wchodzisz do pomieszczenia i jednym dotknięciem włącznika lub kliknięciem w aplikacji przygotowujesz je do seansu filmowego.

Co się wtedy wydarzy? Uruchomią się urządzenia AV, temperatura osiągnie komfortowy poziom, rolety w oknach zostaną zasunięte, a światło ściemni się, by po pewnym czasie zupełnie zgasnąć, gdy Ty już usiądziesz wygodnie na kanapie.  Pozostanie Ci już tylko wybrać film, by poczuć się jak w kinie.


Inteligentne włączniki

Klimatyzacja, oświetlenie (LED, kinkiety, przypodłogowe), rolety - wszystkie te systemy z pewnością pojawią się w Twojej sali kinowej. I będą wymagały sterowników na Twoich ścianach.

Nie potrzebujesz już rzędów włączników, aby nimi sterować. Dzięki systemowi smart home na Twojej ścianie pojawią się jeden bądź dwa włączniki zamiast całego szeregu.

Dzięki temu sterowanie będzie znacznie łatwiejsze. Rząd włączników nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także utrudnia użytkowanie - za każdym razem musisz pamiętać, który włącznik odpowiada za którą funkcję.

Inteligentny włącznik dotykowy Fibonacci

Pilot uniwersalny

Zastąpi kolekcję “zwykłych” pilotów: od TV, projektora, wzmacniacza, odtwarzaczy.

Dzięki pilotowi uniwersalnemu wystarczy wybrać aktywność "film" lub "muzyka", a wszystkie sprzęty A/V, które biorą udział w danej aktywności, automatycznie się uruchomią i ustawią w odpowiedni sposób. Pozostanie nam tylko wybrać treści, które chcemy oglądać lub słuchać.

Dodatkowo, pilot pozwoli Ci także na kontrolowanie pozostałych parametrów, takich jak oświetlenie, rolety czy temperatura. Nie musisz nawet ruszać się z fotela, aby sterować wszystkim.

Pilot uniwersalny Miro

Aplikacja mobilna

Aplikacja, zwana też wizualizacją, pozwoli Ci na komfortowe sterowanie całym domem - w tym funkcjami sali kinowej.

Aplikacja może znajdować się na panelu do sterowania domem, a także na Twoim smartfonie. Wtedy, siedząc wygodnie na kanapie, masz dostęp do każdego urządzenia, które wchodzi w skład smart domu. Możesz nawet wyłączyć muzykę grającą w pomieszczeniu na innym piętrze, bądź zgasić światło w sypialni.

Wizualizacja posiada także funkcję pilota, która szczególnie przydaje się w sali kinowej. Nie potrzebujesz nawet sięgać po pilot – w każdej chwili możesz wyregulować media za pomocą swojego telefonu.

Pilot w Twoim telefonie

Pilot w aplikacji Basalte Home pozwala na sterowanie wieloma źródłami.

Poznaj Basalte Home

Wszystko w zasięgu ręki

Większość z nas swój smartfon ma zawsze przy sobie. Dzięki mobilnemu pilotowi możesz sterować salą kinową z poziomu swojego telefonu.

System multiroom a sala kinowa

Najpopularniejszym obecnie standardem dźwięku przestrzennego jest Dolby Atmos lub DTS:X, które zapewniają nie tylko pozycjonowanie w poziomie, ale również w pionie. Dla odbiorcy oznacza to jedno: dzięki temu odpowiednie dźwięki mogą być jeszcze precyzyjniej do niego kierowane.

W sali kinowej panują także najlepsze warunki do odsłuchu muzyki. Jeżeli chcemy się zrelaksować przy dźwiękach ulubionej playlisty, dzięki systemowi multiroom audio za dotknięciem włącznika lub aplikacji mobilnej, także w sali kinowej zabrzmi nasza ulubiona playlista.  Dźwięk popłynie ze wszystkich dostępnych głośników, zapewniając nam kompleksowe muzyczne doznania.

Co więcej, dzięki wygłuszeniu sali kinowej możemy słuchać muzyki głośniej, bez wpływu na komfort życia innych domowników.

Ponadto, podczas oglądania transmisji sportowych dźwięk komentatora może podążać za nami po domu, np. gdy wyjdziemy na chwilę do kuchni przygotować napoje lub otworzyć drzwi dostawcy pizzy.


Planujesz wdrożenie sali kinowej w swoim inteligentnym domu?

A może chcesz przystosować swój salon do seansów filmowych?

Umów się na darmową konsultację


Ewelina Schubert

tel. 717 187 371
 
Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Inteligentna kuchnia w smart home
Czyli o komforcie podczas codziennych czynności