Inteligentny dom - więcej niż gadżet

Co naprawdę oferuje smart home?

Co jako pierwsze przychodzi Ci na myśl, kiedy słyszysz hasło "smart home"? Żarówka LED z aplikacją na smartfona? Zdalnie sterowana zmywarka? Jeśli tak, to przekonaj się, że inteligentny dom, to znacznie więcej niż smart gadżety.

Zacznijmy od tego, że inteligentny dom to kompleksowy system, który łączy technologię, automatykę i infrastrukturę domową w celu poprawy komfortu, wydajności, bezpieczeństwa i oszczędności energii. 

Tworzenie inteligentnego domu nie zaczyna się od wyprawy na zakupy w sklepach z elektroniką. Smart home z prawdziwego zdarzenia wymaga rzetelnej współpracy profesjonalistów i wykonawców z różnych branż i rozpoczyna się od stworzenia projektu inteligentnej instalacji.

Automatyzacja i harmonogramy

Idea inteligentnego domu to przede wszystkim ułatwianie życia jego mieszkańców. Pewne funkcje mogą uruchamiać się automatycznie, bez ingerencji domowników, co daje im większą swobodę i pozwala zapomnieć o nielubianych obowiązkach.

Jeśli nie jesteś pasjonatem ogrodnictwa i z codziennym dbaniem o nawodnienie ogrodu nie jest Ci po drodze, z pewnością zainteresuje Cię możliwość zautomatyzowania tej funkcji. Zraszacze w ogrodzie uruchomią się automatycznie o wyznaczonej porze w wybrane dni. A co jeśli właśnie spadł deszcz? Bez obaw, czujniki wilgotności gleby przekazują do systemu informacje i w takim przypadku dodatkowe nawodnienie nie zostanie uruchomione.

Innym przykładem automatyzacji może być włączanie podświetlenia elewacji domu i oświetlenia ogrodu po zmierzchu. Możesz wybrać dowolną godzinę, o której ma się to wydarzyć lub polegać na czujnikach zmierzchu. Wówczas oświetlenie uruchamia się, gdy zabraknie światła słonecznego.

Oświetlenie elewacji domuOświetlenie elewacji domu może włączać się automatycznie po zmierzchu lub o określonej godzinie.

Efektywność energetyczna

Inteligentne systemy zarządzania energią pozwalają na lepszą kontrolę i optymalizację zużycia energii w domu. Możesz monitorować i regulować zużycie energii w poszczególnych pomieszczeniach, korzystać z harmonogramów, czujników i automatycznego wyłączania urządzeń w celu minimalizacji strat i obniżenia rachunków za energię.

Oszczędzanie energii możesz wdrożyć już na poziomie oświetlenia, stosując jego automatyzację. 

Systemy inteligentnego domu pozwalają na programowanie oświetlenia w zależności od potrzeb i preferencji użytkowników. Możesz wykorzystać harmonogramy włączania i wyłączania świateł, a także zastosować czujniki ruchu, aby włączać oświetlenie tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Dodatkowo, warto wykorzystać żarówki LED o niskim zużyciu energii. 


Oszczędzać warto także zużycie energii w domu. Inteligentne termostaty umożliwiają precyzyjne sterowanie temperaturą w domu. Może ona dostosowywać się do harmonogramu użytkowników, obniżać temperaturę podczas nieobecności i automatycznie podnosić ją przed powrotem do domu. Możesz także monitorować temperaturę na zewnątrz i dostosowywać ustawienia ogrzewania lub klimatyzacji w zależności od warunków atmosferycznych.

Bezpieczeństwo na wyższym poziomie

Twój inteligentny dom, który pracuje niczym jeden sprawny organizm, na tej samej zasadzie działa również jeśli chodzi o utrzymanie bezpieczeństwa - wszystkie systemy komunikują się ze sobą i działają na rzecz wzajemnej ochrony.

Inteligentne systemy alarmowe mogą być skonfigurowane w taki sposób, by reagować na zagrożenia, takie jak włamanie, pożar, zalanie czy dym. 

Sposób postępowania w tych okolicznościach zależy od preferencji domowników, zazwyczaj jednak system podejmuje działania mające na celu zminimalizowanie szkód (np. odcięcie dopływu tlenu, by pożar się nie rozprzestrzeniał, wyłączenie instalacji elektrycznej czy odcięcie dopływu wody). Następnie powiadomione zostają odpowiednie służby oraz – przede wszystkim – domownicy.

W przypadku włamania, kiedy nieproszonemu gościowi uda się dostać do naszego domu bądź mieszkania, system smart home również podejmie odpowiednie działania. Po pierwsze, jeśli zastosujemy w drzwiach i oknach bariery podczerwieni, wykryją one próbę dostania się do środka i uruchomią alarm. 

Bariery podczerwieni w oknach, drzwiach i na tarasie zabezpieczają dom przed włamaniem. Źródło zdjęcia: tecnoalarm.com

Jeśli włamywacz pokona bariery podczerwieni i przedostanie się do wnętrza domu, w oczekiwaniu na przyjazd odpowiednich służb, możemy zastosować metody dezorientacji "przeciwnika". To, co się wtedy wydarzy zależy tylko od fantazji właściciela domu, ale najczęściej wykorzystywanymi sposobami utrudnienia życia rabusiom są: 

• dym, który wypełnia pomieszczenia i utrudnia widoczność; 
• wyłączenie wszelkich źródeł światła w domu - nieprzenikniona ciemność skutecznie utrudnia poruszanie się;
• automatyczne zamknięcie zamków w drzwiach między pomieszczeniami, aby odciąć drogę ucieczki.

Nie tylko gadżety

Jak widzisz, inteligentny dom to nie tylko zbiór smart dodatków do Twojego domu. Inteligentny dom w standardowej definicji to kompleksowy system, który ma na celu optymalizację wszystkich procesów zachodzących w systemach.

Dzięki temu, pewne rzeczy mogą wydarzać się automatycznie, bez ingerencji domowników, co pozwala zmniejszyć ilość obowiązków, a także obniżyć rachunki.

Chcesz wdrożyć w swoim domu system smart home?

Umów się na darmową konsultację i poznaj możliwości.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Wycena inteligentnego domu - co musimy o Tobie wiedzieć?