Ile kosztuje inteligentny włącznik?

I dlaczego jest droższy od "tradycyjnego"?

Zastanawiasz się nad zastosowaniem w swoim domu systemu KNX, ale nie wiesz, czy ta opcja mieści się w Twoim budżecie?

A może słyszałeś, że inteligentne włączniki kosztują kilka tysięcy złotych i uważasz, że to absurd wydawać tak dużo pieniędzy na zwykły “pstryczek”? Spokojnie - śpieszymy z wyjaśnieniami.

Z tego artykułu dowiesz się jak kształtują się ceny inteligentnych włączników KNX w stosunku do instalacji tradycyjnej. Poznasz także rodzaje i przekrój cenowy włączników do systemu KNX. Wyjaśnimy też, dlaczego jedno urządzenie kosztuje 200 zł, a inne 6 tys. zł. Pomoże Ci to określić, jakie rozwiązania spełniają Twoje oczekiwania oraz potrzeby, a także co mieści się w Twoim budżecie.

Budżet to jedna z najważniejszych spraw, jakie musimy określić jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Aby nic nie wymknęło się spod kontroli, najlepiej w przybliżeniu ustalić, jakie kwoty możemy wyłożyć na poszczególne etapy i instalacje.


Dom. Dla wielu z nas to jedna z największych inwestycji finansowych w życiu. Nigdy nie była to "tania sprawa", jednak to ostatnie dwa lata (2018, 2019) wykazują aż dwukrotnie szybszy wzrost kosztów inwestycji, jaką jest budowa domu. Oznacza to, że suma, jaką będziemy musieli przeznaczyć na postawienie wymarzonego budynku mieszkalnego zwiększy się o co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W tej sytuacji szczególnie ważna jest wnikliwa i świadoma analiza wydatków oraz dokładne ich zaplanowanie. Wybór włączników wydaje się być drobiazgiem, którym zajmiemy się na sam koniec, chwilę przed wprowadzeniem się. Jeśli jednak myślisz o zastosowaniu w swoim domu inteligentnej instalacji (np. systemu KNX), warto poświęcić tej kwestii więcej uwagi już na początkowych etapach planowania budowy.

Włącznik inteligentny vs. włącznik tradycyjny

Ilość technologii w naszych domach wzrasta z roku na rok. Nie mówimy tutaj jedynie o smartfonach, komputerach czy (smart) telewizorach. Stosujemy także coraz więcej systemów takich jak: klimatyzacja, nowoczesne systemy ogrzewania, rekuperacja, rolety czy zdalnie sterowane systemy oświetleniowe.

Te systemy pojawiają się obecnie w niemal każdym domu. Również w przypadku tradycyjnej instalacji. To, co w tym przypadku tracimy, posiadając wszystkie wyżej wspomniane systemy, to ich integracja, czyli komunikacja między sobą. Przykład? Blokada zraszaczy ogrodowych, jeśli padał deszcz i gleba ma odpowiednie nawilżenie. (PS. W inteligentnym domu jest to możliwe! Czytaj dalej).

Inteligentny dom - systemy

W tradycyjnej instalacji każdy z tych systemów stanowi autonomiczny byt, którym sterujemy indywidualnie. Co za tym idzie, do każdego z nich mamy w domu inne urządzenia sterujące. Włączniki światła, pokrętło do ściemniania, “pstryczki” do sterowania roletami (zwykle przy każdym oknie jeden lub cały zestaw w centralnym punkcie pokoju), piloty (np. do klimatyzacji czy rolet). Potrzebujemy jeszcze termostatu z możliwością regulacji temperatury oraz paru innych sterowników - w zależności od wielkości naszego systemu.


Dzięki nowym technologiom i trendowi smart, każdy ze wspomnianych wyżej podsystemów, możemy nieco bardziej dostosować do swoich potrzeb np. poprzez zastosowanie bezprzewodowego zestawu typu smarthome. Zyskujemy możliwość zdalnego sterowania poszczególnymi urządzeniami za pomocą aplikacji mobilnej (oddzielnej dla każdego urządzenia/systemu). Jest to ciekawy gadżet, jednak nie rozwiązuje sedna problemu, ponieważ dotyka jedynie czubka góry lodowej. "Pod spodem" wszystkie systemy nadal pozostają niezintegrowane ze sobą, a domownicy mają na głowie jeszcze więcej technologii (czyli kilka aplikacji w swoich telefonach).

Robi się tłoczno. Technologie, który miały ułatwić nam życie, zaczynają być trudne do kontrolowania. Jeśli w pokoju masz kilka różnych lamp (główny żyrandol, oświetlenie sufitowe, taśma LED w suficie podwieszanym, kinkiety, lampy stojące), z pewnością na ścianie pojawi się pokaźna kolekcja włączników. Wygląda to mniej więcej tak (lewa strona):

tradycyjna-vs-knx

Kilka lub nawet kilkanaście włączników na ścianie skutecznie zaburza wystrój każdego wnętrza. Rząd włączników, nawet designerskich, nie jest raczej "ozdobą", o jakiej marzyliśmy.

Czy zauważyłeś, że na wizualizacjach pomieszczeń często próżno szukać włączników? Podobnie jak na zdjęciach wnętrz  fotografowie zwykle nie czynią z włączników głównej atrakcji swojego zdjęcia, czasami pozbywają się ich w programach graficznych. Przyczyna jest jasna: rzędy "pstryczków" zaburzają estetykę pomieszczeń.

I tu właśnie na ratunek przychodzi nam automatyka domowa (inteligentny dom), czyli np. system KNX. Co zyskujemy? Przede wszystkim znacznie lepszą funkcjonalność. Przyznaj, że pomyślałeś o tym, jak domownicy w tradycyjnej instalacji zapamiętują, który włącznik odpowiada za daną lampę lub roletę. W inteligentnym domu jeden włącznik pozwala na sterowanie kilkoma systemami (np. oświetlenie, rolety oraz klimatyzacja).

Sentido - inteligentny włącznik

Czy takie włączniki są zatem trudne w obsłudze?

Na pewno trzeba przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości i nieco innych zasad sterowania, jeśli do tej pory nie mieszkaliśmy w inteligentnym domu. Ale sterowanie nie jest skomplikowane  wręcz przeciwnie: włączniki w systemie KNX programuje się zwykle według ustalonego wspólnie z domownikami schematu. Każdy dom jest inny, a każda rodzina ma inne potrzeby. Aby włączanie oświetlenia czy regulacja temperatury nie stanowiły dla mieszkańców domu wyzwania, włączniki mogą działać w analogiczny sposób w całym domu (lub różnych jego częściach).

Uwaga!
Jedną z głównych zalet inteligentnego domu jest "odciążenie" domowników i przejęcie pewnych obowiązków i funkcji przez system. Jak sama nazwa wskazuje - automatyka budynkowa - czyli pewne rzeczy mogą dziać się automatycznie, jeśli sobie tego życzymy. 

Część funkcji automatyzujemy (np. poprzez czujniki ruchu czy harmonogramy), do pełnego wachlarza możliwości mamy dostęp poprzez wizualizację (na tablecie, telefonie lub panelu do sterowania). Nie ma więc potrzeby, aby na ścianach pojawiało się po kilka włączników  tak jak ma to miejsce w przypadku instalacji tradycyjnej. Zdarza się, że instalatorzy przenoszą zasady obowiązujące w instalacjach tradycyjnych niemalże 1:1 do instalacji inteligentnych. Jednak nie tędy droga, ponieważ w ten sposób nie rozwiążemy problemu skomplikowanego sterowania domem. A źle zaprojektowana instalacja inteligentna może przysporzyć wielu rozczarowań.

Dlatego tak ważne jest, aby projekt swojego inteligentnego domu oddać w ręce zaufanego profesjonalisty. Tylko jak go znaleźć? Na przykład wśród naszych partnerów - integratorów systemu KNX. Oni znają się na rzeczy!

Chcę kontakt do integratora >>

Druga korzyść, którą dają nam włączniki inteligentne KNX, to większa kontrola nad estetyką, którą osiągamy dzięki zmniejszeniu ilości przełączników “zdobiących” nasze ściany.

W średniej wielkości domu mamy dziś średnio 50 obwodów oświetleniowych i około 20 rolet okiennych. W instalacji tradycyjnej daje nam to około 70 szt. włączników (wraz z włącznikami krzyżowymi i schodowymi). Opanowanie takiej gromady to nie lada wyzwanie. W inteligentnym domu KNX ta liczba może zostać zredukowana do 15-20 włączników, co znacznie podnosi komfort sterowania domem.


Jeśli zatem udaje się nam tak mocno zredukować ilość włączników, optymalizujemy również koszty. Całościowo, inteligentna instalacja może kosztować nieco więcej, niż tradycyjna, należy jednak pamiętać, że w systemie automatyki zyskujemy wiele dodatkowych korzyści, których nie jest nam w stanie zagwarantować zwykła elektryka.

Tradycyjny vs. inteligentny
Włącznik tradycyjny
Włącznik inteligentny
Włącznik inteligentny i tradycyjny - porównanie  Włącznik tradycyjny - Buster + Punch  Włącznik inteligentny - Chopin 
Model Buster + Punch
Chopin (Basalte)
Cena ok. 690 zł
ok. 1800 zł
Ilość przycisków
4 dźwignie 2 klawisze
Ilość funkcji / obwodów oświetleniowych
 4 pojedyncze obwody oświetleniowe 4 funkcje+ dodatkowe 4 pod kolorami
Sterowanie roletami
 NIETAK (1 lub 2 zestawy)
Ściemnianie oświetlenia
 NIETAK
Regulacja barwy oświetlenia
 NIETAK
Dioda statusowa
 NIETAK
Termostat
 NIETAK
Dodatkowe funkcje
 NIE TAK - możliwość sterowania
pomieszczeniem za pomocą scen (gotowych ustawień całego pomieszczenia np. Posiłek, Kino, Praca, Relaks, Impreza).

Ceny włączników inteligentnych to przedział od 100 zł do 6000... i więcej.

Dlaczego rozpiętość cenowa jest tak duża? Jak w każdej dziedzinie (w inteligentnym domu również), można kupić urządzenie, które będzie niczym najnowsze Bugatti. Możesz również postawić na model Fiata sprzed kilku lat. Wybór zależy od Twoich potrzeb, oczekiwań oraz budżetu.

Inteligentny włącznik - porównanie

Gdy decydujesz się na Bugatti, wiesz, że musisz na ten cel przeznaczyć konkretną kwotę (która nie należy do najmniejszych), a w zamian otrzymasz wyjątkową obsługę, wysoki komfort użytkowania i prestiż.

Jeśli wybierzesz Fiata, nie będzie on posiadał najnowszych technologii i ulepszeń, ale posłuży Ci zapewne przez kilka lat i będzie spełniał swoją podstawową funkcję. Możliwe, że będzie potrzebował kilku serwisów i inwestycji, ale tak to już bywa z produktami ze średniej półki cenowej.

Powyższy opis możemy w 100% przełożyć na włączniki do systemu KNX. Są tutaj sprzęty, które kosztują tyle samo, co zwykły włącznik do tradycyjnej instalacji, a są też takie, które kosztują kilka razy więcej. 

Inteligentny włącznik - porównanie

Głównymi czynnikami wpływającymi na cenę włącznika jest ilość funkcji oraz zastosowany materiał wykończeniowy.

Zasada jest prosta i podobna, jak w przypadku samochodów, komputerów czy telefonów - cena rośnie wraz z ilością wbudowanych dodatków i udogodnień. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonany został produkt. Plastikowy włącznik może być nawet kilkaset złotych tańszy niż ten sam produkt wykonany z kutego żelaza czy kamienia.

Poniżej znajdziesz przekrój inteligentnych włączników z różnych pułapów cenowych. W pierwszej sekcji skupimy się na ilości funkcji, a następnie przejdziemy do opcji wykończeń produktów.

Ilość funkcji

To jeden z głównych czynników wpływających na cenę włącznika. Tak jak w przykładzie z samochodami, po włączniku z najniższej półki cenowej, nie możemy spodziewać się pełnego wachlarza funkcji. Będzie on posiadał niezbędne minimum, które w porównaniu do instalacji tradycyjnej, będzie ulepszeniem, jednak nie jest to opcja "all inclusive".

Schneider Electric System M | Gira E2

Podstawowa i najbardziej ekonomiczna wersja inteligentnego włącznika zawiera od 2 do 4 funkcji. Pozwala na sterowanie oświetleniem, roletami oraz scenami (czyli zestawami ustawień, np. oświetlenie + rolety + muzyka). 

Więcej na temat scen przeczytasz we wpisie: Sterowanie inteligentnym domem - Jakie są możliwości i co wybrać? (sekcja "Automatyzacja") >>

Drugi pułap cenowy stanowią włączniki o niemal dwukrotnie bardziej rozbudowanych funkcjach (6-8). Dają nam znacznie więcej możliwości i pozwalają na bardziej szczegółowe sterowanie pokojem. Dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o większej powierzchni.

Gira E2 | Schneider Electirc Push-Button Pro

Kolejne miejsce na cenowej drabinie zajmują włączniki posiadające wbudowany czujnik temperatury oraz jeszcze większą ilość funkcji.

Jung F50 | priON ABB

Możesz również wybrać inteligentny włącznik posiadający zintegrowany termostat, który kontroluje ogrzewanie i w ograniczonym zakresie klimatyzację (np. w jednym pomieszczeniu). Analogicznie  te funkcjonalności również wpływają na zwiększenie się ceny.

Jung F50 | Elsner CALA KNX 2.2

To jeszcze nie koniec możliwości! W zależności od potrzeb, możesz wybrać inteligentny włącznik z dodatkowymi funkcjami takimi jak np. wbudowane czujniki, a wśród nich: czujnik wilgotności, jakości powietrza, czujnik zbliżeniowy czy klasyk - czujnik ruchu.

Materiał, rodzaj wykończenia

Podobnie jak w przypadku włączników do instalacji tradycyjnej, na cenę znaczny wpływ mają także materiały, z których produkt jest wykonany.

Najtańszym tworzywem stosowanym do produkcji inteligentnych włączników jest standardowy plastik. Może on występować w wersji połyskującej lub matowej.


Nieco droższym rozwiązaniem są włączniki wykonane z dobrych gatunkowo tworzyw sztucznych. Możesz wybrać wykończenie matowe lub z połyskiem, a gama kolorystyczna wykracza poza klasyczną biel i czerń. 

Kolejnym popularnym materiałem wykończeniowym jest szkło hartowane, zwykle w kolorze czarnym lub białym, choć producenci zwykle proponują kilka dodatkowych wariantów kolorystycznych. Mimo niewątpliwych walorów estetycznych szklanych włączników, należy pamiętać, że materiał ten może sprawiać problemy w utrzymaniu czystości. Odciski palców są szczególnie widoczne na czarnym szkle.

MTD | Tacteo ABB

Aluminium to tworzywo cieszące się opinią trwałego i jednocześnie dostępnego cenowo. Dobrze sprawdza się jako materiał do produkcji włączników  — nadaje im wyjątkowego charakteru i - co najważniejsze - jest wytrzymały i praktyczny w codziennym użytkowaniu. Szczotkowane aluminium łatwo utrzymać w czystości, nie ma problemu ze śladami odcisków palców.


Wśród inteligentnych włączników znajdziemy także modele wykonane ze stali nierdzewnej oraz szlachetnej, drewna czy wysokiej jakości tworzyw w specjalnych seriach kolorystycznych (np. Jung Le Corbusier). Materiały te cechują się dużą trwałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Berker B.IQ | MeTa KNX

Włączniki z naturalnych materiałów takich jak brąz, miedź, mosiądz, kamień, corian czy porcelana to produkty z wyższej półki cenowej. Warto zwrócić uwagę, czy włączniki, które planujesz kupić wykonane są w całości z wymienionych wyżej materiałów. Urządzenie, którego "wnętrze" zrobione jest z plastiku, a na wierzchu posiada jedynie warstwę brązu czy miedzi, jest tańsze, jednak jego jakość odbiega od pierwowzoru.

Jung F40

Opcję najbardziej premium stanowią włączniki wykonane z połączenia różnych materiałów szlachetnych takich jak: metale (brąz, miedź itd.), drewno, kamień.

PLH Italia

Cena włącznika dodatkowo wzrasta, jeśli chcemy dodać do niego kilka wyjątkowych "smaczków", takich jak: grawerowanie, ręczne szczotkowanie (fer forge) czy elementy pozłacane.

Deseo Basalte | Tense Infinity Brushed Gold

Czy stać Cię na inteligentny dom?

Jeśli decydujesz się na inteligentny dom w systemie KNX, do dyspozycji masz urządzenia od niemal 500 producentów. Jest zatem z czego wybierać. Znając swój budżet i wiedząc, jaką jego część możesz przeznaczyć na instalację elektryczną (w tym również włączniki), możesz wybrać optymalne rozwiązanie dla swojego domu.

Mieszkańcy każdego domu mają indywidualne potrzeby i oczekiwania, zatem rozwiązanie powinno być w pełni spersonalizowane. Co ważne, inteligentne włączniki KNX od różnych producentów mogą zostać zastosowane w jednej instalacji. Oznacza to, że w większych pomieszczeniach możesz zastosować bardziej rozbudowane (i droższe) urządzenia, a w pozostałych postawić na wersje ekonomiczne z mniejszą ilością funkcji. 

Dom i nowe technologie mają nam służyć na lata. Ważne jest, aby instalacja była odpowiednio zaprojektowana i by sprawdzała się w codziennym użytkowaniu.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać kompleksową propozycję rozwiązań dopasowanych do Ciebie i Twoich potrzeb.

Wyślij nam swój projekt i...


Podziel się wpisem ze znajomymi. Udostępnij!

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Core Mini – nowy serwer Basalte
Core Mini od Basalte