Energooszczędny inteligentny dom

Oszczędzanie energii to jeden z najsilniejszych trendów współczesnego budownictwa, podyktowany zarówno kwestiami finansowymi, jak i troską o środowisko naturalne. A jak w ten kierunek działań wpisują się technologie inteligentnego domu? 

Doskonale, bo systemy smart home, wyposażone w zaawansowane czujniki i algorytmy, oferują nie tylko wygodę i bezpieczeństwo, ale również pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii.

Jak systemy smart home pomagają zmniejszyć zużycie energii w domach?

Wdrożenie inteligentnych systemów do zarządzania domem może w ogromnym stopniu przyczynić się do redukcji zużycia energii. Jest to możliwe przede wszystkim z uwagi na optymalizację pracy urządzeń domowych, maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, efektywne zarządzanie oświetleniem czy nadwyżkami energii.  Jak jednak wygląda to w praktyce? Sprawdźmy to na konkretnych przykładach!

Optymalizacja pracy urządzeń grzewczych i chłodzących

Zaawansowane systemy smart home potrafią zarządzać źródłami ciepła, wentylacją i klimatyzacją w sposób zautomatyzowany, dostosowując ich pracę do aktualnych potrzeb domowników. Dzięki zastosowaniu harmonogramów i wykorzystaniu czujników temperatury, wilgotności i CO2, a także sensorów obecności czy otwarcia okien i drzwi, systemy te są w stanie precyzyjnie regulować warunki wewnątrz budynku. 

Ponadto odpowiednio zaprogramowane ogrzewanie strefowe i bieżąca kontrola panującego w pomieszczeniu klimatu, pozwalają na utrzymanie we wnętrzach optymalnych warunków, bez niepotrzebnego marnowania energii. Na przykład w sypialni możemy ustawić temperaturę na poziomie 18-20 stopni, bo taka najlepiej nadaje się do spania, w salonie utrzymywać przyjemne 21 stopni, a w łazience podgrzać temperaturę do 24 stopni, aby domownicy nie zmarzli podczas kąpieli. Taka elastyczność zapewni wszystkim odpowiedni komfort termiczny przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii.

Wykorzystanie światła słonecznego

Optymalnie dobrany i dobrze skonfigurowany system smart home pozwala na maksymalnie efektywne wykorzystanie światła słonecznego do ogrzewania pomieszczeń w zimie, a latem - do blokowania nadmiernego przegrzewania się budynku. Poprzez automatyczne sterowanie roletami czy żaluzjami, domy mogą lepiej wykorzystać naturalne źródła ciepła lub cienia, redukując potrzebę korzystania z sztucznych źródeł ogrzewania czy chłodzenia.


Automatyczne wyłączanie urządzeń

W dzisiejszych czasach niemal wszystkie domowe urządzenia zasilane są prądem i są na stałe podłączone do instalacji energetycznej. Tymczasem pozostawienie sprzętu w trybie czuwania wbrew pozorom pochłania duże ilości energii, co później przekłada się na wysokość rachunków. 

Systemy inteligentnego domu skutecznie eliminują ten problem, ponieważ mogą one automatycznie wyłączać te urządzenia, które są podłączone do gniazd, ale aktualnie nie są używane. Takie działanie przyczynia się do znacznego obniżenia zużycia energii elektrycznej, a do tego przekłada się na bezpieczeństwo domowników i żywotność samego sprzętu. 

Kontrola nad oświetleniem w domu i ogrodzie

Kolejnym newralgicznym punktem, jeśli chodzi o domowe zużycie energii jest oświetlenie. Nie każdy członek rodziny ma naturalny odruch gaszenia światła po wyjściu z pokoju, a w wielu domach lampy ogrodowe świecą się przez całą noc i jeszcze długo po wschodzie słońca. Rozwiązaniem tego typu problemów i sposobem na wyeliminowanie niepotrzebnego zużycia energii są harmonogramy pracy lamp, a także czujniki ruchu, otwarcia i obecności. 

Jak to działa w praktyce? Oświetlenie ścieżki w ogrodzie może włączać się tylko po wykryciu ruchu w jej okolicy, a lampa na ganku może zaświecić się np. po otwarciu furtki i wyłączyć samoczynnie po kilku minutach. Dzięki harmonogramowi można z kolei tak zaplanować pracę oświetlenia zewnętrznego czy świątecznego, aby włączało się na kilka godzin po zapadnięciu zmierzchu, wyłączało się na noc i ponownie zapalało tuż przed wschodem słońca. 

Jeśli chodzi o wnętrze domu to tam również można zastosować harmonogramy pracy lamp, ale w większości pomieszczeń (np. w łazience, kuchni czy przedpokoju) najbardziej przydatną opcją będą czujniki obecności, wykrywające nawet minimalne ruchy, jak pisanie na klawiaturze komputera, podnoszenie do ust kubka z kawą czy przewracanie stron w książce. 

Dzięki czujnikowi obecności światło będzie paliło się tylko wtedy, gdy ktoś rzeczywiście będzie przebywał w danym wnętrzu, a zgaśnie, gdy pokój opustoszeje. Takie działania pozwalają na lepszą kontrolę zużycia energii, a co za tym idzie - również na duże oszczędności finansowe.


Zarządzanie nadwyżkami energii

Inteligentne domy nie tylko pomagają zminimalizować zużycie prądu w domu i ogrodzie, ale także efektywnie zarządzać nadwyżkami energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne (PV). Nadmiar energii może być wykorzystany do ładowania akumulatorów, samochodów elektrycznych, bufora ciepła lub zbiornika na ciepłą wodę użytkową. Taki system nie tylko maksymalizuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ale również przyczynia się do zwiększenia samowystarczalności energetycznej domu.

Współczesne systemy smart home przynoszą rewolucję w sposobie, w jaki zarządzamy energią w naszych domach. Dzięki inteligentnemu sterowaniu urządzeniami klimatycznymi, optymalizacji wykorzystania światła słonecznego, precyzyjnej kontroli oświetlenia oraz innowacyjnym sposobom zarządzania nadwyżkami energii, domy stają się bardziej energooszczędne niż kiedykolwiek. Nie tylko przyczynia się to do znaczących oszczędności finansowych dla użytkowników, ale również do zmniejszenia śladu węglowego gospodarstw domowych. 

Przyszłość eko smart home

Na koniec warto dodać, że na rynku energetycznym pojawiły się zapowiedzi wprowadzenia taryfy energii spot, czyli dynamicznej ceny kilowatogodziny. Systemy inteligentnego domu zyskają wówczas jeszcze więcej -  będą mogły tak sterować urządzeniami AGD, ładowarką EV czy przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, aby pracowały one wtedy, gdy energia będzie najtańsza w ciągu dnia.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 6 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Symulacja obecności w inteligentnym domu
Zwiększ bezpieczeństwo swojej posiadłości