Core Mini – nowy serwer Basalte

Core Mini od Basalte

Zastanawiasz się, w jaki sposób kontrolować dom składający się z kilkunastu (lub więcej) pomieszczeń? Serwer wizualizacji to serce systemu, centrum dowodzenia inteligentnym domem i wszystkimi jego funkcjami.

Włączniki umieszczone w każdym z pokoi dają szybki i wygodny dostęp do najważniejszych funkcji, jednak jest to sterowanie lokalne, zwykle ograniczone do jednego pomieszczenia.

Centralne sterowanie całą posiadłością umożliwia wizualizacja (nazywana również aplikacją; np. Basalte Home). Możesz zainstalować ją na swoim smartfonie i kontrolować swój dom również "na odległość". Wygodnym rozwiązaniem jest także zastosowanie panelu do sterowania domem bądź iPada (dowiedz się więcej: iPad w ramce a sterowanie inteligentnym domem >>)

Aplikacja daje Ci pełen dostęp do wszystkich funkcji inteligentnego domu. Podczas gdy z poziomu włącznika możemy sterować konkretnym pomieszczeniem, aplikacja pozwala na "wgląd" do każdego pokoju, kuchni, łazienki.

Nie ruszając się z fotela, możesz włączyć lub wyłączyć światło na drugim końcu domu, sterować muzyką, temperaturą, roletami.

Kolejną zaletą posiadania aplikacji na smartfonie jest możliwość zdalnego sterowania inteligentnym domem. Wyszedłeś w pośpiechu i zapomniałeś wyłączyć muzyki? Możesz to zrobić będąc poza domem. Wystarczy telefon, dostęp do internetu i aplikacja mobilna.

Serwer wizualizacji - Sentido

Sterować inteligentnym domem możesz nie tylko za pomocą wizualizacji. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Sterowanie inteligentnym domem KNX >>

Za działanie wszystkich wyżej opisanych możliwości odpowiada serwer wizualizacji, czyli "mózg" całej operacji pt. "Centralne Sterowanie Domem".

W inteligentnym domu Basalte masz do wyboru dwa serwery.

Inteligentny dom - Basalte

Core S4 to serwer, który jest sercem systemu multiroom Asano, ale także w pełni kontroluje domowa automatykę. Niezawodny w dużych inwestycjach składających się z kilkunasty stref multiroom.

Core Mini, to nowy, mniejszy serwer do inteligentnego domu  jego premiera przypada na wrzesień 2020 r.  Core Mini to rozwiązanie dla osób, dla których muzyka nie jest priorytetem, ale cenią sobie estetykę i prostotę, jaką zapoczątkował S4.

Aby jednak pozostawić otwartą furtkę dla integracji z muzyką, Core Mini jest kompatybilny z systemem Sonos.

Sonos

Core Mini (tak samo jak Core S4) przeznaczony jest do systemu inteligentnego domu KNX.

Oprócz integracji z systemem Sonos, serwer jest kompatybilny z urządzeniami ze świata AV, oświetleniem Philips HUE oraz panelem Ellie.
Jakie możliwości daje Core Mini  serwer do inteligentnego domu?


Nieograniczona ilość urządzeń

Core Mini, tak samo jak Core S4 pozwala na sterowanie nieograniczoną liczbą urządzeń. Oznacza to, że serwer może być sercem systemów różnej wielkości, nie tylko tych mniejszych.

Dlaczego to takie ważne? Część serwerów do wizualizacji posiada limity dotyczące ilości obiektów (urządzeń), co powoduje, że ich zastosowanie ogranicza się do domów z mniejszą ilością automatyki (lub mieszkań średniej wielkości).

Większość instalacji jest rozbudowywana w czasie i wybór serwera z ograniczeniami może spowodować zamknięcie drogi do rozbudowy systemu. Kolejną problematyczną konsekwencją może być znaczne zwiększenie kosztów przygotowania wizualizacji, z uwagi na konieczność zakupu kolejnego serwera, który będzie trzeba zaprogramować od początku.

Core Mini nie stawia żadnych ograniczeń, więc jedynym limitem jest moc obliczeniowa urządzenia oraz ograniczenia podsystemów, które wizualizujemy (np. KNX, Sonos, domofon). 

Ramka do iPada naścienna


Wygodny interfejs wizualizacji

Wizualizacja pozwala na kompleksową kontrolę całej posiadłości. Sterowanie za pomocą aplikacji umożliwia Ci dostęp do każdej funkcji inteligentnego domu. W porównaniu do włączników, jest to rozwiązanie, które wymaga poświęcenia nieco więcej czasu - podczas gdy w przypadku włącznika wystarczy jedno dotknięcie, aby uruchomić wybraną funkcję, w aplikacji dotarcie do pożądanego ustawienia wymaga od ok. 4 do 10 kliknięć. 

Włączniki nie zastąpią jednak pełnego wachlarza funkcji, który dostępny jest z poziomu aplikacji.

Wizualizacji możesz używać na dedykowanym panelu KNX, na iPadzie w ramce lub za pośrednictwem swojego smartfona.

Sprawdź: Sterowanie inteligentnym domem - jakie są możliwości i co wybrać?

Inteligentny dom - Basalte Home

Basalte Home niezależnie od wybranego serwera jest dokładnie tak samo proste i funkcjonalne. Sterujesz domem za pomocą tego samego wygodnego i przejrzystego interfejsu, a dostęp do najczęściej używanych funkcji jest zawsze na wyciągniecie ręki.

Staraliśmy się też, aby wcześniej wspomniana ilość 4-10 kliknięć była bliższa 4 niż 10.

Zdalny dostęp do domu

Serwer Core Mini daje możliwość zdalnej kontroli nad Twoim inteligentnym domem z każdego miejsca na ziemi. 

Wracając z pracy możesz włączyć saunę, aby była gotowa na Twój przyjazd.  Wracając z dalekich wojaży, możesz wcześniej przełączyć dom z trybu oszczędnego na komfortowy, aby po powrocie nie czekać, aż temperatura w domu osiągnie komfortowy poziom.

Z pozoru drobnostka, jednak jest to jeden z małych kroków, jakie możemy podjąć, aby zadbać o środowisko. Pomyśl tylko, ile energii zaoszczędzisz, jeśli podczas wyjazdu dom będzie w stanie "spoczynku", a nie na pełnych obrotach, mimo naszej nieobecności. Takie rozwiązanie to gwarancja pełnego komfortu, gdy jest on potrzebny (podczas naszego pobytu w domu), ale także troska o środowisko, co przejawia się w obniżonym zużyciu energii, podczas naszej nieobecności. Co więcej, ze strony domowników nie wymaga to żadnych wyrzeczeń.

Basalte Home - zdalne sterowanie domem

Oświetlenie dopasowane do Ciebie

Philips Hue to system oświetleniowy stworzony z myślą o smart home. Dzięki inteligentnym żarówkom, lampom, czujnikom i sterownikom, możesz nadać wnętrzom swojego domu niepowtarzalny charakter i zmieniać go w zależności od okazji i nastroju.

Oświetlenie Hue to szeroka gama produktów przeznaczonych nie tylko do użytku we wnętrzach, ale także w ogrodzie.

Philips Hue

Serwer Core Mini posiada opcję integracji z systemem Philips Hue, co stwarza nowe możliwości sterowania światłem w domu. Technologia Hue pozwala na sterowanie kolorami żarówek oraz mocą z jaką świecą, dzięki czemu każde z pomieszczeń - w zależności od wybranego zestawu oświetlenia, może mieć kilka zupełnie różnych "twarzy". 

Co ważne, niezależnie od zastosowanych systemów - KNX, DALI (system oświetleniowy), czy Philips Hue - wygląd aplikacji Basalte Home pozostaje niezmienny. Dodatkowo, sterujesz wszystkim za pomocą jednej aplikacji, zamiast dwóch czy trzech różnych interfejsów.

Philips Hue

To, co zmieni Twoje życie na zawsze, to sceny. Pozwalają one na szybkie sterowanie kilkunastoma elementami na raz, dzięki czemu zapomnisz o skomplikowanym świecie nowych technologii z tysiącem dziwnych pojęć (z którymi zetknąłeś się zapewne również w tym wpisie). Będziesz mógł po prostu cieszyć się ciekawymi możliwościami.

Dzięki scenom oświetleniowym, możesz za pomocą jednego dotknięcia stworzyć odpowiednią atmosferę na każdą okazję (np. Relaks, Kino, Impreza). Inteligentny system oświetlenia pozwala również na zgranie oświetlenia z filmem, muzyką czy grą. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

Pełna niezależność

Wspomniane wyżej sceny, w większości serwerów programowane są przez integratora, czyli elektryka-programistę, który zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemu inteligentnego domu. 

Core Mini pozwala na tworzenie Twoich własnych scen za pośrednictwem Basalte Home, co oznacza, że nie musisz w stworzenie każdej sceny angażować swojego integratora.

Jeśli chcesz, aby pomieszczenie było gotowe np. na sesję jogi, możesz samodzielnie wybrać, jak pokój ma wyglądać, aby wszystkie ustawienia spełniały Twoje oczekiwania. A później uruchomić je jednym kliknięciem.

Warto zaznaczyć, że nie jest to opcja gwarantowana w systemach innych producentów.


Jakie ustawienia możesz wybrać? 

Oświetlenie - wybierz, które punkty świetlne mają się zaświecić i z jaką mocą. Rolety / zasłony - odsłoń lub zasłoń. Temperatura - wybierz wartość, która zapewni Ci najwyższy komfort. Muzyka - uruchom ulubioną playlistę ze Spotify, Deezer lub AirPlay. I możesz skupić się na jodze, zamiast na ustawieniu wszystkiego od nowa za każdym razem.

Basalte Home - scena Joga

Jak uprościć sterowanie kinem w salonie?

Muzyka, podobnie jak telewizja, jest ważna częścią naszej codzienności. W większości domów znajduje się pomieszczenie, wyposażone w telewizor bądź projektor oraz resztę potrzebnych sprzętów. Czasami jest to dedykowana sala kinowa, a czasami urządzenia te znajdują się po prostu w salonie.

W najprostszych systemach audio-wideo mamy zwykle co najmniej dwa piloty: do telewizora oraz dekodera. Jeśli jesteś fanem kina lub gier komputerowych, często ten zestaw rozbudowuje się o urządzenia takie jak: amplituner, odtwarzacz Blu-ray lub Apple TV, a do kolekcji dochodzi kolejnych kilka pilotów.

Aby włączyć film, musisz użyć co najmniej trzech z nich: pilotem od amplitunera sterujemy głośnością, kanały wybieramy na dekoderze, natomiast po włączeniu telewizora, trzeba przełączyć go na odpowiednie wejście. Sprawia to, że włączenie filmu staje się czasochłonną i niełatwą operacją. No cóż, podobno jak się na coś dłużej czeka, to bardziej cieszy...

Nie tym razem! Dzięki pilotowi uniwersalnemu Miro wszystkimi urządzeniami AV możesz sterować za pomocą jednego urządzenia. Dzięki klawiszom od programu + / -, sterujesz kanałami, a klawisze głośniej-ciszej pozwalają na kontrolę amplitunera. Ekran dotykowy oraz joystick dodatkowo ułatwiają sterowanie urządzeniami AV, a także oświetleniem i roletami.


Wizualizacja - warto?

Inteligentny dom nie ogranicza się oczywiście do wizualizacji, a automatyka może funkcjonować bez jej zastosowania. Jest to jednak jedno z rozwiązań, które w znacznym stopniu ułatwia domownikom codzienne funkcjonowanie.  Zyskujesz przede wszystkim kontrolę nad wszystkimi systemami i funkcjami inteligentnego domu.

Dzięki nowemu serwerowi - Core Mini, możesz cieszyć wszystkimi zaletami automatyki domowej, bez konieczności posiadania rozbudowanego systemu multiroom. Całą posiadłość kontrolujesz za pośrednictwem prostej w obsłudze i estetycznej wizualizacji Basalte Home.

Bo ostatecznie najważniejsze jest, aby to technologia była pod naszą kontrolą, a nie my pod jej.

Co jeszcze zyskujesz dzięki Core Mini i wizualizacji?

➤ brak ograniczeń ilości funkcji,

➤ KNX / Philips Hue na pokładzie,

➤ domownicy mogą samodzielnie tworzyć sceny,

➤ mogą je również automatyzować (poprzez harmonogramy),

➤ kino domowe i "tysiąc" pilotów również zostaje okiełznany - sterujesz jednym

      pilotem.

Komfortowe sterowanie domem

Zastosuj serwer wizualizacji w swoim domu i ciesz się nieograniczonymi możliwości.

Udostępnij ten wpis!

Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Sterowanie inteligentnym domem
Jakie są możliwości i co wybrać?