Basalte Sentido a Gira Taste Sensor 4 – czym się różnią i który wybrać?

Porównanie inteligentnych włączników.
Włączniki – także w inteligentnym domu – są najpopularniejszym i najszybszym sposobem sterowania pomieszczeniami. Dlatego, pomimo szerokiej funkcjonalności,  powinny być intuicyjne i łatwe w obsłudze. Czy Sentido i Gira Pushbutton 4 spełniają te kryteria? Sprawdźmy!


Wybierając włączniki do swojego inteligentnego domu, warto mieć pewność, że pozwolą nam one na łatwe sterowanie kluczowymi funkcjami. Pamiętaj jednak, że sterowanie inteligentnym domem jest nieco inne, niż "tradycyjnym". W smart home wszystkie systemy (oświetlenie, klimatyzacja, rolety, ogrzewanie itd.) działają w sposób zintegrowany, czyli są ze sobą połączone. Przeczytaj: Co to jest inteligentny dom? >>

Nie musisz zatem każdą z funkcji sterować oddzielnie, a co za tym idzie – nie potrzebujesz oddzielnego włącznika do każdego z systemów. Dzięki temu, w inteligentnym domu znacznie zmniejsza się ilość łączników.

W standardzie KNX działa ponad 500 producentów, wybór najlepszego może więc być nie lada wyzwaniem. Skąd mieć pewność, czy dane produkty spełnią Twoje wymagania?  Postanowiliśmy nieco ułatwić Ci wybór i z morza produktów wybraliśmy popularne włączniki dwóch konkurencyjnych marek – i porównaliśmy je według następujących kategorii:

Producent   |   Rodzaj włącznika   |   Rodzaje wykończeń   |   Grawerowanie   |   Ilość klawiszy   |   Wbudowane czujniki   |   Diody statusowe   |   Nagrody   |   Cena   |   Mocne strony

Producent

Sentido
To jeden z flagowych produktów belgijskiego producenta urządzeń do inteligentnych domów, Basalte. Firma dedykuje swoje produkty klientom z rynku rezydencyjnego. Myślą przewodnią Basalte jest prostota i hasło "mniej znaczy więcej". Design wszystkich produktów jest minimalistyczny i nowoczesny, a korzystanie z nich proste i intuicyjne. W ofercie producenta znajdziesz szeroką gamę inteligentnych włączników w technologii dotykowej, inteligentny termostat, panel do sterowania domem, czujnik ruchu czy system multiroom. Basalte posiada także autorską aplikację do sterowania domem - Basalte Home.

Taste Sensor 4
Gira to niemiecki producent osprzętu elektrycznego przeznaczonego zarówno do instalacji KNX, jak i tradycyjnej. Oferta Giry to szeroki przekrój sprzętów i cen – znajdziemy tu zarówno najprostsze łączniki światła, jak i włączniki do sterowania funkcjami całego pomieszczenia, smart panel do zarządzania domem czy komponenty systemu domofonowego. Gira również oferuje swoją aplikację do sterowania inteligentnym domem.

Rodzaj włącznika

Sentido
Włącznik działa w technologii dotykowej, która obecnie stała się niemal wszechobecna – dotykowe ekrany pojawiają się w naszych smartfonach, a także w większości urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, aparaty fotograficzne czy nawet ekspresy do kawy. Część z wymienionych urządzeń (szczególnie tych wyprodukowanych kilka lat temu), z pewnością nie może pochwalić się najwyższą responsywnością. Stąd mogą pojawiać się obawy, czy technologii dotykowej można zaufać na tyle, aby powierzyć jej sterowanie swoim domem.

Dowiedz się więcej: Włączniki dotykowe – zalety i wady >>

W przypadku Sentido, zastosowana technologia gwarantuje wysoką responsywność. Oznacza to, że nawet delikatny dotyk dłonią wywoła pożądane funkcje.

Sentido - inteligentny włącznik

Włącznik wyróżnia opatentowana przez Basalte funkcja multitouch, czyli dotknij i włącz. Kiedy wchodzisz do pomieszczenia, wystarczy dotknąć całą powierzchnię Sentido dłonią, a w pokoju uruchomią się wybrane funkcje, np. włączy się główne oświetlenie, temperatura osiągnie ustalony poziom, a w tle zabrzmią delikatne dźwięki Twojej ulubionej playlisty.


Taste Sensor 4
Jest włącznikiem mechanicznym, czyli "klikalnym". To technologia doskonale nam znana, z którą większość z nas czuje się komfortowo – zwłaszcza w kontekście włączników. Częstym argumentem przemawiającym za wyborem włączników mechanicznych jest właśnie to fizyczne uczucie "kliknięcia". Niektórzy przekonują, że wtedy mają pewność, iż system przyjął i wykonał ich komendę. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku włączników dotykowych również wiemy, że nasze polecenie zostało wykonane – widzimy przecież, że światło włączyło się, a rolety odsłoniły.

W przypadku włączników mechanicznych przeszkody nie stanowią mokre czy brudne ręce, co z kolei może utrudniać obsługę sensorów dotykowych.

Źródło zdjęcia: www.gira.com

Rodzaje wykończeń

Sentido
Włącznik Basalte występuje w trzech seriach wykończeniowych: aluminium, classic i fer forgé, czyli ręcznie szczotkowane kute żelazo. Każda z serii składa się z czterech wariantów kolorystycznych.

W serii aluminium znajdziemy cztery uniwersalne wykończenia: satynową biel, czerń, szczotkowane aluminium oraz ciemnoszary. Linia classic to zestaw materiałów premium: brąz, nikiel, mosiądz i rosé. Seria fer forgé oferuje kute żelazo w odcieniach: rosé, bronze, grey, gunmetal.

Warto zaznaczyć, że włączniki są w całości wykonane z wymienionych materiałów – nie są to jedynie powłoki.

Basalte Sentido - inteligentny włącznik


Taste Sensor 4
Włącznik dostępny jest w sześciu liniach wykończeniowych: tworzywo sztuczne w matowym wykończeniu, aluminium, antracyt, szkło, stal szlachetna w wersji standardowej, a także z powłoką z brązu.

Gira Taste Sensor 4 - inteligentny włącznikŹródło zdjęcia: www.gira.com

Basalte Sentido
Gira Taste Sensor
Seria aluminium:
satynowa biel, czarny, szczotkowane aluminium, ciemnoszary

Seria classic:
brąz, nikiel, mosiądz, rosé

Seria fer forgé:
rosé, bronze, grey, gunmetal
Tworzywo sztuczne - mat: czysta biel, szary, czarny

Aluminium:
aluminium, czarne, białe

Antracytowy

Szkło:
białe, czarne

Stal szlachetna

Brąz (PVD)

Warto pamiętać, że szkło (zwłaszcza czarne) należy do materiałów, które niełatwo utrzymać w nienagannej czystości i zostają na nim odciski palców. Najbardziej praktyczne wykończenia to materiały szczotkowane i te o nieregularnej fakturze, np. fer forgé.

Grawerowanie

Sentido
Istnieje możliwość wykonania laserowych grawerowań na powierzchni przycisków. Możesz wybrać napisy lub ikony, które umieszczone zostaną w zewnętrznych rogach powierzchni.

PS.: Część klientów pyta o możliwość grawerowania, jednak gdy przekonują się jak łatwe jest sterowanie za pomocą włączników Basalte, rezygnują z tego pomysłu.Taste Sensor 4
Czujnik przyciskowy od Giry, podobnie jak Sentido, występuje w wersji z grawerem oraz bez. Możesz wybrać wersję z ikonami i napisami, bądź zdecydować się na jeden sposób oznaczeń.

Warto pamiętać, że grawerowanie może być szczególnie pomocne w przypadku włączników z dużą ilością funkcji (np. 4-paskowe).

Gira Pushbutton 4 - inteligentny włącznik

Zastosuj Sentido w swoim inteligentnym domu i ciesz się łatwym sterowaniem

Umów się na konsultację > 

Ilość klawiszy

Sentido
Występuje w wersji 2 lub 4 powierzchniowej.

Mimo stosunkowo niewielkiej ilości klawiszy, za pomocą włącznika możesz sterować wszystkimi funkcjami w pomieszczeniu. Wspomniana wcześniej funkcja multitouch pozwala na uruchomienie (oraz wyłączenie) ulubionego zestawu ustawień za pomocą jednego dotknięcia włącznika. Jest to podstawowa funkcja, z której domownicy korzystają najczęściej. Sterowanie w ten sposób nie stanowi również wyzwania dla dzieci, osób starszych czy gości, którzy wcześniej nie mieli styczności z inteligentnymi włącznikami.

Główną ideą multitouch'a jest jak najprostsze uruchomienie podstawowych funkcji. Wchodząc do pomieszczenia i dotykając całej powierzchni włącznika uruchomisz swoją ulubioną scenę (nastrój). Kiedy powtórzysz czynność wychodząc, system wyłączy wszystkie aktywne obwody w pomieszczeniu.

Basalte Sentido - inteligentny włącznik

Jeśli dłużej przytrzymasz całą powierzchnię włącznika, będziesz mógł uruchomić jedną z czterech scen, czyli zestawów ustawień. Możesz w ten sposób przygotować całe pomieszczenie na wybraną okoliczność, np. niedzielny poranek, kolację, seans filmowy.

Każde z pól na włączniku posiada także funkcje krótkiego dotknięcia i długiego przytrzymania. Pod krótkim dotknięciem mogą zostać zakodowane funkcje takie jak np. włączenie pojedynczej lampy, uruchomienie muzyki czy odsłonięcie / zasłonięcie rolet. Długie przytrzymanie może posłużyć Ci do ściemniania, rozjaśniania oświetlenia, stopniowego zasłaniania i odsłaniania rolet czy zwiększania i zmniejszania głośności muzyki.


Taste Sensor 4
Dostępny jest w wariantach od 2- do 8-klawiszowego.

Taste Sensor na 4 “paskowym” włączniku może posiadać 16 funkcji (krótkie + długie przytrzymanie na każdą stronę). Każdy z pasków odpowiada zwykle za inny zestaw ustawień, np. obwód oświetleniowy czy rolety. Przycisk pozwala także na wywołanie scen – na poniższym włączniku najniższy pasek uruchamia dwie sceny – Relaks oraz Przyjęcie.

Źródło zdjęcia: www.gira.com

Warto wspomnieć, że większa ilość przycisków nie zawsze jest plusem – im więcej pasków i klawiszy, tym trudniej o proste i szybkie sterowanie za pomocą włącznika.

Stając naprzeciw wyłącznika z dużą ilością funkcji, zawsze musisz poświęcić chwilę na zorientowanie się, który klawisz nacisnąć, aby np. włączyć lampę nad stołem.

Z doświadczenia wiemy, że 8 klawiszy, to często o wiele za dużo. Po pierwsze, domownicy nie używają wszystkich z funkcji na co dzień. Po jakimś czasie okazuje się, że niektóre z nich są zbędne i uruchamiane raz w miesiącu lub rzadziej. Po drugie, jeśli w każdym z pomieszczeń mamy inny układ funkcji na klawiszach, włączanie wybranej funkcji wymaga od nas skupienia i dokładnego trafienia palcem w odpowiednią powierzchnię.

Czujnik temperatury, wilgotności, termostat


Sentido Taste Sensor 4

Czujnik temperatury
Zarówno Sentido, jak i Taste Sensor 4 posiada wbudowany czujnik temperatury. Pozwala to na odczyt wartości temperatury i przekazanie jej do systemu. Dzięki temu na aplikacji mobilnej możesz sprawdzić, jaka temperatura panuje w każdym z pokoi.
Wbudowany termostat

Termostat pozwala na utrzymanie temperatury w pomieszczeniach na określonym poziomie. Jeśli w pomieszczeniach ma panować wybrana wartość temperatury, dzięki termostatowi system inteligentnego domu zadba o to, aby tę temperaturę osiągnąć.

Przykładowo, jeśli czujnik przekaże systemowi informację, że w pokoju dziecięcym jest obecnie 20 stopni, a powinno być 22, włączy się ogrzewanie, aby ta temperatura została osiągnięta.
Czujnik wilgotności
Wbudowany czujnik pozwala na monitorowanie poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Przesyła informacje do systemu, który w zależności od sytuacji, reaguje w odpowiedni sposób zwiększając lub zmniejszając wilgotność powietrza.

Diody statusowe

Sentido
Posiada jedną diodę statusową RGB. Oprócz ułatwiania znalezienia włącznika w ciemności, dioda może także wskazywać statusy wybranych urządzeń bądź funkcji. Przykładowo, dioda LED Sentido umieszczonego przy drzwiach wyjściowych będzie świecić się na czerwono, jeśli w domu otwarte jest któreś z okien bądź drzwi. Jest to sygnał dla osoby wychodzącej, aby sprawdzić wszystkie zabezpieczenia, zanim opuści dom.

Ciekawym wykorzystaniem diody statusowej może być np. wskazywanie poziomu nagrzania sauny. Kolor żółty – sauna zaczyna się nagrzewać, pomarańczowy – temperatura rośnie, czerwony – gotowa do użytku.


Odpowiednie kolory diody przypisane są także do scen. Zielony może oznaczać scenę Poranek, czerwony – kolację, żółty – imprezę, a niebieski – relaks. Wybór kolorów i scen jest w pełni indywidualny i spoczywa w rękach domowników.

Taste Sensor 4
Włącznik posiada od 4 do 8 diod statusowych – w zależności od ilości klawiszy. Oprócz podstawowej funkcji ułatwiającej sterowanie włącznikiem po zmroku, diody opisują stan wybranych urządzeń, zazwyczaj tych, którymi steruje dane pole (np. rolety, oświetlenie ogrodowe).

Aby zwiększyć funkcjonalność włącznika, możliwe jest także przedstawienie statusu innych urządzeń za pomocą odpowiedniego koloru diody. Przykładowo: kiedy brama garażowa jest niezamknięta, jedna z diod na polu sterującym oświetleniem w korytarzu będzie świecić się na czerwono.

Gira Taste Sensor 4 - inteligentny włącznikŹródło zdjęcia: www.gira.com

Nagrody

Sentido
Włącznik Basalte tuż po premierze zdobył trzy prestiżowe nagrody w dziedzinie designu.Taste Sensor 4
Włącznik zdobył nagrodę Iconic Awards 2021 w kategorii "Innowacyjnne wnętrze".


Cena

Warto pamiętać, że cen inteligentnych włączników nie powinniśmy porównywać 1:1 z włącznikami tradycyjnymi. Dlaczego? Ponieważ obie grupy kryją w sobie zupełnie inne funkcjonalności. Łącznik tradycyjny pozwoli Ci tylko na włączenie i wyłączenie światła bądź odsłonięcie i zasłonięcie rolet. Aby w tradycyjnej instalacji osiągnąć funkcjonalność zbliżoną (taka sama nigdy nie będzie) do smart włącznika, potrzebować będziesz co najmniej kilku przełączników. To generuje dodatkowe koszty i wtedy nie płacimy już za jeden włącznik, ale za cały ich rząd, a także wielokrotne puszki oraz montaż.

Inteligentny sensor łączy w sobie funkcjonalności wielu innych urządzeń, które w instalacji tradycyjnej znajdują się na naszych ścianach. Rząd włączników przy wejściu (oświetlenie), kolejny przy oknie (rolety), termostat – te wszystkie urządzenia zastąpisz jednym inteligentnym włącznikiem. Dlatego właśnie bezpośrednie porównywanie cen włączników tradycyjnych i inteligentnych nie ma sensu, ponieważ są to niemalże całkiem inne urządzenia.

Sentido
Cena kompletnego włącznika (front + elektronika) to przedział od 400 do 585 euro. Różnice wynikają z materiałów wykończeniowych, z jakich wykonany jest front włącznika. Najbardziej budżetowym rozwiązaniem jest linia aluminium, po środku plasuje się linia classic, a najbardziej premium – linia fer forgé, ręcznie szczotkowane kute żelazo.

Taste Sensor
Kompletny włącznik Pushbutton 4 to koszt od 213 do 436 euro. Na rozpiętość cen wpływają zastosowane materiały wykończeniowe oraz ilość klawiszy. Najmniejszy wydatek stanowi pojedyncza wersja włącznika wykonana z tworzywa sztucznego; największy zaś – wariant 4-krotny.

Mocne strony

Sentido

Jakość wykonania

Wszystkie włączniki Sentido wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które nie tylko cieszą oko, ale także służą przez długie lata.

Design

Wyjątkowy, ponieważ Basalte było pierwszą marką z sektora smart home, która postawiła w swoich projektach na tak minimalistyczny design. Dodatkowo, wszystkie produkty występują w tych samych liniach wykończeniowych, co pozwala na zachowanie spójności we wnętrzach.

Rozbudowana funkcjonalność

Jeden włącznik Sentido zastępuje kilka tradycyjnych, dzięki czemu unikniesz rzędów włączników na ścianach, a sterowanie pomieszczeniami będzie o wiele łatwiejsze. Wyobraź sobie, że przy wejściu do kuchni znajduje się 5 włączników – każdy odpowiada za inne funkcje – obwody oświetleniowe, pojedyncze lampy, rolety. Wchodząc, za każdym razem musisz poświęcić chwilę, aby wybrać odpowiedni włącznik, który uruchomi określone funkcje. Z Sentido wystarczy jeden dotyk, aby w sekundę załączył się Twój ulubiony zestaw ustawień (oświetlenie, muzyka, temperatura).

Taste Sensor 4

Włącznik mechaniczny

Dla części osób będzie to kluczowy argument przemawiający na korzyść produktu Giry. W przeciwieństwie do włączników dotykowych, Taste Sensor 4 przy naciśnięciu "pstryka", podobnie jak włączniki tradycyjne.

Wszystko w jednym

Taste Sensor pozwala na zastąpienie kilku tradycyjnych włączników i skumulowanie sterowania różnymi funkcjami w jednym miejscu. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze im więcej, tym lepiej i sterowanie za pomocą włącznika z ośmioma klawiszami może okazać się mało intuicyjne.

Duża ilość diod statusowych

Diody wskazują stan danego urządzenia, mogą także informować domowników np. o otwartym oknie czy bramie garażowej.  Migająca dioda może także przekazywać informacje z systemu alarmowego (np. dzwonek do drzwi).

Który włącznik wybrać?

Ilu inwestorów, tyle różnych oczekiwań i potrzeb. Powyższe porównanie pokazuje, że zarówno Sentido, jak i Pushbutton 4, ma swoje mocne i słabsze strony. Najtrafniejszą odpowiedzią na pytanie zawarte w tytule tego akapitu jest zatem: najlepiej wybrać indywidualnie, w zależności od potrzeb inwestorów oraz specyfiki projektu.

Skorzystaj z naszej darmowej konsultacji, aby otrzymać propozycję sterowania szytą na miarę.

Wybierz inteligentne włączniki dopasowane
do Twojego projektu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszym doradcą i otrzymaj propozycję rozwiązań.

Ewelina Schubert

tel. 717 187 371

Od ponad 10 lat w branży, niezmiennie dba o dobre relacje z partnerami i klientami. Bezwarunkową miłością darzy kawę oraz kuchnię śródziemnomorską.

Wyślij wiadomość > 

Udostępnij ten wpis! 


Udostępnij ten wpis
Nasze blogi
Archiwum
Projekt inteligentnego domu – jak wygląda i dlaczego jest tak ważny?
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?